Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

νεα δήλωση 

 

 

PLT νέα δήλωση με μηδενικές αυθαιρεσίες, δηλαδή δεν θα συμπληρώσεις φύλλα καταγραφής κλπ. Θα σε πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή. Το γράφω για να μην μπερδευτείς επειδή απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με βεβαιώσεις.

Ευχαριστώ παιδιά !

Edited by PLT
Link to comment
Share on other sites

σε μη οριστικη υπαγωγη με 4014 περαν των αλλων ειχε δηλωθει κ αυθαιρετος εξωστης κ κατοπιν δοθηκε βεβαιωση για μεταβιβαση...

Τωρα με τη μεταφορα στον 4178 ο εξωστης (πανω απο κοινοχρηστο) δεν μπορει να δηλωθει...τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση που ηδη εγινε μεταβιβαση?

Link to comment
Share on other sites

PLT νέα δήλωση με μηδενικές αυθαιρεσίες, δηλαδή δεν θα συμπληρώσεις φύλλα καταγραφής κλπ. Θα σε πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή. Το γράφω για να μην μπερδευτείς επειδή απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με βεβαιώσεις.

 

νεα δήλωση

 

 Τι γινεται με τον Μοναδικό Αριθμό Ακινήτου της βεβαίωσης, που αλλάζει στην νέα δηλωση?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

σε διωροφη οικοδομη οπου  βασει αδειας του 71  το ισογειο ειναι αποθηκη κ ο οροφο κατοικια  στην πραγματικοτητα το μισο ισογειο εγινε  κρεωπωλειο  στα μεσα του 90 και το αλλο  μισο ισογειο  διαμερισμα /κατοικια   εγιναν τα συμβολαια  το 2014  και  ολα δειχνονται οπως στην αδεια (!!?).Υπαρχει δυνατοτητα  τωρα να αλλαξουμε το συμβολαιο και να προβουμε σε τακτοποιησεις αλλαγης χωρων  και παραβασεων (στεγη)?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

το....2014.....??????

 

και τι βεβαιωση  4178 εβαλαν

και τι ΠΕΑ κλπ. πιστοποιητικα ??

 

αν  σαν "αλλαγη"  συμβολαιου, εννοεις "ακυρωση" δξ...διοτι...απλα....δεν εχει ξαναγινει...

 

Πολυ φοβαμαι οτι  καποιος θα μπλεξει.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

ακυρωση συμβολαιου η δεν ξερω και εγω πως να το ονομασω ..αναθεωρηση ... ενημερωση  

δεν εχω και εγω ακουσει πως εχει ξαναγινει  αλλα αν γινεται  και πως ?

Πχ θα πουν ολοι οι συμμετασχοντες της  δικαιοπραξιας αυτης οτι εγινε ενα λαθος ..τελος παντων ....θα γινουνε καπως νεα συμβολαια   ...και  ουτε γατα ουτε ζημια..

καμμια ιδεα ...για το αν προβλεπεται καπου καπως ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

προφανως...τα παρακατω  δεν ειναι δικαιολογια...

 

....."εγινε ενα λαθος ..τελος παντων"

...".και  ουτε γατα ουτε ζημια"...

 

 

να μιλησετε με τον συμβ/φο

για ακυρωση λογω νομικων ελαττωματων, αλλά πρεπει να αναφερθει το νομικο ελαττωμα...

 

οπότε  πιθανον να γενναται θεμα   ευθυνης  για τους   "συμμετεχοντες" και αρχισουν άλλα φαρμάκια....

υγ

η βεβαιωση δοθηκε "εξ αποστασεως"???? :mrgreen: :mrgreen:
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

παντως πως θα  τεθει στην πραξη θεμα ευθυνης ποιος φορεας θα επιληφθει του ζητηματος και ποιος θα αποδωσει ευθυνες και γιατι αν ολα γινονται  με καλη θεληση  διορθωσης του  και αποκαταστασης του ζητηματος ??

Link to comment
Share on other sites

Κάνω σύσταση σε ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει διώροφη οικία που έχει ανεγερθεί με άδεια του έτους 1969. Έχω κάνει και μια ρύθμιση και έχω υπαγάγει κάποιες υπερβάσεις στην Κατηγορία 1. 

 

Σύμφωνα με την §1γ του άρθρου 3 ισχύει: 

Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από  τοπογραφικό διάγραμμα , σύμφωνα με 
τις  εκάστοτε  ισχύουσες  προδιαγραφές  και  τα  οριζόμενα  στο  Ν.651/1977  (ΦΕΚ.207/Α΄), 
εξαρτημένο  από  το  κρατικό  σύστημα  συντεταγμένων,  συνοδευόμενο  από  τη  μεθοδολογία 
εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος 
συντεταγμένων,  που  χρησιμοποιήθηκαν  για την  εξάρτηση.  Σε  περίπτωση  που  το  οικόπεδο 
προέρχεται  από  πράξη  εφαρμογής  και  διαθέτει  συντεταγμένες  σε  σύστημα  αναφοράς 
διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με 
αυτό. 
Κατ΄ εξαίρεση  δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι 
περιπτώσεις: 
i.  Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα 
οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη 
σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια. 

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της αδείας του 1969.

Ερώτημα: έχω το δικαίωμα; ή έχει το δικαίωμα η υποθηκοφύλακας να μου ζητήσει εξαρτημένο γιατί το τοπογραφικό μου είναι προγενέστερο του 651/77;;;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.