Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Εδωσα και εγώ εξετάσεις και πέρασα.Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου.

Τα θέματα ήταν βατά σχετικά, θέλει όμως να είναι καλά προετοιμασμένος για να περάσει κάποιος.

Να επισημάνω ότι είμαι από τα ΤΕΙ και αυτά που λέγονται ότι μπαίνουν δύσκολα θέματα στους Τεχνολόγους δεν ισχύει.

Βεβαια εμένα με βοήθησε και το γεγονός ότι είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.

Εκτός από τις ερωτήσεις που προαναφέρετε να προσθέσω και εγώ κάποιες ερωτήσεις που μου έπεσαν:

 

-Ποια είναι η ενεργειακή εξάρτηση της Ελλάδας από εισαγώμενα το 2009 : 72% σελ.11 ΔΕ1

-Ποια από τα παρακάτω δεν είναι πρωτογενή ενέργεια : Ηλεκτρική (τα άλλα που είχε ήταν ορυκτό πετρέλαιο και γαιάνθρακες) σελ.39 ΔΕ1

-Σε συνδεσμολογία σε σειρά φωτοβολταϊκών τι κάνει η τάση: αυξάνεται η τάση (θέλει προσοχή γιατί έχει και μειώνεται η τάση) σελ.44 ΔΕ4

-Η ασφαλέστερη απόσταση των κατακόρυφων γεωναλλακτών :μεγαλύτερη των 7m σελ.67 ΔΕ4

-Τα οφέλη του ΔΛΠΣ σελ.119-120 ΔΕ5

-Τι είναι η ένταση φωτισμού: Η ένταση φωτισμού ορίζεται ως το πηλίκο της φωτεινής ροής που προσπίπτει κάθετη στην επιφάνεια προς το εμβαδόν της επιφάνειας αυτής. σελ.25 ΔΕ4

(εδώ σου έδινε κάποιες παρεμφερείς εκφράσεις που σε μπέρδευαν με την λαμπρότητα και τη φωτεινή ένταση)

 

Το πρακτικό κομμάτι ήταν ακριβώς το ίδιο με προαναφερόμενο συνάδελφο ως προς τη μονοκατοικία του 1971 Θεσσαλονίκη

Αρνητικό είναι ότι όλα είναι μέσω υπολογιστή (σχέδιο, 10σελίδες οδηγίες, ΤΟΤΕΕ, βοήθεια του προγράμματος) και αυτό λίγο σε πελαγώνει.

Να επισημάνω εδώ ότι η βοήθεια του προγράμματος ήταν ενεργή καθόλη τη διάρκεια των εξετάσεων, αν και η επιτηρήτρια έλεγε ότι δε δουλεύει (ότι νάναι)

Πίσω μπρος στις 10 σελ. των οδηγιών και πάνω κάτω τη ΤΟΤΕΕ. Μία τρέλα! Ασυνήθιστη λόγω του ότι χρησιμοποιώ εμπορικό πρόγραμμα.

Να επισημάνω ότι σου ζήταγε για ένα κούφωμα να βρεις το συντελεστή σκίασης πλευρικής προεξοχής Ffin για θέρμανση και ψύξη (εδώ να σημειώσω ότι πρέπει να προσέξεις ότι το βλέπεις από έξω για να δεις αν είναι αριστερά ή δεξία και οι μοίρες ήταν 25 επομένως έπρεπε να κάνεις παρεμβολή των δύο τιμών 20-30 μοίρες, αν και ήταν ίδιες τελικά)

Στο σενάριο είχε μία δικέλυφη αεριζόμενη τοιχοποιία με 4-5 υλικά αναλυτικά να σου δίνει τα πάχη και τα λ τους.

ΤΟΤΕΕ-2 σελ.16 (λίγο δύσκολο θέμα) και ρώταγε αν θα κλικάρεις το κουτάκι "θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων" ή θα προσθέσεις 0,1 στο U των τοίχων και των δομικών υλικών

Εγώ κλίκαρα στο κουτάκι γιατί στη ΤΟΤΕΕ-4 στη σελ.17 γράφει ότι το κλικάρουμε όταν έχουμε θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by elektrologos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11) Σε inverter  αύξηση στροφών κατά 50% τι συνεπάγεται? αύξηση του μανομετρικού ύψους κατά 50%, 20%, 10%

 

Το ερώτημα είναι ποια είναι η σωστή απάντηση..... 

 

Σύμφωνα με τους νόμους της ομοιότητας H2/H1=(n2/n1)2  

Έστω n2=150 rpm 

          n1=100 rpm

          H1=1 m ΣΥ

          H2= ?

H2=H1*((n2/n1)2  =1*(150/100)2=2.25

 Άρα .... :confused:  

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κανείς αν στην ύλη για τις εξετάσεις υπάρχει κάτι άλλο πέραν των ΔΚ κ ΔΕ?

 

Στο site του ΤΕΕ δεν υπάρχει ουτε link από την αρχική σελίδα για το σύστημα υποβολής αίτησης για εξέταση, ούτε βρήκα κάπου να αναφέρεται συγκεντρωτικά η ύλη σε ένα αρχείο όπως θα έπρεπε, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος πόσο διάστημα χρειάζεται για την αποδοχή αίτησης εξέτασης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

...ούτε βρήκα κάπου να αναφέρεται συγκεντρωτικά η ύλη σε ένα αρχείο όπως θα έπρεπε, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.

 

...

δες και αυτό αν μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και στο ίδιο θέμα υπάρχει αναφορά για τα επίσημα PDF του ΤΕΕ.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω διότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτό αν μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και στο ίδιο θέμα υπάρχει αναφορά για τα επίσημα PDF του ΤΕΕ.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω διότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Didonis, έχεις κάνει τρομερή δουλειά με το ebook συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... Στο site του ΤΕΕ δεν υπάρχει ουτε link από την αρχική σελίδα για το σύστημα υποβολής αίτησης για εξέταση -> ορίστε ο σύνδεσμος: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ, ούτε βρήκα κάπου να αναφέρεται συγκεντρωτικά η ύλη σε ένα αρχείο όπως θα έπρεπε -> ΚΥΑ 192/2011 (ΦΕΚ Β' 2406 / 31-10-2011) και συγκεντρωτικά το νομικό πλαίσιο σχετικά με την ενεργειακή επιθεώρηση, εδώ στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος πόσο διάστημα χρειάζεται για την αποδοχή αίτησης εξέτασης? Δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστούμε και συγχαρητήρια.

 

Συνάδελφε ναι το πρόγραμμα απομειώνει από μόνο του την ποσότητα του φυσικού αερισμού (προκειμένου για κατοικία). Εμείς εισάγουμε κανονικά στα κελιά τα χαρακτηριστικά του συστήματος που μας έδωσαν. Δηλαδή αφού υπάρχει ΚΚΜ βάζουμε ότι έδωσαν.

 

@mixmentzos:

 

Συνάδελφε η σωστή απάντηση είναι 50% αφού είναι H~n^2. Πρέπει (n1/n2)^2 το οποίο δίνει: 44%.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

7. Κάτι για την κατανάλωση φωτισμού ετήσια ποιο είναι πιο ενεργοβόρο; νοσοκομείο, κατοικία, γραφεία

 

Σχετικά με αυτήν την ερώτηση αν καταλαβαίνω καλά η απάντηση είναι κατοικία αφού η ΕΞΕΝ είναι 1,3 TWh κατοικίες σε απόλυτες τιμές..

Βέβαια αν η ερώτηση ήταν ποιά είναι η καταλληλότερη κατηγορία για να γίνει ΕΞΕΝ από φωτισμό τότε η απάντηση είναι Γραφεία καταστήματα (πίνακες 1.6.3 - 1.6.7 ΔΕ1)

 

Μπορεί καποιος συνάδελφος να επιβεβαιώση ποιά ήταν η μορφή της ερώτησης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το διαδικαστικό μέρος του ραντεβού εξέτασης, ακύρωσα  ημερομηνία καταλάθως την οποία και επανυπέβαλα αμέσως και το σύστημα το δέχτηκε αναφέροντας στη θέση ''κατάσταση'' ισχύει. Καλώ στο Τεε και κυρία μου λέει ότι εφόσον ακύρωσα μπορώ να ξαναυποβάλλω ημερομηνία σε ένα μήνα (!!!). Δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο στα εγχειρίδια. Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό το διαδικαστικό κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι ποια είναι η σωστή απάντηση..... 

 

Σύμφωνα με τους νόμους της ομοιότητας H2/H1=(n2/n1)2  

Έστω n2=150 rpm 

          n1=100 rpm

          H1=1 m ΣΥ

          H2= ?

H2=H1*((n2/n1)2  =1*(150/100)2=2.25

 Άρα .... :confused:  

 

Οι νόμοι της ομοιότητας ισχύουν για τους κλασσικούς κυκλοφορητές όμως.

 

Ο inverter υποτίθεται ότι κρατάει σταθερό το μανομετρικό και ανάλογα με τις στροφές μεταβάλει την παροχή (ΔΕ-5 σελ. 115).

 

Μήπως η σωστή απάντηση είναι το μικρότερο π.χ. 10% (λειτουργία dp-c)

 

Μήπως εννοεί την λειτουργία dp-v όπου το μανομετρικό ξεκινάει από Η/2 (του επιθυμητού που ρυθμίζουμε) και ανάλογα την αύξηση των στροφών (και της παροχής) φτάνει μέχρι Η; Σε αυτή την περίπτωση 50%

 

Παίζει να μην μας έχει δοθέι διατυπωμένη σωστά και η ερώτηση...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.