Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

α) Μάλλον όχι γιατί δεν μπορεί να αφαιρεθεί το ποσό από τις ανύπαρκτες τελευταίες δόσεις.

β) Ναι (κατά 99%)

 

Για αυτούς που επιλέγουν 30% του προστίμου μπροστά με 10% έκπτωση στο συνολικό πρόστιμο ο συμψηφισμός 50% γίνεται στο {συνολικό πρόστιμο μείον το παράβολο} ή στο {μειωμένο κατά 10% πρόστιμο μείον το παράβολο}? Όποιοι κάνουν τα πρώτα πειράματα ας ενημερώσουν. Εμένα πριν το Σεπτέμβρη δεν με βλέπω...

Ακόμη και η εφάπαξ δόση, περιλαμβάνει δύο δόσεις ουσιαστικά..Παράβολο και δόση..

Άρα, γιατι να μην συμψηφίζεται με την πρώτη (και τελευταία) δόση?

 

Λέω εγώ..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο συστημα, θεωρω οτι γινεται.

Υπολογιστικα παντα.

Θα αφαιρεθει το ποσο της δαπανης για εν. αναβαθμιση,  απο το συνολικο προστιμο.

 

Το θεμα ειναι οτι ΠΟΥΘΕΝΑ στην αντιστοιχη ΥΑ, δεν αναφερονται δηλωσεις με εφαπαξ πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφ. επικοινωνία με γραφεία ΤΕΕ μου είπαν:

 

Δηλώνεις στην αρχή 30% +6Μ,

έπειτα αφαιρόντας το παράβολο διαιρείς δια 2

Μετά την αναβάθμιση υπολογίζεις το νέο ποσό

και τέλος κάνεις αίτημα για επιστροφή σε εφάπαξ δόση

 

Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ:

Προστιμο 10.000 ευρω

Παραβολο 2.000 ευρω

Αναβαθμιση 4.000 ευρω

Πληρωμή τελική +6.000 ευρω

Edited by getsakna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πίνακας σε excel μορφή για να υποβάλλουμε τα τιμολόγια γιατί αυτός του ΤΕΕ δεν είναι επεξεργάσιμος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από όσο ξέρω και από τηλεφώνημα που είχα κάνει όχι αν και είναι τελείως παράλογο ! Η ρύθμιση 4178 είναι αποτύπωση μία κατασκευής όχι μελέτη ! Δεν συμμετέχεις στον ενεργειακό σχεδιασμό του κτιρίου.

 

Αυτο ισχυει και για τις 2 επιθεωρησεις;

Αν εκανε τακτοποιηση ο Α μηχανικος, και το πρωτο πιστοποιητικο ο Β, μπορει να κανει το δευτερο πιστοποιητικο ο Α ή ο Β ή κανεις τους;

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Ο Α μηχανικός αν δεν μπορεί να κάνει το πρώτο πιστοποιητικό λογικά δεν θα μπορεί να κάνει ούτε το δεύτερο για τους ίδιους λόγους. Ο Β μηχανικός μπορεί να κάνει και τα δύο πιστοποιητικά, αν θυμάμαι καλά.

 

Η ρύθμιση (έτσι όπως διατυπώνεται στο ΦΕΚ) αφορά κτίρια προ του 2003 (δηλαδή μέχρι 31-12-2002) και δεν ταυτίζεται με το κριτήριο παλαιότητας του 4178.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα σε ημεριδα του ΤΕΕ που ειχε καποιους απο το πρωην helpdesk και οταν ρωτηθηκαν για την ενεργειακη αναβαθμιση ειπαν οτι δεν γνωριζουν και οτι  το υπουργειο "μαζευει αποριες" για να κανει ενημερωσεις!!!!

Ποτε? του χρόνου?

Τελος παντων.....

Επειδη μου ετυχε περιπτωση αυθαιρετου που θελει να χρησιμοποιησει την ενεργειακη αναβαθμιση υπαρχει καποιος εδω που μπορει να μας ενημερωσει...πως παει το ολο θεμα σε γενικες γραμμες.

Δηλαδη.

Εχω ενα σπιτι αυθαιρετο και θα κανω υπαγωγη.

  • Κανω πρωτα υπαγωγη, πληρωνω παραβολα και μετα κανω τις επεμβασεις?
  • Πρωτα κανω τις επεμβασεις(ή εχουν ηδη γινει) και μετα δινω τιμολογια ωστε να τα βαλω στο συστημα?
  • Δινω τιμολογια και κανω μετα τις επεμβασεις(οποτε θελω)
  • Αφαιρουνται αυτοματα απο το συστημα στο υπολογισμο των προστιμων (σε ποσοστο 50%)
  • ποτε πρεπει (ή δεν ειναι απαραιτητο) να γινουν ΠΕΑ

πως ειναι η διαδικασια;

 

Εχει καποιος να ανεβασει ή μπορει να ανεβασει καποιο συμπληρωμενο παραδειγμα-εντυπο απο αυτα των δαπανων;

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kάνεις υπάγωγη (παράβολο), κάνεις 1ο ΠΕΑ, κάνεις επεμβάσεις, μαζεύεις τιμολόγια, κάνεις 2ο ΠΕΑ (επιβεβαιώνεις βελτιώση κατηγορίας ή 30% κτιρίου αναφοράς) προσθέτεις το κόστος των επεμβάσεων + τα 2 ΠΕΑ (όλα αυτά χωρίς ΦΠΑ), στο αντίστοιχο πεδίο του συστήματος των αυθαιρέτων και σου αφαιρεί αυτόματα το ποσό από το πρόστιμο. αν έχω καταλάβει καλά δεν ανεβάζεις κάπου τα τιμολόγια, αλλά τα κρατάς για τυχόν έλεγχο.

Είναι απλό, το να βρει κανείς τα χρήματα για να τα υλοποιήσει δεν είναι καθόλου απλό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kάνεις υπάγωγη (παράβολο), κάνεις 1ο ΠΕΑ, κάνεις επεμβάσεις, μαζεύεις τιμολόγια, κάνεις 2ο ΠΕΑ (επιβεβαιώνεις βελτιώση κατηγορίας ή 30% κτιρίου αναφοράς) προσθέτεις το κόστος των επεμβάσεων + τα 2 ΠΕΑ (όλα αυτά χωρίς ΦΠΑ), στο αντίστοιχο πεδίο του συστήματος των αυθαιρέτων και σου αφαιρεί αυτόματα το ποσό από το πρόστιμο. αν έχω καταλάβει καλά δεν ανεβάζεις κάπου τα τιμολόγια, αλλά τα κρατάς για τυχόν έλεγχο.

Είναι απλό, το να βρει κανείς τα χρήματα για να τα υλοποιήσει δεν είναι καθόλου απλό...

ΟΚ ευχαριστω.

Ομως οταν κανεις την πρωτη υπαγωγη και πληρωνεις τα παραβολα...μεχρι να κανεις το 1ΠΕΑ και τις επεμβασεις ...πρεπει να δηλωσεις στο συστημα τον τροπο αποπληρωμής, σωστα; Δηλαδη να τους δηλωσεις αν θα πας εφαπαξ, με δοσεις κλπ. Δεν το ξερεις αυτο, γιατι εξαρταται απο τις επεμβασεις τι ποσο θα αφαιρεθει απο το τελικο προστιμο, ωστε να κανονισει τι θα δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.