Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Από τα παραπάνω βρίσκω το νο.2 υπερβολικό όπως επίσης και την υποχρέωση για σκανάρισμα ΑΠΥ/ΔΠΥ.

 

Εσύ καλά έκανες και τους πήρες βέβαια, από εκεί και πέρα αν νομίζουν ότι αυτά ισχύουν ας βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση υπογεγραμμένη.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζοντας πως δημοσιεύω στο σωστό νήμα, ευελπιστώ ν' ακούσω τις απόψεις σας  σχετικά με το παρακάτω :

 

Σε δήλωση που έχει καταστεί Οριστική και είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω την άδεια νομιμοποίησης

που έχει ήδη εκδοθεί (άρθρο 22 ν.4178/13), μου βγάζει σφάλμα όταν δίνω οριστική υπαγωγή και δείχνει 

πως εκκρεμεί η έκδοση οικ. άδειας,  παρόλο που  την έχω υποβάλει  στα δικαιολογητικά -αρχεία (στο σωστό πεδίο)

και δεν εμφανίζεται ως υπολειπόμενο στην πλατφόρμα μιας και αυτή εκδόθηκε κατά νόμο.

Έχει κανείς υπ' όψιν του, τι μπορεί να συμβαίνει ;;

Ενημερώνω πως έχει γίνει εξονυχιστικός έλεγχος εκ μέρους μου σε όλα τα απαιτούμενα προς συμπλήρωση πεδία ως προς την

ορθότητά τους και πως έχει ήδη εξοφληθεί (και αναγνωρισθεί από το σύστημα) το ποσό παραβόλου που αντιστοιχούσε.

 

Ευχαριστώ  προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντησή σας

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με ΤΕΕ (για το θέμα των παραστατικών αμοιβής μηχανικού και τι υποβάλουμε).

Η απάντηση ήταν:

1) ναι, δεν ισχύουν οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ (...προφανώς το γνωρίζουν και οι ίδιοι...)

2) Υποβάλουμε στο σύστημα παραστατικά κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ όπως παλιά, όπου δεν γίνονται κρατήσεις

3) Οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ ισχύουν όπως ξέρουμε, δηλ. επί της νόμιμης (βγαίνει κάπου 48ευρώ)

Από τη συζήτηση με τον υπάλληλο που μου απάντησε για το θέμα της άσκοπης κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ, η γνώμη του ήταν ότι μπορούμε να υποβάλουμε και τα ΑΠΥ/ΔΠΥ

Αυτά, από ΤΕΕ...

 

http://www.michanikos.gr/topic/35896-ν417813-σύστημα-αμοιβών-τεε-και-αμοιβές/?p=744319

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ ότι κάποιος θα πρέπει να πάρει την πρωτοβουλία να ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα, γιατί δεν αφορά μόνο τις δηλώσεις των αυθαιρέτων. Και αφού το ΤΕΕ ή οι νομοθέτες δεν το διευκρινίζουν από μόνοι τους, ίσως θα έπρεπε και εμείς με κάποιον τρόπο να τους πιέσουμε. Το πρακτικό θέμα για τις δηλώσεις των αυθαιρέτων είναι το τι αναρτούμε σε κάθε πεδίο ώστε να είναι πλήρης η κάθε δήλωση, απολύτως καλυμένος ο πελάτης σε περίπτωση ελέγχου, και προφανώς μία κοινή γραμμή, ώστε να μην ενεργεί ο καθένας όπως νομίζει...  Ουσιαστικά, αν το κατάλαβα καλά, θα πρέπει να καταργηθεί τελείως από το ΤΕΕ το πεδίο "αμοιβή μηχανικού/κρατήσεις ΤΕΕ" και να μην αποτελεί αντικείμενο πληρότητας της δήλωσης το αν ο καθένας μας έκοψε τελικά απόδειξη ή όχι, καθώς αυτό αποτελεί αντικείμενο ελέγχου της εφορίας και όχι του ΤΕΕ, τη στιγμή που δεν το ζητά ως απαιτούμενο και ο Ν4178. Άλλά ως έργο, θα δηλώνεται στο ΤΕΕ; θα εκδίδεται εντολή πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

μπορουν να υποβληθουν τα σφραγισμενα σχεδια του ιδιοκτητη η πρεπει να παρω της ΥΔΟΜ?Ειναι απαραιτητη η ανασυσταση φακελλου οταν υπαρχουν τα σχεδια ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

μπορουν να υποβληθουν τα σφραγισμενα σχεδια του ιδιοκτητη η πρεπει να παρω της ΥΔΟΜ?Ειναι απαραιτητη η ανασυσταση φακελλου οταν υπαρχουν τα σχεδια ιδιοκτητη?

Ναι μπορούν να υποβληθούν  τα σχέδια που έχει ο ιδιοκτήτης με σφραγίδα πολεοδομίας.Θα πρέπει να προσκομιστούν στην πολεοδομία και βάση αυτών γίνεται η ανασύσταση του φακελου της πολεοδομίας  αλλά θεωρώ για την τακτοποίηση εφόσον έχεις με σφραγίδα πολεοδομίας του ιδιοκτήτη(δίδυμα αδερφάκια της πολεοδομίας,αν δεν έχει γίνει μαγείρεμα) δεν χρειάζεται να πας εσυ για την ανασύσταση φακέλου

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

κ εγω δεν νομιζω οτι απαιτειται ανασσταση,οσο για το  μαγειρεμα ...κ της πολεοδομιας μαγειρευονται!!!

Link to comment
Share on other sites

ελπίζοντας πως δημοσιεύω στο σωστό νήμα, ευελπιστώ ν' ακούσω τις απόψεις σας  σχετικά με το παρακάτω :

 

Σε δήλωση που έχει καταστεί Οριστική και είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω την άδεια νομιμοποίησης

που έχει ήδη εκδοθεί (άρθρο 22 ν.4178/13), μου βγάζει σφάλμα όταν δίνω οριστική υπαγωγή και δείχνει 

πως εκκρεμεί η έκδοση οικ. άδειας,  παρόλο που  την έχω υποβάλει  στα δικαιολογητικά -αρχεία (στο σωστό πεδίο)

και δεν εμφανίζεται ως υπολειπόμενο στην πλατφόρμα μιας και αυτή εκδόθηκε κατά νόμο.

Έχει κανείς υπ' όψιν του, τι μπορεί να συμβαίνει ;;

Ενημερώνω πως έχει γίνει εξονυχιστικός έλεγχος εκ μέρους μου σε όλα τα απαιτούμενα προς συμπλήρωση πεδία ως προς την

ορθότητά τους και πως έχει ήδη εξοφληθεί (και αναγνωρισθεί από το σύστημα) το ποσό παραβόλου που αντιστοιχούσε.

 

Ευχαριστώ  προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντησή σας

τελικά χρειαζόταν ενημέρωση μέσω mail στο [email protected] όπου μέσω τυποποιημένης φόρμας,

ξεκλειδώνει το σύστημα και προχωράς σε οριστική υπαγωγή

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε υπαγωγη με κατ5 ενω μου βγαζει   το τοπογραφικο δεν  μπορω να το υποβαλλω...τι λαθος κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο αν λόγω ειδικότητας (π.χ Α.Μ κλπ)

δεν έχεις το δικαίωμα υπογραφής, οπότε πρέπει να περάσεις 

συνεργάτη π.χ Α.Τ.Μ ή Π.Μ ή Π.Υπ ή Τ.Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.