Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Αυτό με το Νόμο που προέβλεπε παλαιότερα σχέδια 1/100, χαζό μου ακούγεται, θυμίζει την περίπτωση Ση. Φ ο υ νακη που έλεγε κάνουμε τοπογραφικά με ένα κινητό τηλέφωνο και 100€. Μα είναι τόσο απλό. Με το τηλέφωνο βρε παιδιά!

Ναι και καλά, για αυτούς είναι πολύ δύσκολο να πατήσουν ένα κουμπί "σμίκρυνση 50%", όταν καταθέτουμε ένα σχέδιο 1/50.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα για διορθωση ενος ανεβασμενου στοιχειου (πχ ΔΕΔΟΤΑ) στο σταδιο της ολοκληρωμενης, να περιμενουμε μηπως αλλαξει ποτε το συστημα κ μπορουμε να διαγραψουμε ενα αρχειο, ή απλα  ανεβαζουμε το διορθωμενο με  τιτλο πχ DEDOTA-ORTHI_EPANALISPSI ;;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά όταν είμαστε σε φάση "ολοκληρωμένης υπαγωγής" δεν μαρκάρεται η επιλογή άκυρο, συνάδελφε Akis εκτός εάν κάνω λάθος..Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ζητήσει κανείς την επαναφορά σε "Υπαγωγή" όπου εκεί γίνεται..εκτός εάν αναμένεται κάποια αναβάθμιση στο σύστημα του Τ.Ε.Ε..

Edited by Civilla
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Θέλω να ανεβάσω το νέο τοπογραφικό για αυθαίρετη μονοκατοικία χωρίς Ο.Α. Το έχω τυπωμένο από τον τοπογράφο με σφραγίδα και υπογραφή αλλά και σε αρχείο autocad το οποίο όμως δεν έχει σφραγίδα και υπογραφή.

 

Ερώτηση: Πρέπει να τρέχω να σκανάρω το τοπογραφικό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να φαίνεται και η σφραγίδα και η υπογραφή του τοπογράφου? Ένας συνάδελφος μου είπε να βγάλω φωτογραφία τη σφραγίδα και υπογραφή και να το βάλω στο autocad (κάτι σαν κολάζ να υποθέσω??). Είναι αποδεκτό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάντα όμως με τη σύμφωνη γνώμη του συνάδερφου τοπογράφου.

Προσωπικά σκαννάρω τη σφραγίδα μου και την εισάγω ως εικόνα στο autocad σχέδιο πριν κάνω εξαγωγή σε pdf.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση yian.

 

Οπότε αυτό θα το κάνω γενικότερα σε όλα τα σχέδια, ακόμα και στα δικά μου, που υποτίθεται γνωρίζει το ΤΕΕ ότι είναι δικά μου, αφού τα "ανεβάζω" από το δικό μου λογαριασμό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.