Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

markoust να ξεκαθαρίσω κατ'αρχάς ότι δε διαφωνώ μαζί σου περί στάσης πληρωμών. Το θέμα είναι ότι κάτι τέτοιο απαιτεί μαζικότητα και οργάνωση. Και η ερώτηση μου είναι η εξής: τρία χρόνια τώρα που έχει ψηφιστεί ο εν λόγω νόμος είδες καμιά όρεξη για οργάνωση και κινητοποίηση? Τριάντα άτομα ήταν κάθε φορά έξω από ΤΣΜΕΔΕ - ΕΤΑΑ και μπράβο τους. Μακάρι αυτό να αλλάξει αλλά με μακάρι δεν έρχεται μειωμένο ειδοποιητήριο.

 

Όσον αφορά στο δικαστικό αγώνα σύμφωνα με αυτό http://www.naftemporiki.gr/story/364212/prosfugi-tee-sto-ste, η προσφυγή του ΤΕΕ κατατέθηκε Σεπτέμβριο του 2012 και η υπόθεση συζητήθηκε Μάιο του 2014 μετά δηλαδή από 20 μήνες. Δε μου ακούγεται και τόσο τραγικό. Μπορεί να αποτελέσει κιόλας αιτία για νέο πάγωμα των αυξήσεων η νέα προσφυγή  ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν τρεις κατηγορίες συναδέλφων που δεν πληρώνουν τις εισφορές:

- συνάδελφοι που δεν έχουν να πληρώσουν τις εισφορές και ίσα ίσα πληρώνουν και τα είδη πρώτης ανάγκης.

- συνάδελφοι που έχουν να πληρώσουν αλλά επειδή είναι στριγμωγμένοι οικονομικά προτιμούν να τα φυλάξουν στην άκρη για κάθε τυχόν απρόοπτο όπως π.χ. ασθένεια.

- συνάδελφοι που προτιμούν να πληρώνουν πράγματα που θεωρούν πιο σημαντικά από το ΤΣΜΕΔΕ, όπως π.χ. πολλά αυτοκίνητα (ένα για την οικογένεια, ένα για το εργοτάξιο, ένα μικρό για την πόλη), μηχανή μεγάλου κυβισμού, μπουζούκια, επώνυμα ρούχα, εκδρομές, μεγάλο σπίτι, κτλ. Έχω ακούσει μάλιστα την ατάκα "αφού θα μου τα πάρουν που θα μου τα πάρουν όλα, καλύτερα να φάω μόνος μου ότι προλάβω".

 

Γνωρίζω συναδέλφους και στις 3 κατηγορίες. Με τις αυξήσεις σίγουρα θα αλλάξει η ποσόστωση προς την πρώτη κατηγορία.

Εξαιρετικό μήνυμα, που όπως φαίνεται δεν του έδωσαν πολλή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει το ποσοστό της κάθε κατηγορίας που αναφέρει ο sdim

αν πχ είναι 30%-65%-5% τότε και προφανώς η τελευταία κατηγορία  δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις να αναφέρεται απλά σαν μία από τις τρεις κατηγορίες.

Η ουσία είναι ότι όσοι δεν πληρώνουν στην συνριπτική τους πλειοψηφία ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να πληρώσουν για τον ένα ή άλλο λόγο

και ότι όσοι πληρώνουν και πάλι στην πλειοψηφία τους ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ να πληρώνουν σε λίγο καιρό

...αυτά

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Είτε είναι 30%-65%-5% είτε είναι 30%-40%-30%, από την στιγμή που δεν υπάρχουν επίσημα δεδομένα ο καθένας κάνει εικασίες με βάση τους γύρω του.

 

Μένω σε μικρή πόλη. Γνωρίζω μηχανικούς που δεν έχουν πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ, δεν γνωρίζω όμως κανέναν από αυτούς που να έχουν καταθέσει πινακίδες ή να έχει μετακομίσει σε μικρότερο σπίτι.

Επιπλέον βλέπω γονείς που σε κάθε παιδί παίρνουν τα πάντα καινούργια ενώ θα μπορούσαν να επαναχρησιμοποιήσουν πολλά πράγματα που είχαν αγοράσει για το πρώτο παιδί όπως ρούχα, μπιπερό, καροτσάκι, κάθισμα αυτοκινήτου.

Πολλοί ακόμα κρατάνε γραφείο με ενοίκιο ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να κάνουν ένα δωμάτιο του σπιτιού τους γραφείο. Ειδικά όσοι μένουν σε μονοκατοικία συνήθως έχουν κάποιον χώρο να τον διαμορφώσουν για γραφείο.

 

Σε δημοσκόπηση που είχα ανεβάσει στο forum, το 50% όντως δεν είχε να πληρώσει αλλά υπήρχε και ένα σεβαστό ποσοστό (8.4%) που δήλωσε πως δεν πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ επειδή δεν πιστεύει πως θα πάρει ποτέ σύνταξη ενώ 13.5% δήλωσε πως δεν πληρώνει επειδή θεωρεί μη ανταποδοτικές τις εισφορές. Η δημοσκόπηση περιλαμβάνει μόνο όσους μπαίνουν στο forum, συνεπώς αναφέρεται σε δείγμα που ηλικιακά είναι κάτω από τον μέσο όρο του συνόλου των μηχανικών. Πολλοί παλαιότεροι μηχανικοί, οι οποίοι δεν συνηθίζουν να μπαίνουν σε forum, έχουν συνήθως 2 ευρώ στην άκρη αλλά τα φυλάνε για μια δύσκολη στιγμή.

 

Την 1η Σεπτεμβρίου που θα έχει λήξει η προθεσμία για τα ειδοποιητήρια του Α' 2014 θα κάνω νέα δημοσκόπηση και θα έχουμε πιο πρόφατα ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω σε όλα αυτά που λες,

σε άλλο πράγμα εστίασα.

ότι αν το ποσοστό που δεν πληρώνει από άποψη και όχι λόγω οικονομικών δυσχεριών είναι μικρό

τότε το να αναφέρεται σαν μία από τις 3 κατηγορίες δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις.

είναι σαν να λέμε ότι υπάρχουν 10 κόμματα που θα κατέβουν στις εκλογές και να συζητάμε για όλα ισότιμα, άσχετα με το αν το ένα θα πάρει 50% και το άλλο 0,01%

 

πάντα θα υπάρχουν αυτοί που προτιμάνε να πάνε στα μπουζούκια και να τα φάνε ή που θα πάρουν το ακριβό μπλουζάκι αντί να πληρώσουν τους λογαρισμούς τους.

Το πρόβλημα είναι ο κλάδος έχει τεράστιο πρόβλημα στη συντριπτική πλειοψηφία του
και το ανεβάζεις τις εισφορές σε εποχή που δεν υπάρχουν δουλειές (και ούτε πρόκειται) απλά θα προκαλέσει- επιταχύνει τον αφανισμό μας

Ο Άδωνις θα το αποκαλούσε εξυγίανση :)

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

εγώ πχ προτιμάω να τα φάω τα λεφτά μου όπως νομίζω γιατί εγώ τα δούλεψα και εγώ τα κέρδισα.

Δεν θέλω να πληρώσω εγώ τα σπασμένα του PSI. ούτε μου είπε ούτε με ρώτησε κανείς αν θέλω τα λεφτά μου να γίνουν ομόλογα.

 

Περιμένω απλά να καταρεύσει το ασφαλιστικό πως και πως.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

και σε σύγκριση με ότι συμβαίνει στην ιδιωτική ασφάλιση

ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ!!!

 

Οι υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης και το συνταξιοδοτικό πρόγραμμα

που προσφέρει το ταμείο μας

δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάει.

 

Τα υπόλοιπα που λέτε (σχετικά με το αν έχει ή αν δεν έχει κάποιος να πληρώσει)

είναι κάτι το διαφορετικό.

 

Αλλά αντικειμενικά

το ΤΣΜΕΔΕ αυτή την στιγμή είναι ένα αναγκαστικό μονοπώλιο. 

Πουλάει πανάκριβα (σε σύγκριση με τον ιδιωτικό ανταγωνισμό)

υπηρεσίες που δεν αξίζουν ούτε το ένα δέκατο από τα χρήματα που ζητάει.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ορισμένα ποστ μεταφέρουν την ευθύνη ΜΟΝΟ σε εμάς κατά πάγκαλου οπτική...

 

Δυστυχώς χρεώνομαι για τα λάθη των άλλων κι όχι γιατί θέλω να είμαι μπρούκλης, οπότε διαβάζοντας τέτοια θλίβομαι.

 

Δυστυχώς κάποιοι μας ζητούν να ρίξουμε το βιοτικό μας επίπεδο, για τα λάθη άλλων.

 

Δημοσκοπήσεις και Gullop για μηχανικούς είναι άκυρες.

 

Εγώ ξέρω ότι με πετάνε εκτός επαγγέλματος και πάνε στράφη οι σπουδές μου ή με διώχνουν από τη χώρα μου και δεν είναι ευθύνη δική μου.

 

Το τι υπάρχει σε κάθε κλαδο το ξέρουμε. Αλλά το εμείς τα φάγαμε κι εμείς φταίμε είναι ΑΚΥΡΟ, απλά επειδή το κράτος δεν είναι  ευ-νομούμενο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το  σχεδιο  απλο ,  βαλε  φορους  πολλους  παραπολλους 

αυξησε  εισφορες  οσο  το  δυνατον  περισσοτερο 

οσοι  δεν  πληρωνουν  θα  χασουν  τα  περιουσιακα  τους  στοιχεια 

   και ολα   θα  πανε  στους  ευρωπαιους  για  την  εξοφληση  τους  χρεους

αυτα  υπεγραψαν  οι  πολιτικοι  μας   και  τωρα  τα  εφαρμοζουν  κατα  γραμμα

το  χρεος  μας  αυτην  την  στιγμη  βρισκεται  ολοκληρο  στα  ευρωπαικα  κρατη  εφυγε  απο

τους  ιδιωτες  ,   τα  χρεη  μας  τσμεδε   εφορια   τραπεζες   γραφονται  και  δεν  προκειται  να  μας  χαριστουν  αργοτερα 

οπως  πολλοι  νομιζουν  

οταν  θα  ωριμασουν  λιγο  ακομη  οι  συνθηκες   θα  μας  τα  παρουν  ολα  .

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.