Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

1) Την έκπτωση 10% την κάνει με την μεταφορά

 

2) Είσαι σίγουρος ότι δεν ζητάει; Εμένα ότι έχω μεταφέρει και που έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία σε όλα μου ζητάει ΔΕΔΟΤΑ και ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΑ. Εξαρτάται από το είδος τις αυθαιρεσίας, αν αυξάνονται τα τμ θα έλεγα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Έναντι ποιου υποχρεωνόμαστε να υποβάλουμε αρχεία στο σύστημα?

Απέναντι στον ιδιοκτήτη του αυθαιρέτου που μας έχει εξουσιοδοτήσει

ή απέναντι στο ΥΠΕΚΑ?

 

Τα ρωτάω αυτά διότι έχω κάποιες λίγες περιπτώσεις ιδιοκτητών που ενώ με έχουν εξουσιοδοτήσει να υποβάλω αίτηση στο σύστημα

και ενώ έχουν πληρώσει παράβολο και κάποιες δόσεις

σταμάτησαν την πληρωμή των υπολοίπων δόσεων. Ταυτόχρονα δεν έχω πληρωθεί (ούτε προκαταβολικώς) και δεν έχω τιμολογήσει υπηρεσίες μελετών για ένταξη στον νόμο.  

 

Υποχρεούμαι να υποβάλω αρχεία στο σύστημα???

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω αμεσα υπαγωγη αυθαιρετου. Σημερα θα κανω την μερικη και θελω αυριο να κανω την οριστικη υπαγωγη με πληρωμη εφαπαξ (μονο το παραβολο ειναι ). Τα χρτια και τα υπολοιπα εγγραφα ειμαι υποχρεωμενος να τα εχω τωρα? Δηλαδη μπορω να κανω Οριστικη υπαγωγη τωρα και να τα μαζεψω αργοτερα τα εντυπα και να τα ανεβασω στο συστημα?

Στο παραπανω μου απαντησε ο Ιασωνας....οτι μπορω να τα "ανεβασω" και μετα την οριστικη.

Απλα θα πρεπει να εχω κανει ομως τις ΥΔηλωσεις ιδιοκτητων και συμβασης μεταξυ μας πριν την οριστικη υπαγωγη σωστα?

(τα απαραιτητα αρχικα χαρτια που θελουν και γνωσιο υπογραφης ειναι α)ΥΔ ιδιοκτητη για αυθαιρετο β)ΥΔ ιδιοκ για εξουσιοδοτηση στο μηχανικο  γ)μεταξυ συμβαση ιδιοκτ-μηχανικο......αλλο?)

Link to comment
Share on other sites

και η επισημη παραταση απο ΥΠΕΚΑ

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=3082&language=el-GR

μπαίνουν στον νόμο και τα ληξιπροθεσμα που ειχαν προθεσμια εως 6.2.2014!!!!

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Και κατι επιπλεον.

Αν κανω Οριστικη υπαγωγη μπορω να συμπληρωσω μετα στα προσθετα στοιχεια

1)τον μεγιστο αριθμο οροφων (αληθεια σε αγροτεμαχιο τιμε αγροτικη αποθηκη τι βαζω?)

2)τρωτοτητα

3)τεχνικη εκθεση

ή πρεπει να τα κανω πριν την οριστικη υπαγωγη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Κάποιες ερωτήσεις (μπορεί μερικές χαζές) που αφορούν στο σύστημα υποβολής αρχείων για τα αυθαίρετα:

 

1. "μέγιστος αριθμός ορόφων", συμπληρώνουμε τους υπέργειους ορόφους του κτιρίου?

2. δεδοτα υποβάλλεται για το σύνολο του κτιρίου και όχι ανά ιδιοκτησία προφανώς ε?διαφορετικά δεν πολυέχει και νόημα...

3. έντυπο υπολογισμού προστίμου και αναλυτικό προυπολογισμό πού τα ανεβάζετε? εγώ σκέφτηκα μαζί με την τεχνική έκθεση (στο τέλος της τεχνικής έκθεσης να γράψω επισυνάπτονται ακολούθως και τα κλπ κλπ..)

4. τι μορφής αρχεία ανεβάζετε? δεν βλέπω να υπάρχει περιορισμός...προτιμώ pdf λόγω και του μικρού μεγέθους..

5. επανέρχομαι στο δεδοτα: οι κατηγορίες 1,2,3 παύουν να ισχύουν και πλέον ισχύει το φεκ405β/2014 και συνακολούθως το υπέροχο excel του kan στα downloads, σωστά?

6.ως έντυπο προστίμου προτιμάτε να υποβάλλετε κάποιο που έχει την μορφή του παραρτήματος Α ή και τυχόν των εμπορικών λογισμικών που υπολογίζει μεν το πρόστιμο αλλά μπορεί να έχει και διαφορετική μορφή? 

7.στα αρχιτεκτονικά σχέδια (κατόψεις,τομές,τοπογραφικό,διάγραμμα) προσθέτουμε τις αυθαιρεσίες π.χ. με κόκκινο στυλό και από δίπλα σφραγίζουμε-υπογράφουμε,σκανάρουμε, υποβάλλουμε, σωστά?

ευχαριστώ θερμά!!!

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα εκτός από τα σημεία που αναφέρεις για το έντυπο υπολογισμού προστίμου καθώς δεν απαιτείται υποβολή τέτοιου εντύπου (-->αντικαταστάθηκε από τα ηλεκτρονικά φύλλα καταγραφής).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.