Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tακτοποίηση Ημιυπαιθρίων για Αγορά Κατοικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι Μηχ. Δοικ/Παραγωγής και δεν έχω καμία σχέση με την οικοδομή, και μιάς και υπάρχει αυτό το forum συναδέλφων, είπαν να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.

 

Έχω βρεί προς αγορά ένα σπίτι στην Νέα Κρίνη, όμως ο σημερινός ιδιοκτήτης μου είπε ότι δνε έχει τακτοποιήσει κάποιους ημιυπαίθριους (κοντά στα 70 τμ) και ότι θα πρέπει να γίνει ώστε να μπορεί να γίνει η αγοροπωλησία (έτσι και αλλιώς, δεν νομίζω να μου δώσει η τράπεζα δάνειο αν δεν είναι τακτοποιημένο)

 

Τα ερωτηματά μου είναι τα εξής:

1) Πόσο χρόνο παίρνει η τακτοποίηση περίπου (όλη η διαδικασία), σε περίπτωση που πάει για εφάπαξ καταβολή;

2) Εάν δεν πληρωθεί εφάπαξ, θεωρείται τακτοποιημένο (για να γίνει η μεταβίβαση), ή θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις;

3) Εάν μου ζητήσει π.χ. προκαταβολή για να προχωρήσει σε τακτοποίηση κ.λπ., τι προτείνετε; Να το κάνουμε με ιδιωτικό συμφωνητικό, ή να μην μπλέξω γιατί θα τρέχω; (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, πολύ καλός φαίνεται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει....)

Link to comment
Share on other sites

"εχει να τακτοποιήσει....70 μετρα ημιυπαιθριους"

 

 

.....εβδομήντα  μετρα ημιυπαιθριους??????

 

και ποσο εμβαδο ειναι αυτο το "σπίτι"????

 

να μιλησεις πρωτα με τον μηχανικο σου

 

οσο αφορα τα υπολοιπα...

 

α] συντομο

β] να πληρωθει ολο

γ] πολλες επιφυλαξεις και πολλα ερωτηματικα

 

για τα υπολοιπα θα μιλησει ο μηχανικος  με τον δικηγορο σου...αυτος με τον συμβ/φο...αυτος με την τραπεζα

και ολοι μαζι με την  κτηματοφυλακα  Καλαμαριάς.....

 

υγ

 

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

 

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

 

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει μετά την πληρωμή του 30% του προστίμου και στη συνέχεια είσαι εσύ υπεύθυνος για την εξόφληση και την ολοκλήρωση της διαδικασίας (να αναφέρεται στο συμβόλαιο) (Ν4178 Αρ.3 παρ.5) .

Πρέπει όμως να αναθέσεις στον μηχανικό σου να ελέγξει όλο το ακίνητο σε σχέση με την οικοδομική άδεια! 

Link to comment
Share on other sites

 

.......να μιλησεις πρωτα με τον μηχανικο σου....

 

Βαφτίστηκαν ίσως κι άλλες "αυθαιρεσίες" ως ημιυπαίθριοι ....."χάριν συντομίας"!!!!

Link to comment
Share on other sites

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

 

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

 

εβδομήντα....μετρα ημιυπαιθριους...

 

Καλημέρα Δημήτρη!

Να υπολογιστεί παρακαλώ η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και το κόστος νοσηλείας για τα πολλαπλά εγκεφαλικά της διόρθωσης κάμποσων ΕΝΦΙΑ (υποθέτω ότι αυτά το 70μ² θα είναι αδήλωτα...)

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εν αρχή ψυχραιμία και ψυχραιμία όλοι.

Δεν είναι σπάνιο, υπάρχουν και τα 70τμ ημιυπαίθριοι, κάτι θα λέει δηλαδή.

Εν αρχή θα πρέπει να συμφωνήσεις το κόστος αγοράς, 70τμ ημιυπαίθριοι και κάτι άλλο προφανώς που θα διαφεύγει του ιδιοκτήτη-Μηχανικού Α ελέγχου δεν είναι ευκαταφρόνητον ποσόν.

1 λοιπόν πρέπει να δεις ποιός πληρώνει τις τακτοποιήσεις. Είναι μέσα στην τιμή που σου λέει αγοράς ο ιδιοκτήτης ή δεν είναι.

Και για να ξέρουμε τι λέμε.

 Πρώτα πρέπει να μάθεις το ποσό.

Αφετέρου αφού δεν έχεις σχέση με την οικοδομή και τον Ν.4178/13 υποθέτω, θα πρέπει να βρεις Μηχανικό να ξέρει, δικό σου, όχι του ιδιοκτήτη, να αποφύγεις μπερδέματα και προβλήματα.

Θα έλεγα το ένα ποιό σημαντικό είναι να μάθεις το κόστος και ποιός πληρώνει τις τακτοποιήσεις.

Αφετέρου όσον αφορά τα ερωτήματα που ρωτάς, σχετικά απλό είναι αν υπάρχουν σχέδια οικοδομικής άδειας. Ο έλεγχος δεν ξεπερνά την μια μέρα και η δήλωση την μια μέρα πάλι. Λύσε το θέμα ποιός πληρώνει και μάλλον πρέπει να εξοφληθεί πλήρως αν πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν πληρώνεις εσύ με το 30% πληρωμένο η μεταβίβαση γίνεται και το υπόλοιπο πληρώνεις δόσεις μηνιαίες ή εξαμηνιαίες αν επιθυμείς.

Δεν υπάρχει κανόνας ποιός πληρώνει, είναι θέμα συμφωνίας, πχ ο ιδιοκτήτης μπορεί να σου πει αφαιρώ 30.000 της αξίας αγοράς και πληρώνεις εσύ.

Θέλει γνώση της αγοράς, της αξίας αυθαιρεσιών, δικηγόρο και καλές συμφωνίες. Εφιστώ λίγο την προσοχή σε περίπτωση που πληρώνει ο ιδιοκτήτης, επειδή σε λίγα χρόνια ή μήνες δεν ξέρεις τι γίνεται, απαίτησε σε περίπτωση που συμφωνήσετε ότι αυτός θα πληρώσει την εξόφληση πριν την υπογραφή τελικού συμβολαίου.

Επίσης να έχεις Μηχανικό, δικηγόρο και συμβολαιογράφο αν θες να έχεις δικό σου, ή ζήτησε να σου συστήσουν έμπειρο όπως απαιτείται σήμερα.

Καλημέρα και καλή τύχη, αν αποφασιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι περίπου 10.000ευρώ, τις οποίες θα τις πληρώσει αυτός αφαιρώντας τις από την τιμή που μου είπε.

 

Αυτό που δεν ξέρω ακόμα, και με προβληματίζει για το κατα πόσο είμαι καλυμμένος, είναι εάν θέλει να τις πληρώσει ΑΦΟΥ του δώσω την προκαταβολή. Πράγμα που είναι λίγο επικίνδυνο θεωρώ...

 

Μια καλή πρακτική ποια είναι; Να το δεί ο μηχανικός μου, να συμφωνήσει ότι είναι όπως τα λέει ο ιδιοκτήτης, μετά να κάνει την αίτηση να του γράψουν το πόσο κάνει το πρόστιμο κανονικά, και μετά να πληρώσει αυτός το 30% και αμέσως τότε κάνουμε την μεταβίβαση (αφαιρόντας από την τιμή το υπόλοιπο 70% του προστίμου, το οποίο θα το πληρώσω εγώ).

 

Αυτό το λέω, γιατί η τράπεζα θέλει (για να εκταμιευτεί το δάνειο), να δεί ότι το ακίνητο είναι τακτοποιημένο. Οπότε εάν έχει πληρωθεί το 30% δεν θα έχει πρόβλημα εάν καταλαβαίνω σωστά ε;;;

 

 

Επίσης αυτό με τον ΕΝΦΙΑ τι παίζει; Θα έρθει αναδρομικά; Σε ποιόν όμως; Στον νέο ιδιοκτήτη (εμένα) ή στον παλαιότερο;;

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που ρωτάς θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον κάθε αρμόδιο....μίλησε με τον δικηγόρο σου για να σου πει πως θα εξασφαλισθείς ... μίλησε με τον λογιστή σου για το θέμα της εφορίας .... και με τον μηχανικό σου για το θέμα που άπτεται της ιδιότητά του, δηλαδή την διαδικασία και το πρόστιμο για την ένταξη στον νόμο.

(Γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτό που σου λέει ο ιδιοκτήτης, είναι μια εκτίμηση την οποία εσύ προφανώς πρέπει να επαληθευσεις!

 

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είναι περίπου 10.000ευρώ, /  τις οποίες θα τις πληρώσει αυτός αφαιρώντας τις από την τιμή που μου είπε.

 

1. Εφόσον σε ενδιαφέρει το ακίνητο, αναθέτεις σε Μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, εξοικοιωμένο με την τακτοποίηση αυθαιρέτων με τους τελευταίους νόμους, κυρίως με τον Ν.4178/13. Να σου επαληθευσει το ποσό που θέλει ο ιδιοκτήτης.
2. Ο οποίος προφανώς σου λέει οτι θέλει μια προκαταβολή 10.000 για να τακτοποιήσει.
Καταρχήν είσαι σύμφωνος με το ύψος?
Αφετέρου, το ποσό είναι 10.000?
Και γιατί να μην τακτοποιήσεις το 30% να κάνεις την μεταβίβαση και το υπόλοιπο το πληρώνεις εσύ σε δόσεις, (αν αυτό επιθυμείς)?
Ακολουθείς τα βήματα, με τη σειρά που τα είπα, και άκρη θα βρεις.
Σύμφωνα με το πως ο Νόμος ορίζει - Συμβολαιογράφο, έχεις, δεν έχεις? - Μπορείς να κάνεις την μεταβίβαση με 30% πληρωμένο και δεν θα έχεις θέμα με τράπεζα. Οσον αφορά τις αυθαιρεσίες που σου λέει ο ιδιοκτήτης.
Ομως επίσης πρέπει να ελένξει τους τίτλους ο δικηγόρος σου.

υγ: :) Μην σου ακούγεται μεγάλο. Που είναι.
Ενα θέμα είναι ποιός συντονίζει όλα αυτά.
Εσύ οφείλεις να βρεις Μηχανικό, που θα σε ενημερώσει.
Να θες το σπίτι. Να σου φαίνεται καλή η τιμή.

Να ψάξεις όλα αυτά που σου λέω, προ υπογραφών και προκαταβολών. Και καλοστέριωτο, και καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

OK EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

 

Προφανώς και δνε θα δώσω προκαταβολή, αλλά αυτό με το 30% είναι δεν το γνώριζα.

 

thnx a lot

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.