Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιές.


Recommended Posts

Με πολλούς άσσους?

Λες να έχει κανένα άσσο στο μανίκι του ο Παπανδρέου?.....ή θα μείνουμε στον άσσο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθίστε αναπαυτικά σε μια καρέκλα ή σ' ένα καναπέ.

Σηκώστε ελαφρά το δεξί σας πόδι.

Ξεκινήστε να κάνετε με αυτό δεξιόστροφους κύκλους.

Σηκώστε το δεξί σας χέρι.

Γράψτε στον αέρα τον αριθμό 6.

Τι σας συνέβη ; Γελάτε ; Δεν το πιστεύετε ;

Προσπαθείστε ξανά . . . προσπαθείστε . . . προσπαθείστε . . .

Δεν φταίτε εσείς, ο εγκέφαλός σας φταίει !

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο, γιατί αν άρχιζε να κινείται αριστερόστροφα μόνο του τότε θα ήταν Πάρκινσον ! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πιο πάνω, εγω θα το γράψω γιατί μου άρεσε πολύ...

 

Είναι 3 ισοβίτες σε μια φυλακή υψίστης ασφαλείας.Σε μια φάση ο "διευθυντής" των φυλακών επειδή βαριόταν αποφασίζει να αφήσει εναν ισοβίτη ελεύθερο, αφού "ψυχαγωγηθεί" πρώτα.

 

Τους βάζει σε ένα κλειστό δωμάτιο, το οποίο είχε μόνο μια λάμπα έτσι ώστε να φωτίζεται όλο, και μια πόρτα απο την οποία μπήκαν.Στο δωμάτιο τους δείχνει 5 μπλούζες, εκ των οποίων οι δυο έχουν μια άσπρη στάμπα στη πλάτη, και οι τρείς μια μαύρη στάμπα στη πλάτη.

 

Τους κλείνει τα μάτια και τους φοράει ΤΥΧΑΙΑ μια μπλούζα στον καθένα.Μετά τους τοποθετεί τον έναν πίσω απο τον άλλον, και μετά τους λύνει τα μάτια.Οι κρατούμενοι είναι τοποθετημένοι έτσι ώστε ο τρίτος να βλέπει τις στάμπες των άλλων δυο, ο δεύτερος τη στάμπα του πρώτου και ο πρώτος να βλέπει μόνο τοίχο.

 

Μετά ο διευθυντής τους λέει, όποιος σηκώσει πρώτος χέρι και μου πεί τι χρώμα είναι η στάμπα που φοράει και το δικαιολογήσει θα τον αφήσω να φύγει.Άν το πεί στη τύχη ή δεν μπορεί να το δικαιολογήσει θα τον εκτελέσω εν ψυχρώ.

 

Μετά απο αρκετή ώρα, σηκώνει το χέρι ο ΠΡΩΤΟΣ(αυτός που έβλεπε μόνο τοίχο μπροστά του) και ισχυρίζεται πως έχει μια μπλούζα με τη μαύρη στάμπα.Και ήταν ΣΩΣΤΟΣ και το δικαιολόγησε.

 

Με αυτά τα δεδομένα, και με χρήση μόνο της λογικής, μπορείτε να βρείτε τη δικαιολογία?

 

Δεν ξέρω, εμένα μου πήρε μια βδομάδα να το λύσω...(μην χρησιμοποιήσετε πιθανότητες ή κάποιο μαθηματικό εργαλείο, μόνο τη λογική).Όποιος θέλει την απάντηση pm.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε άσπρη και ο δεύτερος άσπρη ο τρίτος θα ήξερε ότι έχει μαύρη.

Αν είχε άσπρη και ο δεύτερος μαύρη ο τρίτος δεν θα ήξερε και μετά από λίγο ο δεύτερος θα συνειδητοποιούσε ότι έχει μαύρη.

 

Άρα έχει μαύρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.