Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

Αυτό περίπου το έπαθα και εγώ.

Πάω το βράδυ να πάρω το αυτοκίνητο από εκεί που το είχα παρκάρει το πρωί, κάποιον δρόμο τέλος πάντων.

Δεν το βρίσκω.

Αρχίζω και ψάχνω. Τίποτα. Τελικά πάω στην αστυνομία και κάνω μηνυση, δήλωση δεν θυμάμαι για κλοπή.

Φεύγω και πηγαίνοντας σπίτι με ταξί, θυμάμαι που το είχα παρκάρει. Σε άλλη κατεύθυνση από εκεί που το πάρκαρα συνήθως.

Πάω με το ταξί πίσω στην αστυνομία για να τους το πω. Ευτυχώς ήταν ένας νεαρός αστυνομικός που με κοιτούσε με συμπάθεια (τι θα έλεγε από μέσα του βέβαια.....)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

σκάει ένας τύπος, μέσα σε ένα βουλκανιζατέρ με ένα yugo, πετάει τα κλειδιά του αυτοκινήτου πάνω στο γραφείο του μάστορα και του λέει :

 

>τύπος :"φιλαράκι θέλω να του βάλεις extra 200 άλογα στη μηχανή, να του περάσεις αεριζόμενα δισκόφρενα μπροστά-πίσω, να του βάλεις τετρακίνηση και εξάρι σασμάν", " σε πόση ώρα να ρθω να το πάρω? "

 

> μάστορας " έλα σε κανα τεταρτάκι"

 

>τύπος " γιατί λες μ@λ@κίες?"

 

>μάστορας " εσύ τις ξεκίνησες" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Wikipedia: Εγώ ξέρω τα πάντα!

Google: Εγώ έχω τα πάντα!

Internet: Χωρίς εμένα δεν έχετε αξία!

Ρεύμα: Σοβαρά;;

Aνθρωπος: Τι λέτε ρε;

Θεός: Εσύ τι μιλάς;

Chuck Norris: Έγινε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

... λόγω της ημέρας... από έκθεση μαθητή...

 

"Κρατούσα τον αετό του μπαμπά μου αλλά αυτός δεν πετούσε. Μετά του τον έπιασε η μαμά μου και του σηκώθηκε αμέσως..."

 

 

Ένα μπράβο στη μαμά!

Link to comment
Share on other sites

http://enosi-aythaireton.gr/

 

υπάρχουν και διαφημίσεις συναδέλφων. Τελικά θέλω να φύγω από αυτή τη χώρα.

 

 

 

 

Είμαστε μια πρωτοβουλία ιδιοκτητών αυθαιρέτων.

 

Στόχος μας η επίτευξη αξιόπιστων, ποιοτικών υπηρεσιών από μόνιμους μηχανικούς* & δικηγόρους.

και ταυτόχρονα η εξασφάλιση της μέγιστης οικονομίας.

* αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικούς - δομοστατικούς, τοπογράφους, μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους

 

 

 

*Παρανομώ δεν σημαίνει ότι δεν ψάχνω για τις καλύτερες τιμές και ευκαιρίες από μόνινους!! μηχανικούς. Δηλαδή είμαστε για μια ζωή μηχανικοι, εξασφαλισμένο εισόδημα γιαυτο και το ΤΣΜΕΔΕ πέφτει κάθε εξάμηνο δουλεύεις-δεν δουλεύεις.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Κώστα το ανέκδοτο είναι οι διαφημίσεις στο site που ανέβασες . Ελεγχος ποιότητας σκυροδέματος στα αυθαίρετα . Λες να θέλουν να μάθουν οι ιδιοκτήτες τους ?

Link to comment
Share on other sites

http://enosi-aythaireton.gr/

 

υπάρχουν και διαφημίσεις συναδέλφων. Τελικά θέλω να φύγω από αυτή τη χώρα.

 

 

 

 

Είμαστε μια πρωτοβουλία ιδιοκτητών αυθαιρέτων.

 

Στόχος μας η επίτευξη αξιόπιστων, ποιοτικών υπηρεσιών από μόνιμους μηχανικούς* & δικηγόρους.

και ταυτόχρονα η εξασφάλιση της μέγιστης οικονομίας.

* αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικούς - δομοστατικούς, τοπογράφους, μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους

 

 

 

*Παρανομώ δεν σημαίνει ότι δεν ψάχνω για τις καλύτερες τιμές και ευκαιρίες από μόνινους!! μηχανικούς. Δηλαδή είμαστε για μια ζωή μηχανικοι, εξασφαλισμένο εισόδημα γιαυτο και το ΤΣΜΕΔΕ πέφτει κάθε εξάμηνο δουλεύεις-δεν δουλεύεις.

αυτό είναι σιγουρα παράνομο .. δεν έχουν καν τηλέφωνο

--------

http://www.leuko.gr/content/view/181/2/

ΕΝΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ printButton.png emailButton.png

 

Πρόγραμμα του κοινωνικοπολιτικού οργανισμού Λ.Ε.Υ.Κ.Ο με ΑΦΜ 090283759 μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Μεσογείων 186 Χολαργός. Τηλ 210-6522650 - 6934888831

H αυθαιρετη δόμηση είναι ένα ατυχές προνόμιο των οικονομικά ασθενέστερων τάξεων .Δυστυχώς με την πολιτική των κατατμήσεων σε μικρά αγροτεμάχια με φτηνή γη αλλά ακαταληλη για δόμηση και με την ανάγκη να αποκτήση στέγη ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας( για κύρια ή εξοχική) κατοικία οδήγησαν στην κατασκευή αυθαιρέτων κτισμάτων, επειδή η πολιτεία δεν φρόντισε την ένταξη των περιοχών αυτών με σωστό πολεοδομικό σχεδιασμό,σπρώχνοντας με αυτόν τον τρόπο τους ιδιοκτήτες αναγκαστικά στην άναρχη και παράνομη δόμηση με τα όποια προβλήματα δηλώνει αυτή:α)Υποδομών υγιεινής:Ύδρευση-Αποχέτευσηβ)Κοινωνικών αγαθών:Ηλεκτροδότησηγ)Σωστού περιβάλοντα χώρου: πράσινο,ασφαλτοστρώσεως,πλατείες,παιδικές χαρές,πεζοδρομήσεις. Πολλές φορές οι ιδιοκτήτες των κτισμάτων έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με το νόμο συρώμενοι στα δικαστήρια και πληρώνοντας υπέρογκα και εξοντωτικά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης . Παρά τις επίμονες εκλήσεις των πολιτών για ένταξη στο πολεοδομικό σχέδιο η πολιτεία απάντησε κατά καιρούς με κάποιους νόμους νομιμοποίησης για καθαρά εισπρακτικούς και μόνο νόμους, αγνοώντας τις ουσιαστικές ανάγκες των ιδιοκτητών αυθαιρέτων .Έρχεται λοιπόν και πάλι σήμερα με νέο νόμο να τακτοποιήση για είκοσι (20) έως σαράντα (40) χρόνια τις αυθαίρετες κατοικίες,ζητώντας πληρωμή προστιμων ακόμα και από ιδιοκτήτες που ήδη έχουν πληρώσει,δίχως να νομιμοποιεί στην ουσία την υπάρχουσα περιουσία των πολιτών και μεταβιβάζοντας τελικά το πρόβλημα στους κληρονόμους αυτών πάλι μετά από σαράντα (40) χρόνια .Σήμερα οι ιδιοκτήτες μη έχοντας άλλη επιλογή θα αναγκαστούν να πληρώσουν τα πρόστιμα και όλα τα άλλα έξοδα μπροστά στην απειλή της κατεδάφισης που διαφημίζεται με τρόπο εκβιαστικό.Ταχείες επεκτάσεις πόλης στην χώρα μας δεν προγματοποιούνται λόγω τις χρονοβόρου γραφειοκρατίας που επικρατεί σε όλους τους τομείς καθώς και του μεγάλου κόστους για την όλη διαδικασία.Λένε για ρύθμιση με περιβαλοντικά κριτηρια που κανένας δεν εγγυάται.Η ένωση ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ παρέχει δωρεάν ενημέρωση στους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων κτισμάτων και τους καλεί όλους σε συσπειρωση για την αντιμετώπιση και επίλυση των προβλημάτων τους .Εξειδικευμένοι Μηχανικοί της ένωσης στέκονται δίπλα τους για οποιαδήποτε πληριοφορία.

 

 

Αθήνα 29/07/2011 Ο Γεν. διευθυντήςΒασίλειος Τσαούσης Πολιτικός μηχανικός

-----

στο TEE λέει πως είναι ΑΜ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καταγγέλουν την "Πανελλήνια Ένωση Ιδιοκτητών Αυθαιρέτων"

 

Οργισμένη αντίδραση του Συλλόγου Οικιστών εκτός Σχεδίου Ηρακλείου

http://cretalive.gr/...ton_Authaireton

 

Οργισμένη αντίδραση από το Σύλλογο Οικιστών Εκτός Σχεδίου Πόλεως Ηρακλείου στις προσπάθειες, όπως αναφέρει κάποιον επιτήδειων να εκμεταλλευτούν τους αυθαιρετούχους.

Σε ανακοίνωση του ο Σύλλογος κατεγγέλει ως ανύπαρκτη την Πανελλήνια Ένωση Ιδιοκτητών Αυθαιρέτων, που - όπως ήδη έχει γράψει το Cretalive- κυκλοφόρησε και στο νομό Ηρακλείου διαφημιστικά φυλλάδια με τα οποία προσπαθει να προσελκύσει αυθαιρετούχους που επιθυμούν να προχωρήσουν σε ρύθμιση , με βάση τις νέες αποφάσεις του Υπουργείου ΠΕΚΑ.

Ο Σύλλογος Οικιστών επισημαίνει ότι θα κινηθεί δικαστικά εναντίον όσων βρίσκονται πίσω από αυτή την κίνηση και καλεί το Τεχνικό Επιμελητήριο να συμβάλει προκειμένου , όπως αναφέρει "να ξεσκεπάσουμε όλους αυτούς που σε μία νύχτα αποφάσισαν να γίνουν σωτήρες των οικιστών" .

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ο Σουζούκι στην τάξη

 

 

 

Φθινόπωρο και πρώτη μέρα στα

θρανία για τους μαθητές του

αμερικανικού κολεγίου.

 

Η δασκάλα παρουσιάζει στα

αμερικανάκια έναν καινούριο

συμμαθητή τους, τον Ιάπωνα

Σακίρο Σουζούκι (γιο του

διευθυντή της SONY) και το μάθημα

αρχίζει με μικρές ερωτήσεις

ιστορίας.

 

«Για να δούμε λοιπόν, πόσο καλοί

είστε στην αμερικανική

ιστορία;»

λέει η δασκάλα.

«Ποιος είπε 'δώστε μου

ελευθερία ή δώστε μου θάνατο'»

 

Κάποιοι μουρμουρίζουν αλλά

κανείς δεν σηκώνει το χέρι του,

εκτός από τον καινούριο:

«Ο Πάτρικ Χένρυ το 1775 στη

Φιλαδέλφεια», απαντά.

 

«Μπράβο Σουζούκι, και ποιος

είπε: 'Κυβέρνηση του λαού, από

το λαό και για το λαό'»,

ξαναρωτά την τάξη η δασκάλα.

 

«Ο Αβραάμ Λίνκολν, το 1863 στο

Γκέτυσμπουργκ», απαντά και πάλι

ο Σουζούκι.

 

Η δασκάλα κοιτάζει αυστηρά την

τάξη και λέει:

 

«Ντροπή σας! Ο Σουζούκι είναι

γιαπωνέζος και ξέρει την

αμερικανική ιστορία καλύτερα

από σας!»

 

Τη σιωπή στην τάξη σπάει μια

μικρή φωνή από τα πίσω θρανία:

«Ρε δεν πάτε να γαμηθείτε όλοι,

μαλάκες γιαπωνέζοι!»

 

«Ποιος το είπε αυτό;;;» ρωτάει

αυστηρά η δασκάλα.

 

Ο Σουζούκι σηκώνει το χέρι του

και χωρίς να περιμένει λέει:

 

«Ο στρατηγός Μακάρθουρ, το 1942,

στη διώρυγα του Παναμά και ο Λι

Ιακόκα, το 1982 στη γενική

συνέλευση της Τζένεραλ Μότορς».

 

Η τάξη βυθίζεται στη σιωπή.

«Θέλω να ξεράσω», ακούγεται μια

ξεψυχισμένη φωνή.

 

«Ποιος το είπε αυτό;;;»

ξαναρωτάει με το ίδιο βλοσυρό

ύφος η δασκάλα.

 

Και ο Σουζούκι πετάγεται πάλι:

 

«Ο Τζορτζ Μπους ο πρώτος, στον

πρωθυπουργό Τανάκα κατά τη

διάρκεια επίσημου δείπνου στο

Τόκιο το 1991».

 

Ένας μαθητής σηκώνεται όρθιος

και ξεσπάει: «Ρε δε μας παίρνεις

καμιά πίπα, λέω γω!!!»

 

Και ο Σουζούκι, ψύχραιμα:

«Μπιλ Κλίντον στη Μόνικα

Λουίνσκι, το 1997, στο οβάλ γραφείο

του Λευκού Οίκου».

 

Δυο τρεις μαθητές πετάγονται

και φωνάζουν: «Α γαμήσου ρε

μαλακισμένο, Σουζούκι».

 

Ατάραχος ο γιαπωνέζος:

«Βαλεντίνο Ρόσι, παγκόσμιο

πρωτάθλημα μοτοσικλέτας, ράλι

Νότιας Αφρικής, το 2002».

 

Κόλαση στην τάξη, οι μαθητές

ουρλιάζουν και πετάνε καρέκλες,

η δασκάλα έχει σωριαστεί

λιπόθυμη και ξαφνικά ανοίγει η

πόρτα και μπαίνει ο διευθυντής:

«Ε, μα την Παναγία δεν έχω

ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο!!»

 

Και στο βάθος ακούγεται πάλι η

φωνή του Σουζούκι:

 

«Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας,

Κώστας Καραμανλής, το 2004, στο

πρώτο υπουργικό συμβούλιο της

κυβέρνησής του».

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.