Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ερωτηθεί παλιότερα κάτι παρόμοιο και δεν το είδα. Έχω περίπτωση συναδέρφου που τακτοποιεί αυθαιρεσίες σε δικά του ενοικιαζόμενα δωμάτια (μπορεί να είναι και ξενοδοχείο δεν γνωρίζω) και έκανε κάποιες εργασίες όπως αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου και τοποθέτηση ηλιακών. Τις εργασίες τις έκανε  μεταξύ Αυγούστου 2013 και Αυγούστου 2014 και με ρωτάει αν μπορεί τώρα να μπει σ' αυτή τη διαδικασία ενεργειακής αναβάθμισης και να μειωθεί το πρόστιμο του 4178. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά αλλά αν κατάλαβα από το ΦΕΚ δεν μπορεί γιατί έπρεπε να βγει ένα ενεργειακό πιστοποιητικό πριν τις επεμβάσεις? Και αν τυχόν έχει ήδη πιστοποιητικό (θα τον ρωτήσω) πρέπει αυτό να έχει εκδοθεί μετά την ένταξη στον 4178 & αν ναι μπορώ τώρα να πάω για δεύτερη επιθεώρηση και να το εντάξει σ' αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή δεν είμαι σίγουρη μήπως σύμφωνα με αυτό έχει δίκιο ότι μπορεί να ενταχθεί ο πελάτης μου στην περίπτωση συμψηφισμού και να κάνω μόνο τη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση?

ΦΕΚ 2440/15-9-2014, Άρθρο 4

"Οι δαπάνες για εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης κατά τις διατάξεις της παρούσας που έχουν πραγματοποιηθεί μετά την έναρξη εφαρμογής του Ν. 4178/2013 και πριν την δημοσίευση της παρούσας, επί ιδιοκτησιών ή ακινήτων που υπάγονται στις διατάξεις του ν. 4178/2013, δύναται να συμψηφιστούν με το ειδικό πρόστιμο, εφόσον ο Ενεργειακός Επιθεωρητής βεβαιώσει ότι οι παρεμβάσεις επιφέρουν αναβάθμιση του κτιρίου κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία, ή ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς. Σε αυτή την περίπτωση, στα σχετικά δικαιολογητικά γίνεται ειδική μνεία για την χρονολογία έκδοσης των δικαιολογητικών και των παραστατικών σε σχέση με τις προβλεπόμενες ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος άρθρου. Πλην του αρχικού πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης υποβάλλονται τα λοιπά δικαιολογητικά κατά τις διατάξεις της παρούσας απόφασης."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή δεν είμαι σίγουρη μήπως σύμφωνα με αυτό έχει δίκιο ότι μπορεί να ενταχθεί ο πελάτης μου στην περίπτωση συμψηφισμού και να κάνω μόνο τη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση?

ΦΕΚ 2440/15-9-2014, Άρθρο 4

"Οι δαπάνες για εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης κατά τις διατάξεις της παρούσας που έχουν πραγματοποιηθεί μετά την έναρξη εφαρμογής του Ν. 4178/2013 και πριν την δημοσίευση της παρούσας, επί ιδιοκτησιών ή ακινήτων που υπάγονται στις διατάξεις του ν. 4178/2013, δύναται να συμψηφιστούν με το ειδικό πρόστιμο, εφόσον ο Ενεργειακός Επιθεωρητής βεβαιώσει ότι οι παρεμβάσεις επιφέρουν αναβάθμιση του κτιρίου κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία, ή ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς. Σε αυτή την περίπτωση, στα σχετικά δικαιολογητικά γίνεται ειδική μνεία για την χρονολογία έκδοσης των δικαιολογητικών και των παραστατικών σε σχέση με τις προβλεπόμενες ημερομηνίες εφαρμογής του παρόντος άρθρου. Πλην του αρχικού πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης υποβάλλονται τα λοιπά δικαιολογητικά κατά τις διατάξεις της παρούσας απόφασης."

 

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ δεν ασχολούμαι με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων και συνάδελφος μου, με ρωτάει αν σε κτίριο που πληρεί τις προϋποθέσεις ένταξης στις ρυθμίσεις μπορώ να πάω να πιστοποιήσω ως Ενεργειακός Επιθεωρητής την ενεργειακή αναβάθμιση. Έχουν τοποθετηθεί ηλιακά για ΖΝΧ στο κτίριο και δεδομένου του εμβαδού των συλλεκτών που μου ανέφερε σίγουρα μιλάμε για αναβάθμιση. Αυτά όλα όμως εκ πρώτης όψεως θεωρητικά. ΠΕΑ πριν να τοποθετηθούν οι συλλέκτες δεν βγήκε. Το ερώτημα μου είναι πως θα πιστοποιήσω εγώ αυτή την αναβάθμιση, όταν δεν υπάρχει πρώτο ΠΕΑ? Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει? Υπάρχει κάποια ρύθμιση με τα αυθαίρετα που μπορώ με άλλο τρόπο να πιστοποιήσω αυτή την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ο 2ος Εν. Επ. θα "αποτυπωσει" την υφισταμενη κατασταση.

Ας κανει και ενα τρεξιμο χωρις τις "θεωρητικες" επεμβασεις να δει τι γινεται.

Κανεις δε θα του ζητησει το λογο.

 

 

Εχει παρει καποιος γραπτη απαντηση, τι γινεται με τον συμψηφισμο σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης?

Link to comment
Share on other sites

Ο 2ος Εν. Επ. θα "αποτυπωσει" την υφισταμενη κατασταση.

Ας κανει και ενα τρεξιμο χωρις τις "θεωρητικες" επεμβασεις να δει τι γινεται.

Κανεις δε θα του ζητησει το λογο.

 

 

Εχει παρει καποιος γραπτη απαντηση, τι γινεται με τον συμψηφισμο σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης?

Τι εννοείς να "αποτυπώσω"? Και επίσης το να κάνω τρέξιμο του xml το κτίριο χωρίς τις παρεμβάσεις μπορεί να μου επιβεβαιώσει την ενεργειακή αναβάθμιση που φανταζομαι αλλά αυτό ειναι μια αποδεκτή διαδικασία??

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε. Η ερώτηση μου είναι απλή : Πως θα διαπιστώσω σήμερα που έγιναν οι επεμβάσεις ότι αναβαθμίστηκε ενεργειακά, όταν δεν υπάρχει 1ο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου εξηγω παραπανω.

Κατοπιν συννενοησης με τον ιδιοκτητη.

Κανεις δεν μπορει να αποδειξει το αντιθετο απο αυτο που θα εκτιμησεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

terry, στο buildingcert, αν επιλέξω Λόγο Έκδοσης Πιστοποιητικού : ΠΕΑ  2ης Ενεργειακής Επιθεώρησης του Ν.4178/2013 μου ζητάει τα στοιχεία της επιθεώρησης που διενεργήθηκαν πριν τις παρεμβάσεις.

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.