Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

Εγώ δεν το βλέπω να το λέει αυτό πουθενά.... και ευτυχώς δηλαδή γιατί θα ήταν τραγικό αν το έλεγε... Λέει ότι το ΤΕΕ θα καθορίσει τις τύχες μας.

Η πλειονότειτα των συναδέλφων συμφωνεί στον πληρη διαχωρισμό των κλάδων και στην εξειδίκευση καθε ειδικότητας....

Εσύ μπορεις να μας εξηγήσεις γιατι ειναι ευτήχημα που δεν το λεει και τραγικό αν θα το ελεγε?

Το οτι μια ολιγομελης ομαδα του ΤΕΕ θα κρινει το μελλον του επαγγελματος δεν το θεωρω τραγικο αλλα ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί για παράδειγμα οι Πολιτικοί Μηχανικοί σπουδάζουμε βάσει προγράμματος σπουδών σε ένα μεγάλο εύρος αντικειμένων και δεν είμαστε Στατικοί Μηχανικοί όπως θέλουν να νομίζουν αρκετοί. Ενδεχομένως κακώς αλλά έτσι είναι. Επομένως για τι είδους εξειδίκευση να μιλήσουμε. Θα μου πει ας πούμε κανείς ότι δεν μπορώ να κάνω τοπογραφικά; γιατί; δεν το σπούδασα; Φυσικά και δεν γνωρίζω να κάνω πολλές από τις τοπογραφικές εργασίες και αντίστοιχα άλλα αντικείμενα άλλων ειδικοτήτων αλλά ένας καθολικός διαχωρισμός θα ήταν άδικος και τραγικός κατά την άποψή μου. Τώρα που πρέπει να μπει η γραμμή είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση οι σπουδές να είναι το μοναδικό κριτήριο για τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών.

  • Upvote 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία μεταξύ των μηχανικών στον επαγγελματικό στίβο είναι θεμιτή, φέρνει καλύτερα αποτελέσματα και είναι αναπόφευκτη. Αφού μέχρι τώρα  υπάρχουν "συγκεκριμένες" ειδικότητες που η σφραγίδα τους Υπερκαλύπτει άλλες δύο τρεις μαζί..αυτό δε θα έπρεπε να αλλάξει? Φυσικά τα προπτυχιακά δεν δίνουν δικαιώματα, όμως όλες οι σχολές περιλαμβάνουν μαθήματα-μή ειδικότητας(γενικής υποδομής) , όπου ένας από τους ρόλους τους είναι η "επικοινωνία" με συναδέλφους μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων. 

Edited by fotis91
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω ρε παιδια εγω ειμαι ηδη πτυχιουχος ενος bachelor 3 ετων στο εξωτερικο.και ηδη σχεδιαζω να κανω τα αλλα 2..με αυτα τα 3 ετη σπουδω και αυτο το πτυχιο που εχω θα μπορω να εχω δικαιωματα στην ελλαδα?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μέσω ΣΑΕΠ, μόνο με το BSc. Θα απαιτηθούν αντισταθμιστικά μέτρα εξέτασης ή πρακτικής άσκησης έως 3 έτη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, το παράβλεψα αυτό...

Να ρωτήσω, το νομοσχέδιο δεν περιλαμβάνει τίποτα αλλαγές στον τρόπο εξέτασης πτυχίων εξωτερικού με τον τρόπο που γινόταν μέχρι σήμερα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το ΦΕΚ. είναι ο νόμος 4254.

μάς αφορούν οι υποπαράγραφος ΙΓ σελίδα 1456 και ΣΤ 23 σελίδα 1420

document (60).pdf

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι τόσο μπλεγμένο που άμα δεν ήμουν σίγουρος ότι υπάρχουν άρθρα για μηχανικούς δεν θα ευρισκα τις σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.