Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

εγώ πάντως σύμφωνα με την παράγραφο που παραθέτει ο ssouanis παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάτω από 3000 κατοίκους δεν παίζει ρόλο η μοναδική, δηλαδή ανεξαρτήτων τμ παίρνει μειωτικό συντελεστή και δεν συμφωνώ με την Ε/Α 621

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτη η 621...

με εκεινο το   ">"  με μπερδευει...και -ισως- να ειναι λαθος οπως το εβαλαν  ...δξ...

Σωστα λεει ο σταυρος και η χαιδω

οτι σε κατω απο 3000 κατοικους δεν μας ενδιαφερει το μοναδικη...ας  εχει "ολο το χωριο δικο του"

 

μας ενδιαφερει μονον αν ειναι κυρια   ...και να το γραφει...

 

παντως και η 620 και η 621 ειναι ερωτησεις "καθ' υπερβολη"...

με  μηδενικη   εως ελαχιστη σχεση με το συμβαινοντα...

 

και καλο θα ηταν να αποφευγονται

 

υγ

οσο για το σκυλοσπιστο...

[πλην της διαγραφης των  σκυλων,  που δξ  γιατι εγινε....]

 

ακομα περιμενω την απαντηση για το "στερρώς συνδεδεμένο"... :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως σύμφωνα με την παράγραφο που παραθέτει ο ssouanis παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάτω από 3000 κατοίκους δεν παίζει ρόλο η μοναδική, δηλαδή ανεξαρτήτων τμ παίρνει μειωτικό συντελεστή και δεν συμφωνώ με την Ε/Α 621

Έτσι όπως το λες λοιπόν:

ένας εργένης που έχει νόμιμα 60μ2 και παράνομα 10μ2 στην κύρια του κατοικία,

αλλά έχει και μία γκαρσονιέρα 30μ2, όλα σε κοινότητες>3000,

ΔΕ θα πάρει τον μειωτικό της ΚκΜ.

 

Εγώ λέω ότι το δικαιούται.

Με τα δικά σου όμως ΔΕ θα δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως σύμφωνα με την παράγραφο που παραθέτει ο ssouanis παραπάνω καταλαβαίνω ότι κάτω από 3000 κατοίκους δεν παίζει ρόλο η μοναδική, δηλαδή ανεξαρτήτων τμ παίρνει μειωτικό συντελεστή και δεν συμφωνώ με την Ε/Α 621

 

Αν εχεις κατοικια σε οικισμο κατω απο 3000κατοικους τα μ2 της κατοικιας δεν συνυπολογιζονται προκειμένου να βγει ΜΙΑ ΑΛΛΗ κατοικια  που εχεις κυρια και μοναδικη...Αν εχει καποιος μια κατοικια 60μ2 σε οικισμο κατω των 3000κατοικων και δεν εχει αλλου κατοικια μεγαλυτερη απο 70μ2 τοτε μπορει να την υπολογισει σαν κυρια και μοναδικη.

 

Συμφωνω με τον ssouanis+

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ερωταπάντηση 622 του ΤΕΕ Πελοποννήσου, σε συνεργασία με φίλους συναδέλφους που επίσης τους προβλημάτισε το συγκεκριμένο θέμα και λόγω αύξησης ελεύθερου χρόνου που προήλθε από την εξαφάνιση νέων πελατών λόγω παράτασης προθεσμιών και εκλογών, δημιουργήσαμε το επισυναπτόμενο αρχείο που προσπαθεί να ρίξει λίγο φως στο σκοτεινό αυτό ζήτημα που ταλανίζει τους Έλληνες αυθαιρετούχους και τους μηχανικούς τους!! Οποιαδήποτε ένσταση - συμπλήρωση (καλύτερα με προσωπικό μνμ) θα ληφθεί σοβαρά υπόψη. Δείτε το όσο προλαβαίνετε :mrgreen:

 

Εύγε για το ...χιούμορ σου!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ssouanis, ioannat έστω οτι έχω κατοικία 200τμ σε οικισμό κάτω απο 3000 κατοικουςκαι τίποτα άλλο, και είμαι ζευγαρι με 1 παιδι παιρνει ή όχι μειωτικό συντελεστή σαν κύρια και μοναδική κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ.

2 ΦΚ.

Στο ένα 100μ2 ως κύρια και μοναδική

στο άλλο τα υπόλοιπα 100μ2 ως άλλη κατοικία.

 

Επιπλέον,

Αν είχες ακόμα 5000μ2 σε κοινότητες με πληθυσμό<3000 τότε πάλι τα ίδια θα έκανες.

Αν είχες 101μ2 σε κοινήτες με πληθυσμό>3000 τότε θα τα έβαζες όλα ως άλλη κατοικία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.