Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Και με ποιό δικαίωμα παρακαλώ ο υπάλληλος της πολεοδομίας ελέγχει τα ΤΜ και ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥΣ ???

 

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να ελέγχουν ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ !!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο υπαλληλος θα ελεγξει αν εχουν μπει τα σωστα τετραγωνικα κ τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αν όντως πρέπει να πάω με τις διατάξεις του νέου νόμου, θα ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να εξοφληση εφαπαξ , οπως εκανε στο αρχικό πρόστιμο ή μπορει να μεταβεί στη λυση των δόσεων?

Υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής σε δόσεις είτε μηνιαίες είτε εξαμηνιαίες κάνοντας σχετικό αίτημα στο ΤΕΕ με συμπληρωμένη τη γνωστή φόρμα.

 

Κάποια στιγμή η ΔΟΚΚ έλεγε ότι το ΤΕΕ πρέπει να αλλάξει το σύστημα ώστε για τις μεταφερόμενες δηλώσεις να ισχύει ότι δεν αλλάζει το πρόστιμο εφόσον δεν αλλάζει το συνολικό εμβαδόν των χώρων και με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ για να ρωτήσω σχετικά. Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι συνάδελφοι για να παρακάμψουν το πρόβλημα δεν αλλάζουν   τα Φ/Κ και το αιτιολογούν με την υπερβολική αύξηση του νέου προστίμου που υπολογίζουν.

Από το HD με ενημέρωσαν ότι έχει τεθεί το συγκεκριμένο αίτημα και στο νέο υπουργό και περιμένουν/με απάντηση. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που έχουν μεταφερθεί τόσο λίγες δηλώσεις στον 4178. Πιστεύω ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα κάποια στιγμή θα λυθεί. Μέχρι τότε προτείνω κι εγώ να μην αλλάζουν τα ΦΚ ή ακόμα καλύτερα να μην μεταφέρονται δηλώσεις, αν αυτό είναι δυνατό.

 

edit Νέες ερωταπαντήσεις από το ΤΕΕ Πελοποννήσου

OmadApant-25_4.2.15.pdf

Edited by pipakos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από το HD με ενημέρωσαν ότι έχει τεθεί το συγκεκριμένο αίτημα και στο νέο υπουργό και περιμένουν/με απάντηση. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που έχουν μεταφερθεί τόσο λίγες δηλώσεις στον 4178. Πιστεύω ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα κάποια στιγμή θα λυθεί. Μέχρι τότε προτείνω κι εγώ να μην αλλάζουν τα ΦΚ ή ακόμα καλύτερα να μην μεταφέρονται δηλώσεις, αν αυτό είναι δυνατό.

Εμενα παντως, εχτες που περασα απο κει μου ειπαν οτι η συμβαση τους ληγει σημερα.....Οποτε ο,τι να ειπαν στον νεο υπουργο ενας θεος ξερει ποιος θα τα διαχειριστει απο δω και μετα

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια εκκαθάριση στο νήμα ώστε να παραμείνει καθαρό για την ευκολότερη μελλοντική αναζήτηση των απαντήσεων.

Αυτό φυσικά δεν μειώνει καθόλου την αξιέπαινη προσφορά του χρήστη pipakos τον οποίο ευχαριστώ και εγώ (όπως και τόσοι άλλοι συνάδερφοι των οποίων τα μηνύματα εκκαθαρίστηκαν)  για την αναλυτική παράθεση των απαντήσεων που έλαβε από το hd

 

yian

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρινίσαμε, αλλά λογικά θα ισχύει το ίδιο και για τις κάθετες. Είναι μια πολύ καλή τρίπλα αυτή που προτείνει το hd που μπορεί να οδηγήσει σε αρκετά μειωμένα πρόστιμα. Εννοείται όμως ότι δεν παύει να είναι μία προφορική ερωταπάντηση. Προσωπικά θα το χρησιμοποιήσω όπου μπορώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, οι απαντήσεις αυτές (7 και 8 ) είναι λάθος και δεν πρέπει ουδείς να τις ..."αξιοποιήσει".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά είναι τόσο θολό το τοπίο που κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι υπάρχει πρόθεση σε περίπτωση ελέγχου και όταν οι ίδιοι άνθρωποι που ακολουθούν πιστά τη γραμμή του υπουργείου το αντιμετωπίζουν το θέμα με τόση χαλαρότητα τότε εμείς γιατί να χρεώνουμε πολλαπλάσια πρόστιμα και να διώχνουμε τους πελάτες μας? Anyway θα δείξει, ίσως κάποτε κι αυτό ξεκαθαριστεί με πιο επίσημο τρόπο. Ίσως κάποιες από τις ερωτήσεις που θέσαμε τους τελευταίους μήνες να τους δώσουν και ιδέες για διευκρινήσεις σε τυχόν επόμενες εγκυκλίους...

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.