Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Λογικά σφραγίδα και υπογραφή μόνο στα σχέδια που φαίνονται οι αυθαίρετοι χώροι.

Για παράδειγμα σε τοπογραφικό διάγραμμα σε περίπτωση ύπαρξης Ο.Α. δεν απαιτείται να κάνουμε τίποτα στο σχέδιο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο 11, παρ. 6 α) ii.

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

...Για παράδειγμα σε τοπογραφικό διάγραμμα σε περίπτωση ύπαρξης Ο.Α. δεν απαιτείται να κάνουμε τίποτα στο σχέδιο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο 11, παρ. 6 α) ii.......

 

Κι αν π.χ. η αυθαιρεσία είναι "προσθήκη κατ' επέκταση" δεν θα τη δείξεις;;;;

Κι αφού βεβαίως τη δείξεις, δεν θα σφραγίσεις - υπογράψεις ακριβώς δίπλα σε αυτή σου την "παρέμβαση";;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, όχι δεν θα τη δείξω στο τοπογραφικό. Θα την δείξω στο διάγραμμα κάλυψης γιατί αυτό καταλαβαίνω από το νόμο (όσο λογικό ή παράλογο είναι αυτό).

Επίσης, αν π.χ. υπάρχει και μια αυθαίρετη αποθήκη που δεν τακτοποιείται δεν θα την δείξω. Αυτό καταλαβαίνω. Εδώ βέβαια σηκώνει πολύ συζήτηση.

 

Τώρα κάτι άλλο: Ανέβασα 2-3 αρχεία με ελληνικούς χαρακτήρες, τα οποία αρχεία φαίνονται κανονικά σαν ονομασία στο σύστημα του ΤΕΕ. Πήγα να τα κατεβάσω για να δω αν βάζει το ΤΕΕ κάποιο υδατογράφημα ή δεν ξέρω τι, και διαπιστώνω ότι πάει να μου το αποθηκεύσει με αλαμπουρνέζικα. Εσείς ανεβάζετε με αγγλικούς χαρακτήρες? Και αν ναι τι ονομασίες δίνετε? π.χ. ypeuthini_dilosi? 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τις αυθαιρεσίες μόνο στο ΔΚ της δείχνω, το τοπογραφικό της αδείας το αφήνω ως έχει. και εγώ στην αρχή την πάτησα με τους ελληνικούς χαρακτήρες και τώρα γράφω με με ξένους χαρακτήρες: YPEYTHINI_DILOSI, ANATHESI κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες κεφαλαία γράμματα κι όντως στις ονομασίες των αρχείων φαίνονται αλαμπουρνέζικα, γεγονός που λίγο με ενδιαφέρει!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιάσονα, μου αρέσει η λογική σου!!! Και να σου πω έχεις και δίκιο υπό την έννοια ότι μπορεί να διορθωθεί αυτό και έτσι να είναι καλύτερα.

Εκτός topic: Στο διάγραμμα κάλυψης (σε περίπτωση με άδεια) εσύ δείχνεις λοιπές αυθαιρεσίες? π.χ. μια ισόγεια αποθήκη στην άλλη άκρη του οικοπέδου που δεν τακτοποιήθηκε?

Αν έχεις 5όροφη οικοδομή με κλειστούς η/υ σε όλους τους ορόφους είναι λίγο δύσκολο να φανεί αυτό στο δ.κ. πάντως. Μήπως πρέπει να αποτυπώνουμε μόνο ότι τακτοποιούμε?

Link to comment
Share on other sites

.......Εκτός topic: Στο διάγραμμα κάλυψης (σε περίπτωση με άδεια) εσύ δείχνεις λοιπές αυθαιρεσίες? π.χ. μια ισόγεια αποθήκη στην άλλη άκρη του οικοπέδου που δεν τακτοποιήθηκε? ΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΠΗ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΚΙ ΕΝΑ "ΠΙΝΑΚΑΚΙ" ΜΕ ΤΟΥς ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ Κ.ΛΠ. ΣΦΡΑΓΙΖΩ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

Αν έχεις 5όροφη οικοδομή με κλειστούς η/υ σε όλους τους ορόφους είναι λίγο δύσκολο να φανεί αυτό στο δ.κ. ΣΧΕΔΙΑΖΩ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ "ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ" ΑΠΟ ΤΟ "ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ " ΠΙΝΑΚΑΚΙ πάντως. Μήπως πρέπει να αποτυπώνουμε μόνο ότι τακτοποιούμε? ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΨΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ...... ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε προφορική απάντηση από το helpdesk του Υπεκα σήμερα απαντήσανε ότι δείχνεις και ασχολείσαι μόνο με ότι τακτοποιείται. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνιστούσα να δείχνεις και αυτά που θα έπρεπε να τακτοποιηθούν, σε περίπτωση που έπειτα από πίεση του πελάτη επιλέξεις να μην τα τακτοποιήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνιστούσα να δείχνεις και αυτά που θα έπρεπε να τακτοποιηθούν, σε περίπτωση που έπειτα από πίεση του πελάτη επιλέξεις να μην τα τακτοποιήσεις.

 

Kι εγώ επαυξάνω την άποψη αυτή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.