Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τα όρια του διαμερίσματος μου δεν έχουν αλλάξει, σε σχέση με την άδεια. Δεν έχω διαμερισμάτωση, έχω αλλαγή διαρρύθμισης. Απλά ο φωταγωγός που στον όροφο μου εξυπηρετεί μόνο το διαμέρισμα μου, έχει αλλάξει θέση. Τείνω στην άποψη ότι δεν χρειάζεται τακτοποίηση, αν το λάβω σαν αλλαγή διαρρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια του διαμερίσματος μου δεν έχουν αλλάξει, σε σχέση με την άδεια. Δεν έχω διαμερισμάτωση, έχω αλλαγή διαρρύθμισης. Απλά ο φωταγωγός που στον όροφο μου εξυπηρετεί μόνο το διαμέρισμα μου, έχει αλλάξει θέση. Τείνω στην άποψη ότι δεν χρειάζεται τακτοποίηση, αν το λάβω σαν αλλαγή διαρρύθμισης.

Ανέβασε μια κάτοψη με τις απαραίτητες διευκρινήσεις αν σε ενδιαφέρουν απόψεις που έχει νόημα να λάβεις υπόψη σου συνάδελφε. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρόμοια περίπτωση, έγινε αναλυτικος για μετακίνηση φωταγωγου με 4178. Τσέκαρε μην έχεις και διαμερισματωση λόγω αλλαγής ορίων με όμορες ιδιοκτησίες...ελεγξε και τη συσταση γιατί άμα δεν φαίνεται η μετακίνηση του φωταγωγου  στα σχέδια της θα θές και συναινεση για τη ρυθμιση

 

Αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω την κάτοψη του διαμερίσματος. Δεν έχω τη σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας, παρά μόνο το συμβόλαιο αγοράς που αναφέρει ότι η επιφάνεια 37,30μ2 είναι η μικτή μετά των τοίχων και την αναλογία των φωταγωγών, ενώ η ωφέλιμη επιφάνεια είναι 35,90μ2. Μετρώντας την επιφάνεια από το σχέδιο, είναι το διαμέρισμα μαζί με το φωταγωγό 37,30μ2.diamerisma_G4.pdf

Link to comment
Share on other sites

το συμβολαιο αποτελει και συσταση..

 

γραφει   μεσα.... κατα τις διαταξεις του ν 3741/29 κλπκλπ.

 

το θεμα ειναι αυτο που προανεφεραν οι φιλοι μας..

 

αν περιλαμβανεται στην  περιγραφη τοτε τακτοποιεις χωρις συναινεση

αν δεν περιλαμβανεται

πας με τον κανονισμο ή την συναινεση.

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο όταν περιγράφει τα γειτονικά δεν αναφέρει καθόλου το φωταγωγό (αναφέρει προς διάδρομο, κλιμακοστάσιο, ακάλυπτο χώρο οικοπέδου και γειτονικό διαμέρισμα).

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι ήταν και εμένα (ο φωταγωγός δεν αναφερόταν) , μόνο στο σχέδιο της σύστασης φαινόταν... με συμ/φο που μίλησα μου είπε ότι αν δεν αναφέρεται ως ιδιόχρηστος ο φωταγωγός τότε είναι αναγκαστικά κοινόχρηστος (ασε που εκείνη την εποχή οι περιγραφές γινόντουσαν στο πόδι), άρα δεν την γλιτώνεις τη συναίνεση, τώρα αν θες να γίνεις καμικάζι δίνεις βεβαίωση ως εσωτερική διαρρύθμιση αφου δεν επηρεάζεται δόμηση/κάλυψη/ύψος

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι έχω αναφέρει παραπάνω στο #1525. Δες το συννημενο σε παρακαλώ. Η επιφάνεια του συμβολαίου (και της σύστασης) περιέχει και την επιφάνεια του φωταγωγού. Σας ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση, έχω μπερδευτεί μ' αυτήν την υπόθεση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.