Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγή στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα των αυξήσεων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


sdim

Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΜΕΔΕ;  

263 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για τους νέους (>=1993) μηχανικούς;

    • ΝΑΙ. Δεν μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου.
      52
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 10€
      62
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 50€
      93
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 100€
      41
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 250€
      7
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 500€
      4
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου πάνω από 500€
      2
    • ΟΧΙ
      2


Recommended Posts

Νομίζω πως έχεις δικαίωμα ένδικης προσφυγής εντός προθεσμίας από τη στιγμή που Λάβεις γνώση για κάτι. 

Τώρα η γνώση πιθανόν να αποδεικνύεται από τα πρόσφατα φιρμάνια, που εκδίδονται από 2/5 και μετά

 

Ισχύει η λήψη γνώσης, αλλά ισως για Νομο που δημισιευεται σε ΦΕΚ ως ημερομηνια λήψης γνωσης ειναι η εκδοση του ΦΕκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέσα και εγώ.

Επίσης, επειδή το έψαξα χθες λίγο το θέμα, οι εισφορές υπολογίζονται βάσει 14 κλιμάκων. Οι κλίμακες αυτές, αναπροσαρμόζονται ΑΝΑΛΟΓΑ με τις αυξήσεις συντάξεων δημοσίου.

Τελευταία φορά η αναπροσαρμογή έγινε το 2008 νομίζω, από όσο βρήκα.

Όμως , τα τελευταία χρόνια οι συντάξεις έχουν μειωθεί 30-40%, ίσως και παραπάνω. Γιατί δεν έχουν ενημερωθεί οι κλίμακες;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και θεωρώ ότι αυτό θα έπρεπε να είναι από τα βασικά αιτήματα οποιασδήποτε διεκδίκησης (δεν το έχω ακούσει από κανέναν έως τώρα). Το ΠΔ 124/1993 αναφέρει ότι τα "ποσά των ασφαλιστικών κατηγοριών αναπροσαρμόζονται κάθε φορά βάσει του ποσοστού αυξήσεως των συντάξεων των δημοσίων υπαλλήλων, αρχής γενομένης από 1.1.1993". Να μας πει ο δικηγόρος αν αυτό ισχύει 'συμμετρικά' - και στην περίπτωση μείωσης των συντάξεων δηλαδή.

 

Για την προσφυγή, θα πρέπει να ζητάμε (εάν γίνεται πλέον) την κατάργηση της υποχρεωτικής αλλαγής κατηγορίας του Ν.3986/2011, αφού εκτός από όλα τα άλλα, στον ΟΑΕΕ π.χ. είναι προαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ κι εγώ με την προοπτική μίας προσφυγής.

Ειδικά όμως θεωρώ λανθασμένη τη βάση στην οποία τίθεται το θέμα.

Θεωρώ τη λογική της διάσπασης των μηχανικών σε παλιούς και νέους λανθασμένη και επικίνδυνη (και ενημερωτικά ανήκω στους νέους).

Δηλαδή αν επιβάλουν τις ίδιες αυξήσεις και στους προ 93 είμαστε εντάξει;

Ή είμαστε εντάξει αν επιβάλουν και σε εμάς τις (μικρότερες) αύξησεις των παλιών;

 

Σε κάθε περίπτωση το σκεπτικό μίας πιθανής προσφυγής θα αποφασιστεί μέσα από συζητήσεις με τους δικηγόρους που θα την αναλάβουν. 

Κατά την άποψή μου όμως η λογική θα έπρεπε να κινείται στους άξονες:

1. μη αναλογικές εισφορές

2. ασφάλιση ιδιότητας αντί για ασφάλιση εργασίας 

3. μη ύπαρξη ανάγκης για τις αυξήσεις των εισφορών (υπάρχει και μία πρόσφατη μελέτη του ΤΕΕ για τη βιωσιμότητα του ταμείου που είχε γίνει για να αποφευχθεί η είσοδος του ΤΣΜΕΔΕ στο ΕΤΑΑ)

4. (μικρότερης αλλά όχι μηδαμινής σημασίας) διακοπή παροχών υγείας σε όσους χρωστάνε. (πρόσφατα κερδήθηκε μία τέτοια υπόθεση από προσφυγή ασφαλισμένου στο ΤΕΒΕ). Ή δεν θα πρέπει να διακόπτεται η ασφάλιση ή δεν θα πρέπει να οφείλουμε εισφορές για τα εξάμηνα που δεν είχαμε ασφάλιση.

5. Τέλος, αν πιστεύουμε ότι έχει περισσότερες πιθανότητες μία προσφυγή που βασίζεται στη λογική της ισονομίας, τότε η σύγκριση θα μπορούσε να γίνει με τους ασφαλισμένους άλλων ταμείων και όχι με τους προ 93 μηχανικούς (αφού με τις ενοποιήσεις των ταμείων έχουμε ίδιες παροχές αλλά διαφορετικές εισφορές).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα λεγόμενα του nikostzar και πιστεύω ότι κανένας συνάδελφος δεν επιθυμεί τη διάσπαση του κλάδου σε παλιούς και νέους. Εκτιμώ ότι η ισονομία αναφέρθηκε απλά σαν ένα νομικό επιχείρημα προκειμένου να ενισχυθεί η δυναμική της προσφυγής. Δε θα πρέπει βέβαια να παραβλέψουμε ότι το κράτος επέβαλε αυτή τη διάσπαση προκειμένου να μην υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις (τακτική του "διαίρει και βασίλευε").

 

Με το ζήτημα του εμπροθέσμου έβγαλε κανείς άκρη? προσπάθησα από φίλο δικηγόρο να το διερευνήσω αλλά μάλλον είναι κάποια λίγα εξειδικευμένα γραφεία που ασχολούνται με παρόμοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με nikostzar. Είναι και πολλά άλλα θέματα, τα έχω ξαναπεί, τα έχουμε ξαναπεί...Δηλαδή ρε παιδιά σήμερα είναι οκ οι εισφορές και το παραπάνω 200άρι μας πείραξε? Δηλάδή αν μείνουν ως έχουν είμαστε κομπλέ?

Με λίγα λόγια αναφέρεστε σε αυτούς που πληρώνουν και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα...Αν η προσφυγή περιλάμβανε και άλλα λογικότατα θέματα ίσως και η ανταπόκριση να ήταν μεγαλύτερη... Τώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και 200άρι. Είναι 500άρι για αρχή και ανά 3 χρόνια άλλο ένα 500άρι μέχρι να φτάσουμε τα 6.000 το εξάμηνο. Είμαι της άποψης ότι αν ανοιχτούμε σε πολλά μέτωπα το χάσαμε το παιχνίδι. Ήδη δεν είναι καθόλου απλή η διαδικασία και όταν φτάσουμε στο διά ταύτα είμαι σίγουρος ότι θα ακουστούν 100 διαφορετικές γνώμες. Ας εστιάσουμε σε αυτό που είναι η ταφόπλακα του κλάδου και όταν κερδίσουμε έρχονται και τα υπόλοιπα. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη  ;) .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Roy_Hobbs ,

φιλότιμη και αξιέπαινη η προσπάθειά σου αλλά αν κρίνω και από την ΄΄ακινησία΄΄ του θέματος , υπάρχουν πολύ πιο ΄΄σοβαρά΄΄ θέματα που απασχολούν τους μηχανικούς (καίγονται για το αν θα παραμείνουν επιθεωρητές - εκεί να δεις συμμετοχή η συζήτηση). Νομίζουν ότι αν πάνε οι εισφορές εκεί που θα πάνε από το Σεπτέβριο , θα μπορούν να επιβιώσουν με τα ΠΕΑ και άντε και καμμιά τακτοποίηση.

Καλό  ύπνο κύριοι και <<καλή αντάμωση στα γουναράδικα>>.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να έρθουν τα φουσκωμένα νέα ειδοποιητήρια και τότε θα δείτε 'κίνηση' στο thread. Πανικός θα γίνει. Η προσφυγή πρέπει να προχωρήσει και θα προχωρήσει γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να μην μπει ταφόπλακα στο κλάδο των Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

εκεινο  που  εγω  εχω  να  πω  ειναι  να  μην  περιμενετε  και  πολλα 

απο  το  στε  ουσιαστικα  νομιζω  οτι  ο  μοναδικος  τροπος  πιεσης  ειναι  η  συμμετοχη  πλεον 

σε  μαζικες  διαμαρτυριες   επαφες  με  τους  υπουργους  της πασοκο -  νδ  για  να  καταλαβουν   οτι  στις  επομενες  εκλογες 

θα  υποστουν    300.000  χιλαδες  απωλειες  ψηφων  απο  τους  μηχανικους  ,και  τις  οικογενειες  τους   ο  μοναδικος  τροπος  ειναι  αυτος  .

απο  κει  κει    περα  αν  καθισετε    στους  καναπεδες   οταν  θα  σας  ερθουν  τα  ειδοποιτηρια  και  τα  εκαθαριστικα 

τον  σεπτεμβριο  με  οφειλες  7  εως  8  χιλιαδες   θα  ειναι  πολυ  αργα  . θα  πιστωθουν  στο  κεαο   και  μετα  γυρω  εκει  στο 2015-16   θα 

τα  χασετε  ολα  ,  σπιτια  κινητα  ακινητα  ,  για  λιγα  ευρω  . ζητιανοι  στα  παγκακια  .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.