Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός χωρίς παράθυρα


maria_m

Recommended Posts

Μπορεί ο μηχανικός σε μια οικοδομή για αρχιτεκτονικούς λόγους (π.χ. μείωση μεγάλου πλάτους) να σχεδιάσει φωταγωγό χωρίς παράθυρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οποιοδήποτε κενό των απαραίτητων διαστάσεων (Δ ή 2.50, αναλόγως ) μπορεί να εξαιρεθεί από δόμηση/κάλυψη. Οι φωταγωγοί όμως, που έχουν μικρότερες διαστάσεις, αφαιρούνται για λόγους πολύ συγκεκριμένους: ποιότητα διαβίωσης (βλ. αερισμός, φωτισμός). Αν αυτοί οι λόγοι δεν υφίστανται δε γίνεται δεκτός και ο χαρακτηρισμός τέτοιων χώρων ως ''φωταγωγοί''.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία σίγουρα μπορεί να γίνει γιατί το έχω κάνει επανειλημμένως...Απλώς λειτουργεί ως αίθριο (αν φωτίζει χώρο υποκείμενο της οπής) ή είναι απλή οπή στην πλάκα αν έχουμε την περίπτωση τυφλού "φωταγωγού"...Δεν είναι φωταγωγός αφού δε φωτίζει κάποιον χώρο..Εννοείται ότι πρέπει να έχει τις απαραίτητες διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φωταγωγός με διαστάσεις περίπου Δ(πλάτος) επί 2,00μ (βάθος) σε επαφή με το όμορο, επιτρέπεται; Μετράει όμως στην κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη φωταγωγός επιτρέπεται παρα τ' όριο με την προυπόθεση ότι μεσολαβεί προφανώς τοίχος μεταξύ ορίου και φωταγωγού. Προσμετράται στην κάλυψη και όχι στη δόμηση. Η εσοχή απαγορεύεται...

 

************************************

 

Η εσοχή επιτρέπεται αν η διάσταση κάθετα στο όριο είναι μεγαλύτερη της Δ και τότε δεν προσμετράται στην κάλυψη....

Link to comment
Share on other sites

κι αυτο παλι δεν ειναι απολυτο λυκε :) καθως αλλος ελεγκτης θελει να το μετρησει και στη δομηση και αλλος οχι.. καμια φορα ειναι και που θα πεσεις αυτα τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΓΟΚ ονομάζεται αίθριο (α Χ β) το οποίο αν έχει διάσταση α,β>1,20 δεν μετράει στην δόμηση (στην κάλυψη μετράει).

Για φωτισμό χώρων κύριας χρήσης στην μία πλευρά θα πρέπει να έχει πλάτος 2,50 και μήκος Δ (ναι κάλυψη, όχι δόμηση)

 

Για φωτισμό σε κάθε πλευρά θα πρέπει να έχει διαστάσεις Δ Χ Δ και φυσικά δεν μετράει ούτε στην κάλυψη ούτε στην δόμηση.

 

Στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιείται για φωτισμό δηλαδή έχει διαστάσεις μικρότερες από 2,50ΧΔ ή ΔΧΔ τότε δεν επιτρέπεται παράθυρο (δεν έχει και νόημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, έχω σχεδιάσει το παρακάτω κτίριο γραφείων, 2/οροφο.

Στην πολεοδομία όμως μου λένε ότι δεν μπορώ να έχω αυτόν τον κενό περίκλειστο χώρο στο κέντρο του κτιρίου, ο οποίος έχει διαστάσεις 1.50x2.40

Η απάντησή τους είναι πως ο χώρος αυτός δεν είναι φωταγωγός!!!!!

Τους έχω διαβάσει την νομοθεσία αλλά δεν πείθονται.

Τους λέω ότι είναι αίθριο που μετράει στην κάλυψη αλλά δεν μετράει στην δόμηση και δεν θέλω να φωτίσω τίποτα από αυτό.

 

34. Αίθριο είναι το μη στεγασμένο τμήμα του οικοπέδου ή του κτιρίου που περιβάλλεται από όλες τις πλευρές του από το κτίριο ή τα κτίρια του οικοπέδου.

Εχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες και μία από αυτές είναι μήπως έχω άδικο.

Εχω άδικο?

 

υ.γ. Τις άλλες ιδέες δεν μπορώ να τις αποκαλύψω :(

 

 

office.jpg

Δεν είναι το τελικό σχέδιο που κατατέθηκε αλλά το προσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.