Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο οποίος δεν έχει καμμία αλλαγή από τα εγκεκριμένα όσον αφορά δόμηση/κάλυψη/όγκο. Σωστά;

Η μόνη αλλαγή είναι πως αντί να επικοινωνεί με το Ισόγειο, επικοινωνεί με το Δώμα.

 

Προσωπικά θα έδινα την βεβαίωση και θα έκανα σαφή αναφορά των λόγων που εξέδωσα την βεβαίωση καθώς και τις αυθαιρεσίες που δεν επηρεάζουν την έκδοσή της.

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνει με το δωμα  μεν....

με εσωτερικη σκαλα δε

 

ερωτημα

Δικαιουσαι να  "παραβλεψεις"  οτι αυτο το δωμα "προσαυξησε" το  εμβαδον του ορόφου???

 

κι "αν" μεταβιβασθει ο όροφος...ποιός θα "μενει" στο δωμα?

 

επισης

 

η μη κατασκευη σκαλας που υπηρχε στην  αδεια,  μεταξυ υπογειου και ισογειου, δεν πρεπει να σε απασχολησει?

 

Και, τελος, η εξωτερικη σκαλα που οδηγει στον οροφο, που εγινε ......"εκει που εγινε"

 

 δεν ειναι προβλημα???

 

υγ

τελος,  στη θεση της σκαλας/ανοιγμα του ισογειου, εχεις "αποθηκη"

αυτη  δεν αυξανει το εμβαδον??

 

μπορεις να γραψεις τον τιτλο του συμβολαιου...να δουμε τι περιγραφει οτι πουληθηκε...??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

GM δεν νομίζω πως αυξάνει το εμβαδόν της Ο.Ι. με την ύπαρξη της σκάλας.

 

Να θέσω ένα ερώτημα.

Μεζονέτα σε επαφή με το πλευρικό όριο.

Όλα είναι νόμιμα, ύψος, εμβαδά, χρήσεις αλλά έχει επάνω στο κοινό όριο δύο παρανομίες. Στο ισόγειο έχει πόρτα προς το γείτονα και στον όροφο έχει παράθυρο.

 

Δίνουμε βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

κατ ' αρχας,

για το ερωτημα που συζητουμε

ηδη το εμβαδον εχει αλλαξει με την αποθηκη...εκτος αν ισχυρισθει οτι προκειται για επιτρεπομενη εσωτερικη διαρρυθμιση... :smile:

οσο για την σκαλα που οδηγει σε κτισμα στο δωμα [και ειναι και η εισοδο/εξοδος του δωματος]

τι να πει?

 

ειδα μια σκαλα που παει στο δωμα

αλλά αφου δεν δικαιουται να "ανεβαινει" δεν αυξανει το εμβαδον του οροφου??

 

για το ερωτημά σου

προκειται για μεζονεττα που χτισθηκε  "στο όριο"

επομενως

"πορτα" προς τον γειτονα δεν μπορει να εχει, αφου ειναι χτισμενη "στο όριο"...[δλδ. την ανοιγει και μπαινει στο διπλανο οικοπεδο...]

παραθυρο  δεν επιτρεπεται να εχει

 

Και, τωωωρα, ξανα...Σαιξπήρος...

Να το δηλωσει ο μηχανικος

ή να μην τον δηλωσει

Να το "δει" ή να μην το δει?

 

Κι αν αυριο ο γειτονας παρει αναποδες..και αρχισουν οι αντιδικίες...

τι γινεται που ο μηχανικος στη βεβαιωση

"κατα νομον δεν ηταν υποχρεωμενος να γραψει τιποτε"  ...αλλά ο αγοραστης  -λεει στην αγωγή του οτι-

"ενεπιστευθην κ. Πρόεδρε... τον μηχανικο ...απολυτως"   και "επρεπε να γραψει οτι υπαρχει αυτη η "στραβη" για την οποια καποτε θα κληθω εγω να πληρωσω....και εγω δεν το ηξερα..."

 

κλπκλπ...

 

καλο μεσημερι σε ολους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις προκύπτουν δυσκολίες όταν μπλέκονται τα ιδιοκτησιακά με τα πολεοδομικά. Κι εγώ εχω αντιμετωπίσει η ίδια πολλές περιπτώσεις αλλά και έχω δει από συναδέλφους που με προβλημάτισαν. Θεωρώ δυστυχώς ότι δεν υπάρχει σαφής λύση σε αυτά τα προβλήματα διότι από τους νομοθέτες δεν έχουν προβλεφθεί ποτέ αυτές οι περιπτώσεις συνδυαστικά. Η πολεοδομική νομοθεσία αντιμετωπίζει τα πράγματα από τη δική της πλευρά και η συμβολαιογραφική αντίστοιχα με αποτέλεσμα η πιστή υιοθέτηση του ενός να δημιουργεί πρόβλημα στο άλλο.

 

Το παράδειγμα παραπάνω με την εσωτερική επικοινωνία είναι αρκετά συχνό. Λαμβάνοντας υπόψη ότι επι της ουσίας δεν έχεις καμιά αλλαγή στον όγκο της ιδιοκτησία σου η οποία περιγράφεται ως ανεξάρτητη θα λέγαμε ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Από την άλλη είναι αντιληπτό ότι η ιδιοκτησία αυτή δε μπορεί να είναι και τόσο ανεξάρτητη αλλά αναγκαστικά πρέπει να μεταβιβάζεται μαζί με αυτή του δώματος αφού αλλιώς δεν υπάρχει πρόσβαση. Το ερώτημα λοιπόν ίσως είναι αν θα έπρεπε εξ αρχής αυτά τα δύο να αποτελούν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες. Από την άλλη γιατί να αναγκάσεις κάποιον να προβεί σε τροποποίηση σύστασης με συναινέσεις και χρονοβόρες διαδικασίες και να τον δεσμεύσεις αφού θα μπορούσε ίσως πχ του χρόνου να κλείσει την πρόσβαση, να κάνει και μια εξωτερική σκάλα και να δώσει και από ένα διαμέρισμα στα δυο παιδιά του.

 

Αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε εμένα, 5 γραφεία 5 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες γίναν 1. Οκ έχω διαμερισμάτωση. Πρέπει όμως υποχρεωτικά να αλλάξω και τη σύσταση; Αντιλαμβάνομαι ότι αυτή τη στιγμή χωρίς καμία εργασία αυτά τα 5 πάνε πακέτο. Αλλά γιατί να καταργήσω τη μοναδικότητά τους αφού μπορώ αν βρω μεθαύριο αγοραστή να την επαναφέρω και να πουλήσω το ένα ή τα 2 από αυτα.

 

Όσον αφορά την εξωτερική σκαλα, είναι σαφές ότι εξυπηρετεί τον Α όροφο. Ωστόσο, αν πάρουμε το νόμο κατά γράμμα δεν ανήκει στην ιδιοκτησια του 1ου αλλά στα κοινόχρηστα και με αυτά θα πρέπει να τακτοποιηθει. Πραγμα που ισχύει για πολλούς άλλους χώρους κατά τύπους κοινόχρηστους που προσαρτήθηκαν εξ αρχής σε ιδιοκτησίες και που είναι σαφές ότι έχουν τόσο άμεση εξάρτηση από τις ιδιοκτησίες στις οποίες προσαρτώνται που δε θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να έχει κάποιος άλλος από την οικοδομή πρόσβαση και που ξεκάθαρα ήταν έτσι πριν αγοραστούν τα διαμερίσματα. Ωστόσο ο νόμος σου λέει συναίνεση.

 

Γενικά συμφωνώ με το Δημήτρη ότι είναι καλό κατά την τακτοποίηση να έχουμε ιδιοκτησίες οι οποίες είναι και μεταβιβάσιμες. Ωστόσο αν αυτό δεν μπορεί πάντα να επιτευχθεί, είναι τελικά αυτό απαιτούμενο από το μηχανικό στη φάση μιας τακτοποίησης πχ με σκοπό τη διαγραφή προστίμων? Φυσικά εξυπακούεται ότι σε κάθε περίπτωση ο ιδιοκτήτης ενημερώνεται και όλα τα προβλήματα που υπάρχουν και που μπορεί να προκύψουν.

 

#Faethon11

Όσον αφορά τα κουφώματα. Είχε συζητηθεί και σε άλλα πόστ και είχαμε καταλήξει οι περισσότεροι ότι αν οι μοναδικές αυθαιρεσίες που έχεις αφορούν τροποποίηση όψεων και ανοιγμάτων μπορείς να δώσεις βεβαίωση βασιζόμενος στο λεκτικό αυτής ότι δεν υπάρχουν υπερβάσεις σε κάλυψη δόμηση και ύψος και αναφέρεις στα σχόλια την ύπαρξη των αλλαγών που έχεις.

 

Sorry για το μεγάλο ποστ και που είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά με τα παραπάνω μου δόθηκε αφορμή να αναφέρω τους προβληματισμούς μου

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Κι αν αυριο ο γειτονας παρει αναποδες..και αρχισουν οι αντιδικίες...

τι γινεται που ο μηχανικος στη βεβαιωση

"κατα νομον δεν ηταν υποχρεωμενος να γραψει τιποτε"  ...αλλά ο αγοραστης  -λεει στην αγωγή του οτι-

"ενεπιστευθην κ. Πρόεδρε... τον μηχανικο ...απολυτως"   και "επρεπε να γραψει οτι υπαρχει αυτη η "στραβη" για την οποια καποτε θα κληθω εγω να πληρωσω....και εγω δεν το ηξερα..."

 

κλπκλπ...

 

καλο μεσημερι σε ολους

Μα εννοείται πως θα αναφερθεί στα σχόλια η ύπαρξη της πόρτας και του παραθύρου....

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνει με το δωμα  μεν....

με εσωτερικη σκαλα δε

 

ερωτημα

Δικαιουσαι να  "παραβλεψεις"  οτι αυτο το δωμα "προσαυξησε" το  εμβαδον του ορόφου???

 

κι "αν" μεταβιβασθει ο όροφος...ποιός θα "μενει" στο δωμα?

 

επισης

 

η μη κατασκευη σκαλας που υπηρχε στην  αδεια,  μεταξυ υπογειου και ισογειου, δεν πρεπει να σε απασχολησει?

 

Και, τελος, η εξωτερικη σκαλα που οδηγει στον οροφο, που εγινε ......"εκει που εγινε"

 

 δεν ειναι προβλημα???

 

υγ

τελος,  στη θεση της σκαλας/ανοιγμα του ισογειου, εχεις "αποθηκη"

αυτη  δεν αυξανει το εμβαδον??

 

μπορεις να γραψεις τον τιτλο του συμβολαιου...να δουμε τι περιγραφει οτι πουληθηκε...??

δεν έχω συμβόλαιο μόνο συσταση. Οι ιδιοκτήτες είναι και οι οικοπεδούχοι. Δε θεωρώ ότι αυξάνεται το εμβαδόν με την αποθήκη γιατί όλο το εμβαδό της εσωτερικής σκάλας μετράει σε δόμηση και κάλυψη. Αυτό που με προβληματίζει και που ανέφερε παρακάτω η συνάδελφος είναι ότι το δώμα δεν έχει άλλη πρόσβαση παρά μόνο από τον όροφο. Πρέπει να βασιστώ μόνο στο συμβολαιογραφικό τους διαχωρισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.