Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδερφοι, σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων έχει εκδοθεί άδεια για διώροφο και άδεια κοινοτική για αποθήκη ελαφρώς προγενέστερα. Ωστόσο στην πιο πρόσφατη άδεια,αυτή της διώροφης οικοδομής δεν φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης η αποθήκη της κοινοτικής άδειας.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?την θεωρώ ως αυθαίρετη την αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ' απάντησα και αλλού

Αλλά αν ήταν έτσι (δηλ να θεωρούνταν αυθαίρετη)

τότε όλες οι νομ/σεις-τακτ/σεις που κάνουμε σε

π.χ άδειες προσθήκης (που βγήκαν το 2011) και  

παρουσιάζονταν-εμφανίζονταν τα κτίσματα στο τ.δ όχι με τις πραγματικές ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ διαστάσεις

αλλά με τις ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ διαστάσεις των υπαρχουσών ο.α 

θα έπρεπε να "βγαίνουν" εκτός Ν 4178

 

Εξάλλου και στην εγκ 3 ή 4 αναφέρεται στο περίπου το εξής:

"γίνεται αποτύπωση" και "ότι δεν καλύπτεται από Ο.Α"

θεωρείται αυθαίρετο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά το άλλο μου ερώτημα,εσύ τι θα έκανες,όταν δηλαδή από την κοινοτική αυτήν υπάρχει μόνο μία κάτοψη από σχέδια η οποία δε συμφωνεί με την πραγματικότητα.Υπάρχουν αλλαγές στις διαστάσεις > 5% για να παει κατηγορία 3,το εμβαδόν όμως παραμένει το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

σ' απάντησα ήδη

Εξάλλου και στην εγκ 3 ή 4 αναφέρεται στο περίπου το εξής:

"γίνεται αποτύπωση" και "ότι δεν καλύπτεται από Ο.Α"

θεωρείται αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

αν η άδεια της κατοικίας δεν δείχνει την αποθήκη, τότε αυτή είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετη, 

αφού, θεωρητικά, έγινε μετά την άδεια της κατοικίας χωρίς άδεια.

Εκτός αν θέλεις να θεωρήσεις άκυρη τη δεύτερη άδεια και να λάβεις υπ' όψιν την πρώτη, της αποθήκης.

Τότε όμως είναι αυθαίρετη η κατοικία. Μάλλον δεν συμφέρει.

 

Αν ίσχυε αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ, τότε οι 5 σε 1 άδειες στη Μύκονο που δείχνουν η κάθε μία από μία βίλα ξεχνώντας τις υπόλοιπες, 

δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα, και θα μπορούσαν τώρα να "νομιμοποιηθούν" με 1 500άρικο. Καλό ε;

Θα μπορούσαμε δηλαδή να βγάζουμε συνεχώς νέες άδειες σε ένα ακίνητο μέχρι να το γεμίσουμε

 

(ΚΑΝΑ ξαναδιάβασε τι ακριβώς λέει ο συνάδελφος. Δεν υπάρχει καθόλου η αποθήκη στη μεταγενέστερη άδεια της κατοικίας)

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος με το χρόνο έκδοσης τους αναφέρω τα εξής:

Κοινοτική αδεια αιτείται και βγάζει ο πελάτης στις 22 Δεκέμβρη του 99

Άδεια για διώροφο αιτείται και βγάζει ο πελάτης στις 29 Δεκέμβρη του 99

Εφόσον η ισχύς της κοινοτικής άδειας είναι 3 χρόνια δε μπορω να ισχυριστώ ότι χτίστηκε μετά την έκδοση της άδειας του διόροφου ,όποτε έτσι να τη θεωρήσω νόμιμη?

Link to comment
Share on other sites

αν η άδεια της κατοικίας δεν δείχνει την αποθήκη, τότε αυτή είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετη, 

αφού, θεωρητικά, έγινε μετά την άδεια της κατοικίας χωρίς άδεια.

Εκτός αν θέλεις να θεωρήσεις άκυρη τη δεύτερη άδεια και να λάβεις υπ' όψιν την πρώτη, της αποθήκης.

Τότε όμως είναι αυθαίρετη η κατοικία. Μάλλον δεν συμφέρει.

 

Αν ίσχυε αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ, τότε οι 5 σε 1 άδειες στη Μύκονο που δείχνουν η κάθε μία από μία βίλα ξεχνώντας τις υπόλοιπες, 

δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα, και θα μπορούσαν τώρα να "νομιμοποιηθούν" με 1 500άρικο. Καλό ε;

Θα μπορούσαμε δηλαδή να βγάζουμε συνεχώς νέες άδειες σε ένα ακίνητο μέχρι να το γεμίσουμε

 

(ΚΑΝΑ ξαναδιάβασε τι ακριβώς λέει ο συνάδελφος. Δεν υπάρχει καθόλου η αποθήκη στη μεταγενέστερη άδεια της κατοικίας)

 συν/φε apier

Δηλαδή με τα παραπάνω ισχυρίζεσαι ότι εσύ ή εγώ ως μηχανικός της δήλωσης του Ν 4178

πρέπει υποχρεωτικά να ελέγχεις/χω την νομιμότητα της έκδοσης της κάθε άδειας που σου/μου φέρνει ο πελάτης?

 

Και αν στο παράδειγμα προσθήκης ορόφου που ανέφερα,

στη Ο.Α ο μηχανικός της προσθήκης δείχνει ψευδώς την υπάρχουσα μεγαλύτερη οικοδομή ως μικρότερη

τότε θεωρείς όλο τον όροφο αυθαίρετο!

και επί πλέον

θεωρείς ότι οι αυθαιρεσίες της υπάρχουσας (προ της προσθήκης) οικοδομής δεν μπορούν να δηλωθούν?

Link to comment
Share on other sites

ισχυρίζομαι αυτό που ισχυρίζομαι, το οποίο είναι ότι:

1. οποιαδήποτε άδεια έχει μέσα στο φάκελό της ψευδές τοπογραφικό και ΔΚ πάσχει ακυρότητας

και δεν πρόκειται εγώ να βάλω πελάτη μου στη δύσκολη θέση να πρέπει να το παραδεχτεί, έστω και εμμέσως.

Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πολλοί άλλοι συνάδελφοι πρόθυμοι να το κάνουν ελαφρά τη καρδία

2. οποιαδήποτε κατασκευή δεν φαίνεται σε μία άδεια του 19ΧΥ, έχει κατασκευαστεί μετά το 19ΧΥ,

γιατί αλλιώς δεν θα έπρεπε να έχει βγει η άδεια, ή θα έπρεπε να το δείχνει

3. οποιοσδήποτε μηχανικός καλείται να κάνει δήλωση 4178 για πελάτη του,

όπως έχει υποχρέωση να εξετάζει χρόνους κατασκευής και χιλιάδες άλλες "λεπτομέρειες" και λεπτομέρειες

έχει υποχρέωση να εξετάζει και το κύρος κάθε άδειας που του παρουσιάζεται.

Και δεν εννοώ να ελέγχει την εγκυρότητα ως προς υπολογισμούς, συντελεστές κλπ θέματα τεχνικής φύσεως

(πράγμα που το κάνει βέβαια έτσι κι αλλιώς για να κάνει τους δικούς του υπολογισμούς και τους δικούς του συντελεστές)

αλλά να ελέγχει τουλάχιστον το τοπογραφικό και το ΔΚ της άδειας ως προς τα σημερινά.

Ας επιχειρηματολογήσει οποιοσδήποτε συνάδελφος πως μπορούμε να λαμβάνουμε υπόψη 2 διαφορετικές άδειες για το ίδιο ακίνητο!

 

Είναι γνωστό ότι δεν είμαι νομοθέτης ούτε υπουργός,

οπότε και δεν μπορώ να υποχρεώσω κανέναν να κάνει οτιδήποτε.

Δικαιούμαι όμως να λέω πως εγώ αντιλαμβάνομαι τη δουλειά που πρέπει να κάνουμε.

Έχω κάνει πάνω από 200 δηλώσεις, πάνω από 100 διαγραφές συνολικών προστίμων εκατομμυρίων Ευρώ,

και έχω δει τουλάχιστον 500 αυθαίρετα.

Μερικά από τα 300 που δεν έκανα ήταν γιατί κάποιοι άλλοι συνάδελφοι είχαν αντίθετη άποψη, 

και οι πελάτες αποφάσισαν να τους ακολουθήσουν. Και μπορεί να είχαν και δίκιο.

Μέχρι όμως να προκύψει ένα πλαίσιο που θα είναι σαφές και δεν θα απαιτεί ερμηνεία, 

ο καθένας δικαιούται τη δικιά του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ... έχω μια αρχική υποβολή, κτίσμα προ το 1975. Και καθώς δενμπορούσε να βρεθεί η άδεια, το δήλωσα τελικά δίχως άδεια. Είχα 2 φύλλα καταγραφής παραβάσεων, το οποίο το ένα το έσβυσα, το άλλο παραμένει κενό.
Μπορώ να κάνω έτσι υποβολή δήλωσης?
Πρέπει να γράψω στο ένα φύλλο, τμ ισογείου και να κάνω άλλο ένα φύλλο με τμ υπογείου.
Να δηλώσω ότι φτιάχτηκαν πριν τις 9/6/75 και κατόπιν να κάνω υποβολή?

________________________________________________________________________

Το βρήκα! :grin:

 

____________________

 

Να ρωτήσω όμως κάτι πάλι κατά την νέα υποβολή μου λέει πάλι ............ πρόστιμα =500, πως ξέρω ότι δεν θα ξαναυπολογίσει νέα?

Ο ιδιοκτήτης ήδη έχει πληρώσει ένα πρόστιμο 500. 

Σίγουρα δεν το ξαναυπολογίζει?

 

Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα εισάγω το παράθυρο που ενημερώνει περί των προστίμων να σας πω τι λέει?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.