Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόρεια Κορέα: Ο Κιμ Γιονγκ Ουν εκτέλεσε τους μηχανικούς του κτιρίου που κατέρρευσε


Engineer

Recommended Posts

Κληρονομικό χάρισμα (παππούς, πατέρας, γιος και σε λίγο ο δισέγγονος) η Γενική Γραμματεία και Προεδρία σε ένα «Κομουνιστικό» Κόμμα δεν είχε και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με οτιδήποτε είπαν οι έγραψαν και Μαρξ και Έγκελς και Λένιν μη σου πω και Στάλιν και Τρότσκι και Ζαχαριάδης και Φλωράκης άντε και οποιονδήποτε θες που είχε ή έχει σχέση  την ιδεολογία αυτή…

.....

 

Βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον και πολύ πιο αξιόπιστη την μαρτυρία της ελληνίδας που ζει εκεί για την καθημερινότητα στο blog της απο το λινκ που μας έδωσε ο Topap

Στο ίδιο blog (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ήταν απάντηση σε κάποιον που επεσήμανε το ίδιο) θα βρεις και την εξήγηση, αρκούντως λογική μιας κι εμένα δεν μου αρέσει η οικογενειοκρατεία.

 

Δημήτρη δεν έχεις άδικο σ αυτό… και πράγματι πιθανά να παίζει και στοχευόμενο παιχνίδι με είδησης σαν αυτές … από αυτούς που τις φτιάχνουν και τις διοχετεύουν στο δίκτυο 

Η μομφή μου αφορούσε όσους αναδημοσιεύουν τέτοιες "ειδήσεις" αν και ξέρουν ότι τουλάχιστον δεν είναι επιβεβαιωμένες (και φυσικά βρωμάνε από μακρυά).

Και πιο συγκεκριμένα τον διαχειριστή της ιστοσελίδας που οφείλει να είναι πιο προσεκτικός σε θέματα που άπτονται της σοβαρότητάς της.

Δεν είναι "κλίκ" ή κάποιο πρωϊνάδικο !

Εκτός κι αν.... ευελπιστεί να γίνει !

 

Δεν γνωρίζω αν έχει σχέση  αδελφού (ξαδέρφου, συνεργαζόμενο ή άλλο) κόμματος το ελληνικό με των βορειοκορεατών… ακόμα κι αν έχει όμως θα ήταν ένας λόγος παραπάνω να διατυπώσει την άποψη του και για αυτό αφού στην τελική έχει διατυπώσει για πολλά περισσότερα …. (αν δεν το έχει κάνει φυσικά και δεν το ξέρω)

κριτική προς και από άλλα ΚΚ γίνεται τακτικότατα και σκληρή. Αλλά γίνεται μέσα από διαδικασίες σοβαρές και όχι μέσω των ΜΜΕ και με σκοπό την διόρθωση λαθών, όχι για επικοινωνιακούς λόγους και πολύ περισσότερο όχι προς τέρψη των απανταχού "ενδιαφερόμενων".

Και, για να πω και κάτι "ευχάριστο", υπάρχουν πολλές διαφορές μεταξύ των διάφορων ΚΚ και διαφορετικές αντιμετωπίσεις.

Πχ. στην Ισπανία είναι δύο αντιτιθέμενα ΚΚ. Και με τα δυο υπάρχουν αδελφικές σχέσεις, και με τα δυο υπάρχουν αντιπαραθέσεις και κριτικές. 

Σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει μονοφωνία στο κομμουνιστικό κίνημα και ούτε την επιδιώκει κανείς.

Αλλά.. πάει μακρυά η βαλίτσα 

Link to comment
Share on other sites

 

Κληρονομικό χάρισμα (παππούς, πατέρας, γιος και σε λίγο ο δισέγγονος) η Γενική Γραμματεία και Προεδρία σε ένα «Κομουνιστικό» Κόμμα δεν είχε και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με οτιδήποτε είπαν οι έγραψαν και Μαρξ και Έγκελς και Λένιν μη σου πω και Στάλιν και Τρότσκι και Ζαχαριάδης και Φλωράκης άντε και οποιονδήποτε θες που είχε ή έχει σχέση  την ιδεολογία αυτή….

Ισα ισα είναι η αντίποδας ιδεολογία την οποία ευελπιστείς να πρεσβεύεις και άρνηση της στην τελική

 

 

Εντελώς ειλικρινά, δεν έχω ασχοληθεί ΠΟΤΕ με το καθεστώς της Βόρειας Κορέας, αν είναι πραγματικά κομμουνιστικό κλπ. Ούτε το υποστηρίζω, ούτε όμως και πιστεύω τα όσα λέγονται και γράφονται...

Παραμένω ρομαντικός-ιδεολογικός οπαδός της Μαρξιστικής θεωρίας όποιος και αν την εκφράζει.

 

Πιστεύω επίσης ακράδαντα στην λογική που εκφράζει σχεδόν με σατυρικό τρόπο ο Πωλ Λαφάργκ στο βιβλίο του "Δικαίωμα στην τεμπελιά" όπου αποδεικνύει ότι με τα σύγχρονα τεχνολογικά μέσα, ο άνθρωπος αρκεί να εργάζεται 3 ώρες την ημέρα, ώστε να παράγει όλα τα αγαθά του και να εξαλειφθεί εντελώς η ανεργία. Είναι μεγάλη αντίθεση βέβαια ότι στην πραγματική Ελληνική καπιταλιστική ζωή μου αναγκάζομαι να κάνω ακριβώς το αντίθετο....

Link to comment
Share on other sites

.... Αυτό που του έκανε εντύπωση ήταν ότι σε ένα μουσείο για τον εμφύλιο πόλεμο, υπήρχε ένα έκθεμα που πάνω είχε σκισμένες σημαίες από τις χώρες που ήταν με το μέρος της Ν. Κορέας, μαζί και η γαλανόλευκη. Του έκανε εντύπωση γιατί στο αντίστοιχο μουσείο στη Ν. Κορέα που είχε πάει υπάρχει το ακριβώς αντίστροφο έκθεμα. Κάθε νόμισμα έχει δυο πλευρές, όχι?

 

...

 Δυστυχώς (για εμάς), η άποψη της Βόρειας είναι η σωστή, αφού στον πόλεμο αυτό υπήρχε και Ελληνική συμμετοχή (μετά από απαίτηση των "συμμάχων" μας στο πλευρό των Νοτίων βέβαια).

Υπάρχει δε και το σχετικό εμβατήριο

... Ο στρατός μας που πήγε στην Κορέα

 πολεμώντας για τα ιδανικά

για να πνίξει τους κίτρινους στο αίμα

δείχνοντάς τους τι θα πει ελευθεριά...

 

υ.γ. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες, ότι η ανάρτηση μη έγκυρων ειδήσεων, ναρκοθετεί την αξιοπιστία του ιστότοπου, και ενίοτε ημών των ιδίων.

      Στο τέλος-τέλος, έχουμε σημαντικότερες ασχολίες, από το να χάνουμε χρόνο προσπαθώντας να αποκαλύψουμε  την εκάστοτε απάτη.

Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχώς (για εμάς), η άποψη της Βόρειας είναι η σωστή, αφού στον πόλεμο αυτό υπήρχε και Ελληνική συμμετοχή (μετά από απαίτηση των "συμμάχων" μας στο πλευρό των Νοτίων βέβαια).

Ο πεθερός μου ήταν ένα απ' τα (φτωχά) παιδιά που  (για να θρέψουν τις οικογένειές τους δήλωναν εθελοντές) πολέμησαν στην Κορέα για την "ελευθερία".

Δεν μιλούσε ποτέ γι' αυτή την περίοδο της ζωής του σε κανέναν. Όσο κι αν προσπάθησα να τον ψαρέψω, δεν τα κατάφερα. 

Επί τη ευκαιρία, και για να απαντήσω και σε προηγούμενη απορία περί οικογενειοκρατίας, υπενθυμίζω ότι μέχρι τον Β' ΠΠ η Κορέα ήταν υπόδουλη (υπό βάρβαρες μάλιστα συνθήκες) στην Ιαπωνία, ο δε Κιμ Ιλ Γιούγκ ήταν ο απελευθερωτής και μετέπειτα ιδρυτής του Κορεάτικου κράτους.

Κάτι, ας πούμε, σαν Κορεάτης Κολοκοτρώνης (και βάλε).

Είναι αδικαιολόγητη λοιπόν η αγάπη προς αυτόν και την οικογένειά του ? όταν μάλιστα ακόμα ζουν άνθρωποι που έζησαν στην σκλαβιά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.