Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

συναδελφοι καλησπερα

στο συστημα του ΤΕΕ στα αρχεια που απαιτουνται για πληροτητα (τα τσεκαρισμενα)υπαρχουν καποιες αντιφασεις με τα αρχεια που απαιτουνται απο τον νομο?Παρατήρησα οτι οταν εχεις διαμερισματωση (που απαιτει καταθεση κατοψης)και την εισαγεις μαζι με λοιπες παραβασεις σαν 1 πραβαση(υποχρεωτικα) τοτε το συστημα δεν απαιτει κατοψη πραγμα που ειναι λαθος. Μπορεις να εισαγεις αρχειο χωρις να ειναι τσεκαρισμενο(?)Επειδη εως τωρα λαμβανα υπ οψη τα αρχεια που τσεκαρει το συστημα εχει και αλλα τετοια κενα που πρεπει να προσεξουμε η δεν εχω δηλωσει σωστα το συγκεκριμένο(?)

Επισης σε μερικες δηλωσεις δεν απαιτει τοπογραφικο(?)

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι την διαμερισμάτωση δεν μπορείς να την εισάγεις μαζί με λοιπές παράβασεις...αν την βάλεις λοιπόν ξεχωριστά θα σου ζητήσει κάτοψη κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι αν την εισαγεις μονη της σου ζηταει κατοψη αν ομως την εισαγεις μαζι με αλλες παραβασεις σαν 1 λοιπη παραβαση τοτε εξαφανιζεται...η υποχρεωση εισαγωγης κατοψης.Προφανως ειναι αδυναμια του συστηματος να αντιληφθει τη λοιπη παραβαση ως διαμερισματωση παρα τη προτροπη που βγαζει σε μηνυμα οταν τα εισαγεις μαζι.

Σε καθε περιπτωση η ερωτηση ειναι αν μας οδηγει σωστα στη καταθεση των υποχρεωτικων δικαιολογητικων το συστημα η πρεπει να το επιβεβαιωνουμε και αυτο... διαβαζοντας και ερμηνευοντας τον 4178 ...ξοδευοντας πολυτιμο χρονο.

Προφανως το δευτερο

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι...Ένα αυθαίρετο κτίσμα ανήκει σε 3 αδέρφια  (33,33% ποσοστό συνιδιοκτησίας). Τώρα βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή η δήλωση και πρέπει να ανεβάσω και τα τρία Ε9. Πειράζει που το παράβολο και το ειδ. ενιαίο πρόστιμο εκδόθηκε (από μένα) στο όνομα του ενός, διότι ανέλαβε να τα πληρώσει όλα για την τακτοποίηση?? Θα πρέπει να διορθώσω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το δηλωσει ο ενας θα πρεπει να εχει ΥΔ συνεναισης απο τους αλλους δυο.Αν τοδηλωσουν ολοι μαζι δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα αφου στις ΥΔ  αναφερεται οτι εχουν αυθαιρετο με ποσοστο 33,3% καιεαν θελεις μπορει να το αναφερεις στην ΥΔ του καθενος οτι το προστιμο εκδοθηκε στο ονομα του,,,,,, και ο οποιος ειχε την συνεναιση μας  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το δηλωσει ο ενας θα πρεπει να εχει ΥΔ συνεναισης απο τους αλλους δυο.Αν τοδηλωσουν ολοι μαζι δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα αφου στις ΥΔ  αναφερεται οτι εχουν αυθαιρετο με ποσοστο 33,3% καιεαν θελεις μπορει να το αναφερεις στην ΥΔ του καθενος οτι το προστιμο εκδοθηκε στο ονομα του,,,,,, και ο οποιος ειχε την συνεναιση μας  .

Janna σε ευχαριστώ πολύ!. Αν γράψω στην Υ.Δ. του ενός (που πλήρωσε) ότι οι άλλοι δύο τον έχουν εξουσιοδοτήσει, πιστεύω να είμαι καλυμμένη, διότι τα άλλα 2 αδέρφια λείπουν στο εξωτερικό. Έτσι κι αλλιώς η Υ. Δ. του ιδιοκτήτη μιλάει και για εξουσιοδότηση του Μηχανικού, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή ΥΔ με e-mail - εκτύπωση και επικύρωση στο προξενείο της Χ χώρας - αποστολή στην Ελλάδα με κούριερ. Αλλιώς το ρίσκο παραμένει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή ΥΔ με e-mail - εκτύπωση και επικύρωση στο προξενείο της Χ χώρας - αποστολή στην Ελλάδα με κούριερ. Αλλιώς το ρίσκο παραμένει

Το σωστό αυτό είναι αλλά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο..Θα βάλω την Υ.δ. του ενός που εξάλλου το παράβολο είναι στο όνομά του. Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα διότι έχω εξουσιοδότηση σε συμβ/φο από τα άλλα 2 αδέρφια στον 3ο...Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού έχουν κάνει εξουσιοδότηση σε συμβ/φο τότε αρκεί στην ΥΔ του ενός να αναφέρεις τον αριθμό του πληρεξούσιου των άλλων δύο, την ημερομηνία και τον συμβ/φο και είσαι εντάξει. Εννοείται φυσικά ότι το πληρεξούσιο το έχεις τσεκάρει και αφορά εξουσιοδότηση που να περιλαμβάνει τη διαδικασία τακτοποίησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού έχουν κάνει εξουσιοδότηση σε συμβ/φο τότε αρκεί στην ΥΔ του ενός να αναφέρεις τον αριθμό του πληρεξούσιου των άλλων δύο, την ημερομηνία και τον συμβ/φο και είσαι εντάξει. Εννοείται φυσικά ότι το πληρεξούσιο το έχεις τσεκάρει και αφορά εξουσιοδότηση που να περιλαμβάνει τη διαδικασία τακτοποίησης.

Eυχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.