Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Συμφωνώ, απλά σε εμένα και φαντάζομαι σε όλους δεν διαγράφονται με την αντίστοιχη εντολή τα παλια αρχεία σε δηλώσεις που έχω μεταφέρει οπότε πως θα ανεβάσω τις νέες δηλώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Στις κατηγορίες των αρχείων δέχεται το ανέβασμα πολλών αρχείων σε κάθε επιμέρους κατηγορία.

Πχ στην υ/δ ανάθεσης σε μηχανικό δέχεται παραπάνω του ενός αρχείου.

 

Την εξουσιοδότηση για το Ν.4014 δεν χρειάζεται να την σβήσεις, απλά ανέβασε παράλληλα και αυτή για την μεταπήδηση στο 4178.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει φτάσει σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αυθαιρέτου...Έχω μεταφέρει δήλωση από το 4014/11 στο 4178/13 και πατώντας υποβολή με φτάνει μέχρι την οριστική υποβολή..Έχω ανεβάσει όλα τα σχέδια και λεει χαρακτηριστικά "αρχεία για πληρότητα:0"..Παλι όμως δεν μου επιτρέπει να πατήσω ξανά υποβολή...και παραμένει στην οριστική υποβολή. Τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε οριστική υποβολή όπως λες, έφτασες στο τέρμα. Δεν έχει άλλο... ("οριστική υπαγωγή" για την ακρίβεια θα αναφέρει στην κατάσταση της δήλωσης).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στο εγχειρίδιο αναφέρει για ολοκληρωμένη υπαγωγή στο τελευταίο βήμα...Στην οριστική είσαι και πριν υποβάλλεις τα σχέδια. Με την υποβολή τους δεν θα έπρεπε να μου επιτρέπει την περαιτέρω υποβολή σε ολοκληρωμένη? (Εκτός κ αν άλλαξε κάτι με το εγχειρίδιο της ηλεκτρονικής υποβολής)

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ακριβώς την ορολογία που αναφέρεται στο εγχειρίδιο, πάντως τα στάδια στον 4178 είναι 3.

 

Αρχική υποβολή (όπου πληρώνεις παράβολο και ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ), υπαγωγή (όπου πληρώνεις το ποσό του προστίμου εφάπαξ ή με δόσεις) και τέλος οριστική υπαγωγή.

 

Αν στην κατάσταση της δήλωσής σου λέει οριστική υπαγωγή έχεις φτάσει στο τέλος. Αν λέει υπαγωγή, τότε να το δούμε, προφανώς κάτι λείπει για να προχωρήσεις (για το οποίο θα έπρεπε να σε ενημερώνει μόλις πατάς το κουμπάκι της υποβολής).

 

Για να είσαι σε οριστική υπαγωγή δεν απαιτείται να έχεις υποβάλει τα δικαιολογητικά (σχέδια κτλ.), αρκεί να έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου τουλάχιστον.

 

Edit: Στο εγχειρίδιο του ΤΕΕ ονομάζει την 3η φάση της δήλωσης "ολοκληρωμένη υπαγωγή", ενώ στο ηλεκτρονικό σύστημα "οριστική υπαγωγή". Είναι το ίδιο.

Edited by vagiotis
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσες όντως!!!

Μην το δένεις όμως "κόμπο". Σε 3-4 μήνες που θα αποφασίσει το ΣΤΕ ίσως χρειαστεί ξανά μανά από την αρχή να γίνουν αντίστοιχες κινήσεις για να ενταχθεί η δήλωση στον π.χ. 5178/2015 κ.ο.κ. για όσο ζούμε .......

Link to comment
Share on other sites

Εχω ιδιοκτήτη που κατα τη  διάρκεια μεταφοράς απο το 4014 στο 4178 άλλαξε ταυτότητα, πρέπει να κάνω καινούργια υπέυθυνη δήλωση; και δήλωση ανάθεσης; ή αρκει η εξουσιοδότηση για τη μεταφορά και να το αναφέρω στα σχόλια; 

 

(Για το αστείο της υπόθεσης, έστειλα το ερώτημα στο τεε και να τι μου απάντησαν:

 

Είναι πιθανό, μετά τη συμπλήρωση της δήλωσης σύμφωνα με τον Ν. 4178/13, να απαιτούνται τροποποιήσεις σε αρχεία που έχουν ήδη υποβληθεί στον Ν. 4014/11 (ουσιαστικές διορθώσεις και όχι απλά λεκτικές παρατηρήσεις). Στη περίπτωση αυτή ο μηχανικός μπορεί να τα ακυρώσει και να επισυνάψει νέα σωστά. 

Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών. Έτσι γίνεται κατανοητό γιατί οι ΥΔ είναι σε άλλο όνομα.

Θα μπορούσατε, εναλλακτικά, να αφήσετε τα στοιχεία του αρχικού ιδιοκτήτη και, στη περίπτωση αυτή, να αναφέρετε στα σχόλια της δήλωσης το γεγονός της μεταβίβασης, αναγράφοντας α/α και ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τους νέους ιδιοκτήτες. Αν χρειαστεί να εκδώσετε νέα βεβαίωση, μπορείτε να εκδώσετε χωριστά, με νέα ημερομηνία αυτοψίας, στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη.)

 

Όποιος καταλαβαίνει, ας βοηθήσει, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα πιστεύεις ότι είναι καλύτερο, να μην ανεβάσουμε τίποτα δηλαδή; Αφού πιθανότατα θα χρειαστεί να το ξανακάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.