Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Διαβάζω το νήμα από την αρχή και βλέπω ότι σε κάποιους συναδέλφους που έχουν δηλώσεις του Ν.4178 σε "υπαγωγή" επιτρέπεται το σβήσιμο αρχείων.

 

Σε αυτές που έχω μεταφέρει από το Ν.4014 βλέπω ότι αυτό δεν γίνεται, δηλ. πρέπει να μαρκάρω το αρχείο ως άκυρο και να ανεβάσω άλλο. Είναι έτσι ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστα;

 

Επίσης σε μία δήλωση έχω ανεβάσει κάποια αρχεία, απομένουν 3 για την πληρότητα, βλέπω όμως ότι το ΦΕΜ δεν είναι μέσα σε αυτά (είναι στην γενική απαίτηση). Προφανώς και χρειάζεται να ανεβάσω το ΦΕΜ άσχετα που δεν το βγάζει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υποχρεωμένος ν' ανεβάσεις το ΦΕΜ. Αν θέλεις το κάνεις, αν δεν θέλεις δεν το κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μεταφορα απο 4014 σε 4178. Ηταν ολοκληρωμενη με πληρωμη και σχεδια ολα οκ.

δεν θελω ξαναυπολογισμο του προστιμου.

1. πρεπει να αλλαξω κατι ή τα αφηνω οπως ειναι?

2. μπορω να αλλαξω την "επικεφαλιδα"? πχ απο περιοχη ταδε σε περιοχη δηνα

3. με την μεταφορα ..μεταφερθηκα και ολα τα αρχεια..αλλα μερικα δεν ανοιγουν τι κανω? τα αφηνω οπως εχουν ή τα ξανανεβαζω?

4. τοτε ειχα 2 λοιπες παραβασεις με αναλυτικο των 500...πρεπει να της κανω σε μια παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

τις φωτογραφιες του ακινίτου τις έβαλα σε αρχείο word και το έκανα μετατροπή σε pdf. 

χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω στο αρχείο?

ημερομηνίες, σφραγίδες κτλ....

στα πρόσθετα στοιχεία, στην τεχνική έκθεση, κάνω συνήθως πλήρη περιγραφή του ιστορικού της ιδιοκτησίας και της αυθαιρεσίας. Αυτό το κείμενο να επισυνάψω και στην τεχνική έκθεαη μηχανικού?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες τις βάζω σε .pdf αλλά και σε .jpg γιατί το ΔΕΔΟΤΑ ζητάει και φωτο σε ψηφιακή μορφή για ευκολότερη επεξεργασία εφόσον απαιτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι αν εχω μονο το πρωτοτυπο της οικοδομικης αδειας και απο την πολεοδομια δεν μπορει να ανεβρεθει ο φακελος και δεν μπορω να παρω τα υπολοιπα σχεδια,τι πρεπει να γινει?( ειναι βενζιναδικο και εχω σχεδια απο το τμημα συγκοινωνιων που ειχνα κατατεθει τα χαρτια, που συμφωνουν με το εντυπο της οικ αδειας αλλα δεν εχουν σφραγιδα της πολεοδομιας,αυτα μου κανουν?)

πρεπει επισης να παρω καποιο χαρτι απο την πολεοδομια?

Link to comment
Share on other sites

.............( ειναι βενζιναδικο και εχω σχεδια απο το τμημα συγκοινωνιων που ειχνα κατατεθει τα χαρτια, που συμφωνουν με το εντυπο της οικ αδειας αλλα δεν εχουν σφραγιδα της πολεοδομιας,αυτα μου κανουν?)

 

Όταν εκδίδεται άδεια ίδρυσης & λειτουργίας για πρατήριο υγρών καυσίμων, κατά τη φάση της άδειας λειτουργίας του, ο μηχανικός κατέθεται και μια σειρά σχεδίων εγκεκριμένη απο την πολεοδομία για να δείξει οτι η έκδοση της οικ. άδειας είναι ταυτόσημη με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας ίδρυσης απο τη δ/νση μεταφορών...

ψάξε στο φάκελο των μεταφορών...θα πρέπει να υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

για την αδεια λειτουργιας εχουν κατατεθει σχεδια αλλα δεν εχουνε σφραγιδα πολεοδομιας,η αδεια ειναι του ετους 1979.

αυτα τα χαρτια με καλυπτουνε αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.