Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εγώ τελευταία τι έπαθα....

 

μου λένε τακτοποίησε αποθήκη  Α-1 γιατί θα πουληθεί.....πάω βέπω καταγράφω κάνω δήλωση  βάση ποια έλεγε  Α-1 σε σύσταση...στην άδεια δεν έλεγε όνομα

 

τελικά θέλανε να πουλήσουν την διπλανή αποθήκη ....γιατί είχαν ονομάσει τις αποθηκες ανάποδα απο τη σύσταση....η Α1 έιχε αλλάξει με την Α-2

 

τα νεύρα μου

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο υπάλληλος μου ζήτησε να προσκομίσω και τις 2 σειρές πρωτότυπων σχεδίων ώστε να καταστραφούν μπροστά της και να φέρω 2 σειρές διορθωμένων ώστε

 

γιατί είναι τόσο παπαρίδηδες, αυτή η τυπικομανία έχει φάει την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι τόσο παπαρίδηδες, αυτή η τυπικομανία έχει φάει την Ελλάδα

 

 

γιατί με αυτόν τον τρόπο μπορούσαν να δικαιολογήσουν ότι παντού χρειάζονται προσωπικό...

 

σε ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες πριν την κρίση το οργανόγραμμα έδειχνε ότι πρέπει να προσλάβουν κόσμο....

τις περισσότερες περιπτώσεις ήταν βάση κίνησης ΑΙΧΜΗΣ όπως πχ στις ΔΟΥ πριν τις εορτές που πληρώναμε τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

σε διαμέρισμα οικοδομής του 81 ο φωταγωγός έχει μετατοπιστεί κατά 1μ και έχει ελαφρώς μεγαλύτερες διαστάσεις (από 1*1.2 σε 1.1*1.2) σε σχέση με τα σχέδια της άδειας, έχει μετρήσει στη δόμηση-καλυψη και στον υπολογισμό του εμβαδού του διαμερίσματος , επιπρόσθετα στην περιγραφή της σύστασης δεν αναφέρεται ότι υπάρχει φωταγωγός αλλά στα σχέδια της σύστασης φαίνεται όπως στης άδειας . θα μπορούσε να δωθει βεβαίωση στα πλαίσια της εσωτερικής διαρρύθμισης; όλα γίνονται εντός του περιγράμματος της ιδιοκτησίας και δεν επηρεάζονται όμορες ιδιοκτησίες , ουσιαστικά αλλάζει η σχέση κοινόχρηστου/ιδιοκτησίας αλλά όταν δεν υπάρχει στην περιγραφή της σύστασης τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

η περιγραφή έρχεται δεύτερη  όταν υπάρχει σχέδιο σύστασης....

 

το σχέδιο σύστασης σου ορίζει την ιδιοκτησία και το πολεοδομικό το ορθό κτηριακά

Link to comment
Share on other sites

μπορώ τον φωταγωγό να τον περάσω ως κατ.3 παράβαση κτηριοδομικού λόγω της μετατόπισης και αύξησης των διαστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κ καλή χρονιά σε όλους. Έχω εκδώσει έξι βεβαιώσεις για αναθεώρηση σύστασης σε πολυκατοικία. Αυτό πριν περίπου τρεις μήνες. Μιλάω χθες με συμβολαιογράφο κ μου λέει ότι δεν έγιναν τα συμβόλαια ακόμα κ οι βεβαιώσεις εννοείται έληξαν. Τι κάνω? Τις εκδίδω από την αρχή σαν να μην υπάρχουν οι παλιές κ απλά τις αφήνω στο σύστημα με οριστική υποβολή? Και πρέπει να κόψω πάλι νέες ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει λογικά να εκδώσεις νέες βεβαιώσεις λόγω παρέλευσης 2μήνου και να ξαναπληρωθείς.

 

Στις σχόλια των νέων βεβαιώσεων μπορείς να γράψεις "...σε αντικατάσταση της με α/α ..... δήλωσης λόγω παρέλευσης διμήνου από την έκδοση της πρώτης."

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεούτε να γράψεις τίποτα... ο νόμος λέει οτι μπορείς να εκδόσεις... μάλιστα λέει ότι αν η δήλωση πχ δεν χρησιμοποιηθεί, δεν ζητάς το ΤΕΕ  να στην επανεφέρει ... ώστε να ξαναυποβάλεις ...

Τώρα όσον αφορά το προηγούμενο που έλεγα, η ανούσια τυπικολατρεία καταστρέφει την Ελλάδα, "ζήτησεδηλαδή ο ΔΥπάλληλος να καταστραφούν μπροστά του " αυτού του άμεπτου κριτή, "οι δύο σειρές και να υποβληθούν 2 νέες".

Ρωτάω είναι xxxxx ή δεν είναι xxxxx ?

Δηλαδή παλιά που κάναμε τα σχέδια με το χέρι, δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μια γόμα να σβύνει μελάνι, ένα ξυραφάκι, ένα μαύρο τετραγωνάκι, "που να ονομάσεις διακοσμητικό στοιχείο" και να διαγράψεις το Α2 γράφοντας Α1?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τρια διαμερισματα ιδιου ιδιοκτητη εχω κανει υπαγωγη με τον 4178(ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ)

θελει να μεταβιβασει τα 2.

1.δινω 2 βεβαιωσεις ανεξαρτητες με αναφορα στο πεδιο τακτοποιησης(νεες υποβολες?)

2.πληρωνω 2 ανταποδοτικα η τιποτα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.