Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς να αυξήσεις την αμοιβή του ΠΕΑ πάνω από την νόμιμη αν δεν κάνω λάθος. 

 

Εγώ θα την βάλω πάντως στον συμψηφισμό με ένα αστείο ποσό π.χ. 50+ΦΠα και ό,τι γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις οτι θελεις....

 

Ειλικρινα, το προβλημα του ιδιοκτητη, ειναι τα 50Ε συμψηφισμου, απο την αμοιβη για την εκδοση της 48ωρης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

για το πόρισμα του ενεργειακού επιθεωρητή που απαιτείται, υπάρχει κάποιο έντυπο που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά. Δηλαδή πλέον προχωράει η διαδικασία του συμψηφισμού παιδιά; Γιατί πάλι έστειλα στο Help desk mail και πάλι μου βγάζει μηνυμα ότι οι μηχανικοί που ήταν με σύμβαση δεν υπάρχουν πλέον λόγω λήξης της σύμβασης.

Διαβάζω τις διευκρινήσεις και το ξεκινάω; Με το ασυμβίβαστο της επιθεώρησης και της τακτοποίησης τι έχετε κάνει; το κάνετε οι ίδιοι οι άλλος τακτοποιεί και άλλος κάνει τα πιστοποιητικά;

Link to comment
Share on other sites

Λεει καπου αν μπορει να γινει συμψηφισμος (ενερ.αναβ) σε αυθαιρετο κτιριο το οποιο ειναι ημιτελες;

 

υ.γ.Εγω θα ελεγα οτι επειδη ειναι ημιτελες.... τοτε τι ενεργειακη αναβαθμιση να το κανεις;;;!!!

θα μπορουσα ομως να μονωσω την στεγη του που ειναι κατασκευασμενη;αυτο επιτρεπετε;

ποια η αποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Λεει καπου αν μπορει να γινει συμψηφισμος (ενερ.αναβ) σε αυθαιρετο κτιριο το οποιο ειναι ημιτελες;

 

υ.γ.Εγω θα ελεγα οτι επειδη ειναι ημιτελες.... τοτε τι ενεργειακη αναβαθμιση να το κανεις;;;!!!

θα μπορουσα ομως να μονωσω την στεγη του που ειναι κατασκευασμενη;αυτο επιτρεπετε;

ποια η αποψη σας;

 

 

Σε ημιτελές κτίριο δεν μπορείς να κάνεις καν ΠΕΑ οπότε τι ενεργειακή αναβάθμιση?

Συμφωνω....το να μονωσω την στεγη;

Το ακινητο ειναι δυωροφο του ιδιου ιδιοκτητη. το ισογειο διαμερισμα ειναι νομιμο και το αλλο του οροφου αυθαιρετο(περι αυτου ο λογος)...δεν θα μπορουσα να θεωρήσω ενεργειακη αναβαθμιση του ακινητου (όπως προγραμμα Εξοικονόμηση κατ οίκον) την μονωση της στεγης; Εστω και κατα το ήμισυ!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία έχει ως εξής:

 

Εκδίδεις 1ο ΠΕΑ

Κάνεις επεμβάσεις

Εκδίδεις 2ο ΠΕΑ

 

Αν δεν έχεις πχ κουφώματα δεν μπορείς να κάνεις το 1ο στάδιο.

Σε ημιτελές κτίριο δεν μιλάμε ουσιαστικά για αναβάθμιση αλλά για εξ αρχής κατασκευή.

 

Αυτή είναι η άποψη μου εκτός αν δεν κατάλαβα καλά πόσο "ημιτελές" είναι το κτίριο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.