Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόρεια Κορέα: Ο Κιμ Γιονγκ Ουν εκτέλεσε τους μηχανικούς του κτιρίου που κατέρρευσε


Engineer

Recommended Posts

googλαρε: "σφαγη στον δασος κατιν" και "σφαγη του νοβοτσερκασκ". Έχεις κοχόνες να αποδεχτείς τότε και το ενδεχόμενο να μην έγινε ολοκαύτωμα των Εβραίων;

Για την σφαγή στο Κατίν ακριβώς μιλούσα ότι είναι ένα τεράστιο ψέμα....

 

Τι σημαίνει "κοχόνες"?

 

εντελώς εκτός θέματος, αλλά όταν διαβάζω απο μορφωμένα άτομα πως "η Βόρεια Κορέα είναι αγκάθι στον Αμερικάνικο Ιμπεριαλισμό" δε μπορώ να μη ρωτήσω αν σοβαρολογούμε. Σιγά που λαμβάνεται από κανένα σοβαρά υποψιν η Β.Κορέα. Να μου πεις η Κίνα άλλο.

 

Μόρφωση είναι και να μπορείς να απαντάς με επιχειρήματα στον συνομιλητή σου διαβάζοντας προσεχτικά αυτά που γράφει...Ουδέν περαιτέρω σχόλιο σε κάποιον που δεν έχει διάθεση να ακούσει. 

Link to comment
Share on other sites

Η σφαγη στο Κατιν εγινε απο τους Ρώσους(αλλωστε το παραδεχθηκαν και οι ιδιοι πριν μερικα χρονια) με εντολή του Σταλιν.Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για το γεγονος αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλεις να πεις ότι εσύ δεν έχεις καμια αμφιβολια για το γεγονος αυτο, μια που απ' ότι φαίνεται δεν έχεις υπόψη σου αντίθετες τεκμηριωμένες απόψεις.

Επειδή όμως είμαστε αρκετά εκτός θέματος, καλό θα ήταν να μην ανοίγουμε άσχετα με το νήμα θέματα που θέλουν πολλές σελίδες συζήτησης.

 

 

Γιάννη, από τότε που ο Μπερλουσκόνι το έκανε μόδα, μάθαμε όλοι Ιταλικά και τα αρχίδια μας έγιναν κοχόνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισπανικά είναι....

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια αβάντα στην Β.Κορέα? Μιλάμε για ένα από τα χειρότερα καθεστώτα στον κόσμο και προσπαθούμε να τους δώσουμε και άλλοθι? 

Ακόμη και οι υποστηρικτές του κομμουνισμού, δεν είναι λογικό να δίνουν άλλοθι σε τέτοια απάνθρωπα καθεστώτα...

Ο Κιμ είναι τουλάχιστον εγκληματίας, δεν το βλέπετε? Ασχετα με την είδηση...

Link to comment
Share on other sites

Ο Κιμ είναι τουλάχιστον εγκληματίας, δεν το βλέπετε? 

 

Εσύ τον βλέπεις να εγκληματεί ή ακούς ότι εντελώς δημοκρατικά σου μεταφέρουν το εχθρικό τους καθεστώς της Νότιας Κορέας?

 

Προσωπικά δεν υποστηρίζω κανένα καθεστώς Βόρειας Κορέας. Δεν γνωρίζω τι γίνεται. Αντίθετα, γνωρίζω σε μεγάλο βαθμό τι γινόταν στην πρώην ΕΣΣΔ και στην Αλβανία λόγω πολλών τεκμηριωμένων αναλύσεων και πολλών γνωστών αντίστοιχα. 

Η υπογράμμιση για να γίνει κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση τελικά δεν πήρα στο ερώτημα αν μπορώ να αναδημοσιεύω οποιοδήποτε σκουπίδι βρίσκω στο ιντερνετ και με ένα "δεν έχει διαστυρωθεί" να απαλλάσσομαι της ανευθυνότητας.

Δικαιούμαι επομένως να συμπεράνω ότι υπάρχει σκοπιμότητα στην κυκλοφορία τέτοιων γκεμπελίστικων προπαγανδιστικών κατασκευασμάτων.

Και είναι λυπηρό που συμμετέχει και το φόρουμ των μηχανικών, που απευθύνεται σε, υποτιθέμενους, άνω του μέσου όρου ευφυίας ανθρώπους.

 

ΥΓ. ούτε τα κουτσουμπολάδικα των ΜΜΕ που κυνηγάνε γαργαλιστικές ιστορίες δεν κατέβηκαν σ' αυτό το επίπεδο !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πάει στην Β. Κορέα, αν και έχω πάει σε πολλές άλλες χώρες στην Ασία (Λάος, Καμπτότζη, Κίνα, Βιετνάμ), αλλά ο φίλος μου ο Νίκος πήγε πέρυσι τον Αύγουστο για τα στρατιωτικά γυμνάσια (mass games) που διοργανώνονται κάθε χρόνο και είναι η μόνη ευκαιρία για ξένους να μπουν στην χώρα.

 

Από ότι μου μετέφερε, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι φανταζόμαστε… εντάξει, αναγκαστικά επισκέφτηκε τα μουσεία που έδειχναν το “μεγαλείο” της χώρας, αλλά κατά τα άλλα συνάντησε απλούς ανθρώπους που ζουν μια απλή ζωή. Προφανώς, αυτοί ξέρουν πιο πολλά για εμάς από ότι εμείς για αυτούς. Αυτό που του έκανε εντύπωση ήταν ότι σε ένα μουσείο για τον εμφύλιο πόλεμο, υπήρχε ένα έκθεμα που πάνω είχε σκισμένες σημαίες από τις χώρες που ήταν με το μέρος της Ν. Κορέας, μαζί και η γαλανόλευκη. Του έκανε εντύπωση γιατί στο αντίστοιχο μουσείο στη Ν. Κορέα που είχε πάει υπάρχει το ακριβώς αντίστροφο έκθεμα. Κάθε νόμισμα έχει δυο πλευρές, όχι?

Διαβάστε και αυτό το άρθρο από μια Ελληνίδα που ζει μόνιμα εκεί… http://news247.gr/eidiseis/synentefxeis/fragkiska_megaloudh_h_voreia_korea_mesa_apo_ta_matia_mias_ellhnidas.2201326.html

Όσο για την είδηση της εκτέλεσης των μηχανικών, τι να πω, έχουμε ακούσει και μεγαλύτερους “δράκους” στα δυτικά κράτη που ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι…

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Η σφαγη στο Κατιν εγινε απο τους Ρώσους(αλλωστε το παραδεχθηκαν και οι ιδιοι πριν μερικα χρονια) με εντολή του Σταλιν.Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για το γεγονος αυτο.

 

Λες ψέμματα, αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τον βλέπεις να εγκληματεί ή ακούς ....

Γιαννάκο δεκτό το δεν ξέρω συνθήκες εκεί… κι εγώ φυσικά δεν ξέρω.

Υπάρχει ένα όμως αδιαμφισβήτητο γεγονός που το ξέρεις κι εσύ κι εγώ…

 

Κληρονομικό χάρισμα (παππούς, πατέρας, γιος και σε λίγο ο δισέγγονος) η Γενική Γραμματεία και Προεδρία σε ένα «Κομουνιστικό» Κόμμα δεν είχε και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με οτιδήποτε είπαν οι έγραψαν και Μαρξ και Έγκελς και Λένιν μη σου πω και Στάλιν και Τρότσκι και Ζαχαριάδης και Φλωράκης άντε και οποιονδήποτε θες που είχε ή έχει σχέση  την ιδεολογία αυτή….

Ισα ισα είναι η αντίποδας ιδεολογία την οποία ευελπιστείς να πρεσβεύεις και άρνηση της στην τελική

Αυτό από μόνο φτάνει και περισσεύει να είναι καταδικαστέο χωρίς μου σου του… α και οι άλλοι κάνουν αλλά….

Έχω άδικο?

αν νομίζεις ότι έχω άδικο πάω πάσο... 

 


...

Δικαιούμαι επομένως να συμπεράνω ότι υπάρχει σκοπιμότητα στην κυκλοφορία τέτοιων γκεμπελίστικων προπαγανδιστικών κατασκευασμάτων.

....

 

Δημήτρη δεν έχεις άδικο σ αυτό… και πράγματι πιθανά να παίζει και στοχευόμενο παιχνίδι με είδησης σαν αυτές … από αυτούς που τις φτιάχνουν και τις διοχετεύουν στο δίκτυο 

Πχ πριν ένα διάστημα διαβάζαμε σκότωσε την πρώην γκόμενα του για χψ λόγους και πριν λίγες μέρες πάλι κάπου διάβαζα ότι ζει και βασιλεύει η τύπισσα….

 

Αλλά πέρα από την κίτρινη προπαγάνδα υπάρχουν ζητήματα…

ζητήματα που κάνουν κρα και μόνο αν εθελοτυφλούμε δεν θα τα δούμε…

 

Δεν γνωρίζω αν έχει σχέση  αδελφού (ξαδέρφου, συνεργαζόμενο ή άλλο) κόμματος το ελληνικό με των βορειοκορεατών… ακόμα κι αν έχει όμως θα ήταν ένας λόγος παραπάνω να διατυπώσει την άποψη του και για αυτό αφού στην τελική έχει διατυπώσει για πολλά περισσότερα …. (αν δεν το έχει κάνει φυσικά και δεν το ξέρω)

 



εδιτ

Βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον και πολύ πιο αξιόπιστη την μαρτυρία της ελληνίδας που ζει εκεί για την καθημερινότητα στο blog της απο το λινκ που μας έδωσε ο Topap

 

 

Η ίδια, γράφει άλλωστε της εμπειρίες της και στο προσωπικό της blog, "Ταξιδεύοντας: η άλλη όψη", για την Πιονγκ Γιανγκ με τα εντυπωσιακά της κτίρια και για την καθημερινότητα στην πόλη.

"Θυμάμαι ότι η πρώτη φορά που άκουσα για την Βόρεια Κορέα ήταν στην δεκαετία του 90 όταν ένας φοβερός λιμός είχε πλήξει τη χώρα. Τότε, μεταξύ 1994 και 1998,  οι φυσικές καταστροφές, η κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ που έφερε και την κατάρρευση της οικονομίας αλλά  και οι κακές πολιτικές επιλογές οδήγησαν σε μαζικούς θανάτους από πείνα εκατοντάδες χιλιάδες άτομα, ο αριθμός των οποίων κυμαίνεται από 300.000 μέχρι 3.500.000", γράφει χαρακτηριστικά.

Για τη Βόρεια Κορέα οι ΗΠΑ είναι η χώρα που ποτέ δεν πλήρωσε για τα εγκλήματα πολέμου που διέπραξε στο βορειοκορεατικό έδαφος αλλά και ένας ιδανικός εχθρός για εσωτερική κατανάλωση. Για τις ΗΠΑ -που ποτέ δεν κέρδισαν τον πόλεμο της Κορέας αλλά αναγκάστηκαν να συνθηκολογήσουν-η Βόρεια Κορέα είναι το τελευταίο απομεινάρι του ψυχροπολέμου αλλά και η αφορμή να διατηρούν ακόμα-κάπου 70 χρόνια μετά- στρατιώτες και όπλα στην "πίσω αυλή" της Κίνας.

Ο άξονας του κακού λοιπόν, το ερμητικό βασίλειο, η χώρα με τα πυρηνικά, την πείνα, εκεί όπου όλοι φοράνε στρατιωτικές στολές και ξυπνάνε με σειρήνες κάθε πρωί, κλαίνε με λυγμούς στις στρατιωτικές παρελάσεις και γιορτάζουν ακόμα με λαμπρές τιμές τα γενέθλια του Αιώνιου Ηγέτη που έχει πεθάνει εδώ και είκοσι χρόνια", αναφέρει για τη σχέση Β. Κορέας και ΗΠΑ.

 

 

 

Ως ανταλλάγματα η Βόρεια Κορέα εξάγει λιγνίτη, χρυσό, σίδερο ενώ υπολογίζεται ότι στο έδαφος της βρίσκεται απόθεμα ύψους 6 τρις σπάνιων γαιών".

Στη συνέχεια τονίζει πως στην πρωτεύουσα της χώρας "δεν κυκλοφορούν άνθρωποι - ρομπότ και στρατιώτες, αλλά "γυναίκες ντυμένες με δυτικά ρούχα και άντρες με κουστούμια. Πολλοί θα μιλάνε στο κινητό τους. Ναι, τα κινητά έχουν κατακλύσει τη Βόρεια Κορέα και ο αριθμός των χρηστών αυξάνεται κατακόρυφα.

Θα δείτε αρκετό κόσμο να πηγαίνει στη δουλειά του με το λάπτοπ ενώ όλα σχεδόν τα παιδιά θα κυκλοφορούν με roller skates, τη νέα μόδα που έχει τρελάνει κάθε βορειοκορεάτη από 5 έως 15 χρονών.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.