Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

Και να μην πληρωθούν 2-3 δόσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, δεν χάθηκε και τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν εχει πληρωθει το παράβολο βάσει νόμου η δήλωση 

μεταφέρεται σε υπάγωγη. Επειδη αυτό στο σύστημα δε

γίνεται αυτόματα, το κανεις χειροκίνητα εσυ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

τελικά τί ισχύει για την περίπτωση αλλαγής επιφάνειας οικοπέδου λόγω κατάτμησης (αυστηρά μιλώντας)?

έχω περίπτωση οικοδομής σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης, χτίστηκε προ 30ετίας σε οικόπεδο 1500τ.μ. μετά από ένα χρόνο έγινε κάθετη και είναι σε οικόπεδο 800τ.μ. δεν έγινε αναθεώρηση/ενημέρωση της άδειας. τώρα η οικοδομή έχει αρκετά αυθαίρετα. αν θέσω 'χωρίς οικοδομική άδεια' που λέει ο νόμος για την περίπτωση αλλαγής της επιφάνειας του οικοπέδου λόγω κατάτμησης το πρόστιμο μου βγαίνει περίπου διπλάσιο από αυτό αν το πάρω 'με οικοδομική άδεια' και με συντελεστές υπέρβασης δόμησης και κάλυψης. 

είναι σωστό/αποδεκτό το δεύτερο? θα πρέπει ίσως να προηγηθεί ακριβές τοπογραφικό εξαρτημένο ώστε να οριστούν τα ακριβή όρια της καθέτου του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

ποσα τμ. εχτισε η α' οικοδομη?

 

δες και την καθετη...τι αναφερει  για το οικοπεδο και για την υπαρξη κτισματος...

δες και το 25 παρ. 2

και

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

το συμβόλαιο περιγράφει το οικόπεδο και την υφιστάμενη οικοδομή στο τμήμα καθέτου αναλυτικά ανά στάθμη και η κάθετη έγινε το '84, λιγο μετά αφότου κτίστηκε η οικοδομή. Διαβάζοντας την παρ. 2 του αρ. 25, προφανώς γίνεται αν έχουμε κάθετη και φαντάζομαι ότι απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό για να καθοριστούν επ΄ ακριβώς τα όρια. Να διορθώσω όμως τον όρο κατάτμηση που αναφέρω παραπάνω και είναι λάθος στην περίπτωση που έχουμε κάθετη. 

 

2ο ερώτημα σχετικό:

Έχω αντίστοιχη περίπτωση όπου εκεί το οικόπεδο κόπηκε (με πράξη του 1993) και αποτέλεσε ανεξάρτητη αυτοτελή ιδιοκτησία με νέα κτηματολογικά στοιχεία. σε αυτό όταν έγινε η κατάτμηση υπήρχε και οικοδομή του 1980 (εκδοθείσα σε μεγαλύτερο γήπεδο). Κι εδώ τακτοποιούμε πολλά αυθαίρετα. Σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή όταν έχω κατάτμηση και όχι σύσταση καθέτου εφαρμόζουμε άμεσα "χωρίς οικοδομική άδεια" σύμφωνα με το αναθεωρ. Παρατημα Α του Ν.4178/'13 ή υπάρχει άλλο 'παραθυράκι'του νόμου?

 

ΥΓ: παρ. 2 του αρ. 25

στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών, την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα "άφοβα" χωρίς ΟΑ όλα τα τ.μ. και νέο εξαρτημένο τοπογραφικό.

Αν δεν το κάνει τώρα έτσι, θ' αναγκαστεί να το κάνει "αύριο" με την απόκτηση της ταυτότητας.....

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό καταλαβαίνω εδώ και καιρό όμως έχω ακούσει και απόψεις (μη τεκμηριωμένες βάσει του νόμου όπως γράφουμε εδώ) που παρά την κατάτμηση τα έχουν δηλώσει "με οικοδομική άδεια" και βάζουν συντελ. υπέρβασης δόμησης και κάλυψης και χωρίς νεότερο τοπογραφικό. γι αυτό ρωτώ μήπως μου διαφεύγει κάτι...ιδιαίτερα επειδή πρόκειται και για κατηγορία 5. 

 

ΥΓ 1 προφανώς με το "χωρίς ΟΑ όλα τα τ.μ" εννοούμε τα αυθαίρετα τμ πέραν της οικοδομικής άδειας.

 

ΥΓ 2 συμπληρώνω ότι, στην περίπτωση υπαγωγής "χωρίς οικοδομική άδεια" αυτόματα το σύστημα σου παγώνει τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης και κάλυψης (δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις δηλαδή) αλλά όχι το συντελεστή υπέρβασης ύψους, πράγμα που συνεπάγεται τελικά ότι το μέγεθος του ύψους συγκρίνεται με το προβλεπόμενο ως νόμιμο βάσει της οικοδομικής άδειας που εκδόθηκε και όχι του επιτρεπόμενου της περιοχής με βάσει τους όρους δόμησης. αναρωτιέμαι αν με βάση αυτή τη λογική, όταν έχουμε υπαγωγή που εξ αρχής λόγω κατάτμησης δηλώνουμε χωρίς ΟΑ πρέπει να δηλώνουμε και παραβάσεις που αφορούν συγκεκριμένα σε αλλαγή ανοιγμάτων και αλλαγής θέσης αν υπάρχουν. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δηλώνεται αυθαίρετο ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ακίνητο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται και με δεδομένο το νέο εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα (που δεν το ζητάει ο νόμος, αλλά είναι απαραίτητο για "τεκμηρίωση" του χειρισμού της δήλωσης κι εξασφάλισή σου).....

Τον "σώζει" μόνο η παλαιότητα.....

Υπόθεση καραμπινάτη, που θα περάσει 1000% από ελεγκτή δόμησης, είτε ολοκληρώσει με τον 4178, είτε πάει στο νέο νόμο...

Ιδιαίτερη προσοχή στο χειρισμό της....

Link to comment
Share on other sites

Πως προκύπτει ότι όλο είναι αυθαίρετο ? Υπάρχουν 2 οικοδομικές άδειες 1 για ισόγειο και 1 για όροφο,ακυρώνονται λόγω κατατμήσης?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.