Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

συνάδελφοι εχω περίπτωση που είναι στο Ν 4014 και θέλει να κάνει μετάβαση στο Ν 4178, ο προηγούμενος μηχανικός του έχει βγει σε σύνταξη και θα θέλουμε να κάνουμε

αλλαγή μηχανικού.Ο προηγουμενος μηχανικός από ότι μου είπε έχει κάνει ηλεκτρονική αίτηση Από την καρτέλα αιτήσεις εκει που λεει αποδοχής αλλαγής υπευθυνου μηχανικου

δήλωσης.αυτό έχει γίνει εδώ και 5 μέρες και ακόμα η δήλωση είναι σε εκκρεμοτητα, λόγω αυτού και επειδή ο πελάτης βιάζεται γιατι είναι μονιμος κατοικος του εξωτερικου

και δεν θα είναι για πολλες μερες ακομα εδω εστειλα και εγω ενα μαιλ στο [email protected] και τους επισυναψα την παραιτηση του μηχανικου την υπευθυνη δηλωση του

ιδιοκτητη και την αναληψη την δικια μου εδω και 2 μερες αλλα και παλι καμμια απαντηση?μηπως υπαρχει καποια αλλη διαδικασια να κανω?αν μπορει γνωριζει καποιος

να με βοηθησει γιατι ο πελατης θα πρεπει να φυγει την τριτη!ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην έχουν μεταφέρει τη δήλωση στο πεδίο δηλώσεων του ν. 4014/11 και μετά θα την μεταφέρεις εσύ ως νυν διαχειριστής της δήλωσης, στο ν. 4178/13?

Link to comment
Share on other sites

οχι ουτε εκει υπάρχει τίποτα!μηπως υπαρχει προβλημα επειδη ειναι συνταξιουχος ο προηγουμενος μηχανικος και

δεν δεχονται τις αιτησεις του?τι αλλο θα μπορουσα να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος έχει κανει αιτηση στην καρτελα δηλωσεις Ν4014/2011 - αιτησεις - αποδοχη αλλαγης υπευθυνου μηχανικου δηλωσης στο παραθυρο που του ανοιγει

εκει που λεει νομος εχει βαλει Ν 4178/2013 ( οταν εβαζε Ν 4014/2011 και τον α/α του εργου του ελεγε οτι δεν υπαρχει τετοια δηλωση) και τον α/α του εργου στην

αιτιολογηση εγραφε τους λογους που πρεπει να γινει η αλλαγη και τα στοιχεια μου και μετα τσεκαρε και το κουτακι απο κατω οτι διαθετει υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη

Ποιο να ειναι το προβλημα?μηπως επειδη στο νομο βαζει το 4178?

Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε να ξανακανουμε την δηλωση, μας λεει οτι δεν μπορει να καταχωρηθει γιατι : Δεν βρέθηκε αντίστοιχο αίτημα αλλαγής

υπευθύνου διαχειριστή μηχανικού για τον Α/Α δήλωσης. Το αίτημα δεν καταχωρίστηκε. -

 

Θα πρεπει να κανω και εγω καποια δήλωση?Γνωριζει καποιος γιατι δεν μου προχωραει την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να καθίσετε μαζί μπροστά στην εφαρμογή και να κάνετε το αίτημα, μήπως ο άνθρωπος λόγω ηλικίας δεν τα καταφέρνει καλά με υπολογιστές και ενδεχομένως κάτι να μην το έκανε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι είμαστε αυτη την στιγμη την 1η αιτηση την είχε κανει μόνος του και τωρα που προσπαθω να την κανουμε ξανα μαζι μου βγαζει αυτο το κειμενακι..δεν μου εχει ξανατυχει

συνηθως σε 24 ωρες το αιτημα ολοκληρωνοτανε,δεν ξερω τι εχει γινει..και στο Mail Που τους εστειλα ουτε απαντησαν,τα κοιτανε εραγε η περνανε αρχειο οπως ειχαν πει?

μηοως θα πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους καπως αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ο αρχικός μηχανικός  ..είναι απλά άφαντος... πως γίνεται η διαδικασία αλλαγής ?

 

Ο άνθρωπος έχει κλείσει γραφείο , τα κινητά νεκρά , δεν ξέρουμε καν αν είναι εντός Ελλάδας , που να κοινοποιήσεις το οτιδήποτε και τι βεβαίωση ή μη περί αμοιβής να πάρεις  ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω περιπτωση τακτοποιησης (οριστικη) στο 4178 με αλλον ομως μηχανικο.

Τωρα που βρεθηκε μια επιπλεον αυθαιρεσια (αλλαγη θεσης) θελουμε να την συμπληρωσουμε.

Μπορει να γινει αλλαγη μηχανικου?

Η διαδικασια πια ειναι?

πρεπει να ενημερωθει ο παλιος μηχανικος?

Παω στο συστημα στις αιτησεις και συμπληρωνω: 

1. 4178 

2. α/α δηλωσης

3. αλλαγη θεσης κτιριου - αλλαγη μηχανικου?

Γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.