Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Συναδελφε κανενας νομος δεν οριζει αυτες τις τιμες.

Εκτος κι αν θεωρεις εσυ Νομο μια αποψη ενος δημοσιοκαφρου, υιοθετωντας αντιληψεις του Κυρ Τακη στο καφενειο (μα το ειπαν στις ειδησεις σε λεω)

Αν χρηζει τακτοποιησης το ακινητο, ζητας παραπανω, κατανοητο. Γι αυτο σε ρωτησα να μου εξηγησεις για τι ογκο εργασιας θεωρεις ΕΣΥ ικανοποιητικη αμοιβη της αυτης ταξης. Clear now...

Παμ' παρακατ'

Τυγχανει να εισαι ενεργειακος επιθεωρητης, ωραια. Κι εγω.

Εχουν πεσει οι αμοιβες, συμφωνοι. Καποιοι τις εριξαν. Θες οι συνθηκες των καιρων, θες τυχοδιωκτες, θες λαμογια... Καπως συνεβη

Το τι θα κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.

Το αν ζητησεις εσυ 100€ απο πελατη που θα σου γκρινιαξει γιατι βρηκε με 50€ και δεχθεις να το κανεις στην ιδια τιμη κι εσυ για να μην τον χασεις, υποκυπτοντας στους εκβιασμους του, ειναι δικο σου θεμα και δε θα σου πει κανενας τι να κανεις. Προσωπικα δεν το κανω. Προτιμω να κανω 3 ΠΕΑ των 100€ παρα 6 του 50αρικου.

 

Το οτι θα συμβει και με την ηλεκτρονικη καταγραφη των κτηριων ειναι δεδομενο. Το θεμα ειναι ποσο συντομα θα γινει αυτο. Και οσο περισσοτερο προσπαθησουμε να κρατησουμε σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο τις αμοιβες μας, τοσο λιγοτερα θα ειναι τα κρουσματα αυτων που θα προσπαθησουν να τις ριξουν για να χτυπησουν τον ανταγωνισμο, με αποτελεσμα να αντεξουμε περισσοτερο στις υψηλοτερες αμοιβες.

Αν κανεις την αρχη εσυ και ακολουθησουν κι αλλοι, τοτε το κατοσταρικο θα ειναι το ταβανι μας και μαλιστα πολυ πολυ συντομα.

 

 

Συναδελφε κανενας νομος δεν οριζει αυτες τις τιμες.

Εκτος κι αν θεωρεις εσυ Νομο μια αποψη ενος δημοσιοκαφρου, υιοθετωντας αντιληψεις του Κυρ Τακη στο καφενειο (μα το ειπαν στις ειδησεις σε λεω)

Αν χρηζει τακτοποιησης το ακινητο, ζητας παραπανω, κατανοητο. Γι αυτο σε ρωτησα να μου εξηγησεις για τι ογκο εργασιας θεωρεις ΕΣΥ ικανοποιητικη αμοιβη της αυτης ταξης. Clear now...

Παμ' παρακατ'

Τυγχανει να εισαι ενεργειακος επιθεωρητης, ωραια. Κι εγω.

Εχουν πεσει οι αμοιβες, συμφωνοι. Καποιοι τις εριξαν. Θες οι συνθηκες των καιρων, θες τυχοδιωκτες, θες λαμογια... Καπως συνεβη

Το τι θα κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.

Το αν ζητησεις εσυ 100€ απο πελατη που θα σου γκρινιαξει γιατι βρηκε με 50€ και δεχθεις να το κανεις στην ιδια τιμη κι εσυ για να μην τον χασεις, υποκυπτοντας στους εκβιασμους του, ειναι δικο σου θεμα και δε θα σου πει κανενας τι να κανεις. Προσωπικα δεν το κανω. Προτιμω να κανω 3 ΠΕΑ των 100€ παρα 6 του 50αρικου.

 

Το οτι θα συμβει και με την ηλεκτρονικη καταγραφη των κτηριων ειναι δεδομενο. Το θεμα ειναι ποσο συντομα θα γινει αυτο. Και οσο περισσοτερο προσπαθησουμε να κρατησουμε σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο τις αμοιβες μας, τοσο λιγοτερα θα ειναι τα κρουσματα αυτων που θα προσπαθησουν να τις ριξουν για να χτυπησουν τον ανταγωνισμο, με αποτελεσμα να αντεξουμε περισσοτερο στις υψηλοτερες αμοιβες.

Αν κανεις την αρχη εσυ και ακολουθησουν κι αλλοι, τοτε το κατοσταρικο θα ειναι το ταβανι μας και μαλιστα πολυ πολυ συντομα.

 

Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης και ιδεολογιας. Διαλεγεις και παιρνεις...

Και θα σε παρακαλουσα να συμπληρωσεις την ειδικοτητα σου για να ξερουμε με ποιον συνομιλουμε.

 

Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης και ιδεολογιας. Διαλεγεις και παιρνεις...

Και θα σε παρακαλουσα να συμπληρωσεις την ειδικοτητα σου για να ξερουμε με ποιον συνομιλουμε.

Με κάλυψες πλήρως ! Ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα συνάδελφοι τα 150-200 ευρώ το διαμέρισμα είναι πολύ καλά, γιατί αν τολμήσω στις μέρες μας να ζητήσω παραπάνω το μόνο σίγουρο είναι να ψάχνω για μια άλλη δουλειά ( πχ. κομμωτής,λαντζιέρης κ.α

Προτιμάς δηλαδή να παίρνεις 150-200 και να φορτώνεσαι εφ' όρου ζωής ένα σωρό ευθύνες από το να είσαι κομμωτής και να βγάζεις περισσότερα και χωρίς καμία ευθύνη? Ξανασκέψου το.

 

Ήρθε σήμερα το πρωί ο κηπουρός να κλαδέψει τον κήπο της πολυκατοικίας που μένω και ζήτησε 80 ευρώ μαύρα και αφορολόγητα, χωρίς ΤΕΒΕ, χωρίς τέλος επιτηδεύματος, χωρίς άλλα λειτουργικά έξοδα, χωρίς ευθύνη για τίποτα. Αν στα 80 βάλεις 26% φόρο και 23% ΦΠΑ γίνονται 133 ευρώ. Πολύ κοντά στα 150 που συζητάμε για αμοιβή δική μας για ηλεκτρονική ταυτότητα. Τώρα αν βάλεις μέσα και ασφαλ. εισφορές, τέλη, λειτουργικά κλπ το ποσό εκτοξεύεται. Με λίγα λόγια τα 150-200 είναι πολύ λιγότερα καθαρά από τα 80 καθαρά που παίρνει στο χέρι ο κηπουρός. Και φυσικά δεν συνυπολόγισα τις ευθύνες οι οποίες δεν μπορούν να μετρηθούν σε νούμερα. Καταλήγουμε λοιπόν ξανά σε αυτό που έγραψα στην αρχή: δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτωνόμαστε ευθύνες για αμοιβές χαμηλότερες από κομμωτές/κηπουρούς που βγάζουν τα ίδια ή και περισσότερα και δεν κουβαλάνε καμία ευθύνη.

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι ευθύνη έχει ο κηπουρός? μουχρίτσες και δάκοι είναι πολυ επικίνδυνα πράγματα και απαιτείται συνυπογραφή γεωπόνου

καλά για την κομμώτρια δε το συζητάω..

 

Σοβαρά τώρα..

ενώ είμαι ενεργειακός επιθεωρητής σταμάτησα να βγάζω πιστοποιητικά λέγοντάς στους πελάτες ότι με τις τιμές που υπάρχουν στην πιάτσα εγώ δε μπορώ να δουλέψω.

Έτσι όντως χάνω μερικά 100€ρα πλην όμως δε χάνω την εμπιστοσύνη των πελατών μου που το θεωρώ πιο σημαντικό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι ευθύνη έχει ο κηπουρός? μουχρίτσες και δάκοι 

 

Και που να δεις ο κομμωτής!!!! Ανταύγειες, κοκοράκια, μπουκλάκια...αμέ.

Και μετά μου λες ενεργειακός επιθεωρητής. Σιγά τις μπάμιες.

 

Σοβαρά τώρα...

Εγώ έχω όλα τα προαπαιτούμενα για Ενεργ. Επιθ. αλλά δεν ασχολήθηκα καν. Να πάω να πληρώσω 600 € σε σεμινάρια, να περιμένω 1-2 χρόνια να μου δώσουν την άδεια και μετά να βγαίνω να μαζεύω πενηντάρικα μείον την Εφορία μείον το ΤΣΜΕΔΕ μείον το τέλος επιτηδεύματος...

Αμαρτία τέκνον μου!!! :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτιμάς δηλαδή να παίρνεις 150-200 και να φορτώνεσαι εφ' όρου ζωής ένα σωρό ευθύνες από το να είσαι κομμωτής και να βγάζεις περισσότερα και χωρίς καμία ευθύνη? Ξανασκέψου το.

 

Ήρθε σήμερα το πρωί ο κηπουρός να κλαδέψει τον κήπο της πολυκατοικίας που μένω και ζήτησε 80 ευρώ μαύρα και αφορολόγητα, χωρίς ΤΕΒΕ, χωρίς τέλος επιτηδεύματος, χωρίς άλλα λειτουργικά έξοδα, χωρίς ευθύνη για τίποτα. Αν στα 80 βάλεις 26% φόρο και 23% ΦΠΑ γίνονται 133 ευρώ. Πολύ κοντά στα 150 που συζητάμε για αμοιβή δική μας για ηλεκτρονική ταυτότητα. Τώρα αν βάλεις μέσα και ασφαλ. εισφορές, τέλη, λειτουργικά κλπ το ποσό εκτοξεύεται. Με λίγα λόγια τα 150-200 είναι πολύ λιγότερα καθαρά από τα 80 καθαρά που παίρνει στο χέρι ο κηπουρός. Και φυσικά δεν συνυπολόγισα τις ευθύνες οι οποίες δεν μπορούν να μετρηθούν σε νούμερα. Καταλήγουμε λοιπόν ξανά σε αυτό που έγραψα στην αρχή: δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτωνόμαστε ευθύνες για αμοιβές χαμηλότερες από κομμωτές/κηπουρούς που βγάζουν τα ίδια ή και περισσότερα και δεν κουβαλάνε καμία ευθύνη.

Την ευθύνη την έχεις πάρει απο την στιγμή που πήρες το πτυχίο στα χέρια σου συνάδελφε, απο την στιγμή που είσαι σωστός δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, και γω θα ήθελα αυτά τα 150-200 ευρώ να ήταν 1500-2000 σε κανέναν πιστεύω δεν θα τον χάλαγαν αυτα τα χρήματα, αλλά βλέποντας την κατάσταση προσαρμόζεσαι σε αυτήν... Όσο για τον κηπουρό με τα 80 ευρώ είναι κατι που επέτρεψες εσύ να γίνει, δεν πιστεύω να είναι δύσκολο για έναν μηχανικό να φροντίσει έναν κήπο, έδω μπορούμε να κτίσουμε μεγαθήρια, δεν πιστεύω οτι φταίει ο κηπουρος, ισα ισα μαγκιά του !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

και  150  ευρω  νομιζω  οτι  ειναι  πολυ  λιγα  για  να  βγει  μια  ηλεκρονικη  ταυτοτητα  διαμερισματος που  θα 

απαιτησει  αποτυπωσεις  με  ακριβεια  , και  πιστοποιηση  μηχανικου  ,  δημοσιο  εγγραφο  δηλαδη 

με  ευθυνες  , δια  παντος  και  εισαγωγη  στο  ηλεκτρονικο  συστημα    και  με φπα 23 %  φορολογια  26 %  , δηλαδη  50 %  φοροι   

αν  τωρα     κανεις  μια  απλη  ενημερωση  φακελλου  με  σχεδια  απο  συμβολαια  χωρις 

αποτυπωσεις και  βαβουρες  και  με  την  ελληνικη  νοοτροπια   , δεν  ειναι  και  τοσο  ασχημα  να  σκαναρεις  2  συμβολαιογραφικες  κατοψεις 

 να  τις  βαλεις   στο  συστημα  και  να  παρεις  75  ευρω  , απο  τον  ανιδεο  πελατη 

που  νομιζει  οτι  του  εκανες   σουπερ   δουλεια  ,  απλως  οι  ευθυνες  θα  σε  συντροφευουν   στον  υπνο  και  στον  ξυπνιο  σου 

για  τα  επομενες  χιλιαδες  νυκτες  και  μερες   της  ζωης  σου .  

φανταζομαι   επισης  οτι   οι  ποινες  θα  ειναι  μεγαλυτερες  απο  αυτες  του  4178  , 4014   για  μηχανικους

που  εκτελουν  τα  καθηκοντα  με  νοοτροπια   ταλιμπαν    και  ξεγελουν  πολιτες προς  ευκολο  πλουτισμο .

τωρα   αν  ξεκινησουμε  τα  γνωστα  ολα  μεσα  100  ευρω  με  φπα  φορους  αποτυπωσεις   σηκωνω  τα  χερια  ψηλα 

δικια  σας  η  δουλεια  καλυτερα  να  πουλαω  κυλοτακια   σε  παγκο  στην  ομονοια   παρα  να  εχω  ευθυνες 

μηχανικου  για  30  ευρω  για  ολην μου την ζωη  , 

και  μην ξεχνατε  το  εξης  η  κυριαρχια  του  ελληνικου  εδαφικου  χωρου 

ανηκει  πια  στους  δανειστες  ,  αυτοι  νομοθετουν  και  αυτοι  σε  λιγο  θα  ελενχουν  , 

εμεις  δεν   εχουμε  ελενχο  πια 

στην  χωρα  μας  για  πανω  απο  60  χρονια  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα..

ενώ είμαι ενεργειακός επιθεωρητής σταμάτησα να βγάζω πιστοποιητικά λέγοντάς στους πελάτες ότι με τις τιμές που υπάρχουν στην πιάτσα εγώ δε μπορώ να δουλέψω.

Έτσι όντως χάνω μερικά 100€ρα πλην όμως δε χάνω την εμπιστοσύνη των πελατών μου που το θεωρώ πιο σημαντικό

Δεν είμαι ο μόνος τελικά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, τα παραδείγματα με τις κομμώτριες και τους κηπουρούς δεν είναι εξαιρέσεις, είναι ο κανόνας. Κι εγώ όπως κι ο verda πήγα αρχές 2013 και έκανα σεμινάρια για ενεργειακός και περίμενα τις εξετάσεις. Πέρασε ένας χρόνος, έπεσαν οι αμοιβές στα τάρταρα και βγήκε τώρα νόμος που μου δίνει το δικαίωμα να κάνω αναγγελία χωρίς εξετάσεις. Δεν έκανα και δεν πρόκειται να κάνω όμως επειδή δεν έχει πια νόημα να κάνω ΠΕΑ με τέτοιες αμοιβές γιατί περισσότερο χαμένος βγαίνω παρά κερδισμένος. Για να επιβιώσουμε δεν πρέπει να αναλαμβάνουμε όσο πιο πολλές δουλειές αλλά να ξέρουμε ποιες μας συμφέρει να αναλάβουμε και ποιες μας συμφέρει να ΜΗΝ αναλάβουμε.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τις αναλαμβάνω όλες. Άλλες τις κάνω εγώ και άλλες τις δίνω σε συναδέλφους....Διατηρώ δηλαδή την σχέση με τον πελάτη....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ, έτσι είναι συνάδελφοι. Εμείς - σεβόμενος πάντα κάθε τάξη και επάγγελμα -  δεν είμαστε βιομήχανοι, ούτε έμποροι, ούτε καλλιτέχνες, ούτε εργολάβοι για να κατεβάσουμε τιμές. Είμαστε τεχνικοί επιστήμονες και μας αναθέτει το κράτος την τεχνική μελέτη και καθοδήγηση κάθε έργου. Η τεχνική πράξη είναι μία δεν μπορεί να είναι πολλές. Και ελέγχεται από προδιαγραφές. Και όμως, οι ανεγκέφαλοι πολιτικοί και η τρόικα μας έχουν μετατρέψει σε πωλητές. Έτσι λοιπόν γινόμαστε πολυπώλιο (με βάση την Πολιτική Οικονομία) και δεν μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο τιμών σταθερό.  

Αυτό έγινε στον κλάδο.

Φανταστείτε να είχαμε και λαθρομετανάστες μηχανικούς τι είχε να γίνει. (Κακομελέτα κι έρχεται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.