Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μετά από αυτοψία που διενέργησα σε διαμέρισμα για το οποίο χρειάζεται να εκδώσω βεβαίωση μηχανικού , δεν διαπιστώθηκε καμία αυθαιρεσία πέρα από διαφοροποιήσεις στους εξώστες. (Τα δύο ανεξάρτητα μπαλκόνια ενώνονται, συνεπώς έχουμε αύξηση των εξωστών κατά 3 τ.μ. περίπου ).

 

Στην βεβαίωση που εκδίδεται απ το σύστημα του ΤΕΕ αναγράφει :

 

«….δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας) και αυτό υφίσταται νομίμως…..»

 

Εφόσον οι αλλαγές στους εξώστες δεν επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, πιστεύετε ότι μπορώ να εκδώσω βεβαίωση χωρίς να τακτοποιηθούν οι αλλαγές στους εξώστες ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ρυθμίσεις τους εξώστες πριν την χορήγηση της βεβαίωσης. Υπό προϋποθέσεις υπέρβασης μεγίστου επιτρεπόμενου ποσοστού τους, οι εξώστες μπορούν να προσμετρήσουν στη δόμηση. 

Επίσης, ο εξώστης του διαμερίσματος, είναι μεν κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής, πλην όμως το διαμέρισμα έχει την αποκλειστική του χρήση. Άρα, ότι είναι στην αποκλειστική χρήση του διαμερίσματος πρέπει να ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου διώροφο κτίριο κατοικιών χωρίς σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών μετά από αυτοψία είδα μικροπαραβάσεις στα δύο οροφοδιαμερίσματα (οκ μέχρι εδώ) αλλά και κατασκευές επί του πεζοδρομίου.

Συγκεκριμένα έχουν διαμορφώσει τμήμα του πεζοδρομίου με σκαλιά (5 πατήματα) και πλατύσκαλο προκειμένου να καλύψουν πρόβλημα που δημιουργήθηκε προφανώς όταν η περιοχή μπήκε στο σχέδιο και ο δρόμος κατασκευάστηκε με μεγάλη κατηφορική κλίση με αποτέλεσμα η πρόσβαση στο ισόγειο να είναι αδύνατη.

Πιστεύετε οτι μπορώ να τακτοποιήσω το ακίνητο (εντός των ορίων ιδιοκτησίας) και να δώσω βεβαίωση για σύσταση και συμβόλαια.

γνωμη μου ειναι

τακτοποιεις τα διαμερισματα

δεν εχεις παραβασεις σε "αυτα" που να επηρεαζουν το...  και το... και το αλλο...

συστηνεις ΟΙ για το καθε ενα

 

Εχεις ενα θεμα με την εισοδο της οικοδομης....απο σφαλμα των υψομετρων που σου εδωσαν στην ΟΑ..

 

Θεωρητικα δεν πρεπει να ανηκει ουτε σε παραβασεις κοινοχρηστων της οικοδομης...αφου ειναι εκτος περιγράμματος...

Ομως υπαρχει ενα "θεμα"

.Δες πώς μπορεις να παρεις μια "σημειακη" τροποποιηση ...

διοτι ολα εγιναν απο σφαλμα της υπηρεσιας.

 

Ο δημος δεν θα σου αρνηθει..να διατηρησεις νομιμα τα σκαλοπατια....[φανταζομαι]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με τις δημόσιες υπηρεσίες θεωρείται ότι έχει λήξει μια και στην τελευταία άδεια προσθήκης που εκδόθηκε το 1987 και η κατάσταση ήταν ήδη διαμορφωμένη ο μηχανικός είχε δείξει αλλαγή στα σκαλοπάτια της εισόδου ενσωματώνοντας τα στο διάδρομο της εισόδου εντός της οικοδομής.

Πράγμα που κατασκευαστικά ήταν αδύνατο να γίνει λόγω του επιπέδου θεμελίωσης της οικοδομής.

Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με το help desk μου είπαν πως μπορώ να τακτοποιήσω και να δώσω βεβαίωση (για τα εντός της ιδιοκτησίας μου) με αναφορά των αυθαιρεσιών εντός κοινοχρηστου χώρου πόλης, στην τεχνική έκθεση του 5φυλλου.

Link to comment
Share on other sites

και, πιθανον,  να μην κανεις  καθόλου  λαθος....

 

διοτι

μπορει  η απαντηση απο την συμβ/φο να ειναι

"Φερε μου δυο βεβαιωσεις...καλυτερα..."

 

["καλυτερα" απο τί???]

 

υγ

κι αν μιλησα για μία βεβαιωση...εγινε με την απλη σκεψη

 

ηδη υπαρχει ΟΑ για ενα...η πραγματικη κατασταση ειναι ενα   με βαση την αδεια.. αρα δεν υπαρχει πολεοδομικη παραβαση

απλά υπαρχει συσταση για δυο...και πρεπει να τροποποιηθει η συσταση

πώς να δωσω βεβαιωση για "δυο" οταν πολεοδομικα  και  πραγματικα ειναι  νομιμα..."ενα"

 

 η επωδός...... :smile: :-)

"καλυτερα δυο"

επανέρχομαι στο θέμα γιατί μίλησα με υποθηκοφύλακα και ζήτησε ρητά ΜΙΑ βεβαίωση και η οποία θα συμφωνεί με την τωρινή κατάσταση ασχέτως να πρόκειται για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες αφού το θέμα είναι η ενοποίηση τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με το help desk μου είπαν πως μπορώ να τακτοποιήσω και να δώσω βεβαίωση (για τα εντός της ιδιοκτησίας μου) με αναφορά των αυθαιρεσιών εντός κοινοχρηστου χώρου πόλης, στην τεχνική έκθεση του 5φυλλου.

 

προσωπικά αυτό θα έκανα

 

επανέρχομαι στο θέμα γιατί μίλησα με υποθηκοφύλακα και ζήτησε ρητά ΜΙΑ βεβαίωση και η οποία θα συμφωνεί με την τωρινή κατάσταση ασχέτως να πρόκειται για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες αφού το θέμα είναι η ενοποίηση τους...

 

οι δύο βεβαιώσεις σε καλύπτουν σε περίπτωση που απαιτείται μία, δε συμβαίνει το αντίθετο  ;)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σημερα με επισκεφτηκε πελατης ο οποιος πηγε να παρει δανειο και του ζητησαν να βαλει υποθηκη καποιο ακινητο. στα εγγραφα που του ζητησαν για το ακινητο ηταν μεταξυ αλλων τοπογραφικο και βεβαιωση Ν4178/2013. πρωτη φορα μου συμβαινει.

ειναι λογικο ? 

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Λογικώτατο...

 

Η τραπεζα πρεπει να  ξερει οτι ειναι τακτοποιημενο

 

[φυσικα δεν απαιτειται βεβαιωση του 4178 για προσημειωση...αλλά αν ο δανειστης θελει βεβαιωση  για να σου δοσει τα χρηματα που ζητάς

  και ο πελατης δεν την παει...

δεν του δινει του δανειο..

Απλό]

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα γιατί μίλησα με υποθηκοφύλακα και ζήτησε ρητά ΜΙΑ βεβαίωση και η οποία θα συμφωνεί με την τωρινή κατάσταση ασχέτως να πρόκειται για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες αφού το θέμα είναι η ενοποίηση τους...

λογικη απαντηση...

 

+ 1 για την ενημερωση... :smile:

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σημερα με επισκεφτηκε πελατης ο οποιος πηγε να παρει δανειο και του ζητησαν να βαλει υποθηκη καποιο ακινητο. στα εγγραφα που του ζητησαν για το ακινητο ηταν μεταξυ αλλων τοπογραφικο και βεβαιωση Ν4178/2013. πρωτη φορα μου συμβαινει.

ειναι λογικο ? 

 

Είχα ίδια περίπτωση. Η τράπεζα ζήτησε Ο.Α, τοπογραφικό, κάτοψη, και δεν ξέρω και τι άλλο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είχε η κατασκευή Ο.Α. και έκανα τακτοποίηση, βγήκε βεβαίωση, και πήρε το δάνειό του με αυτή και τα σχέδιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.