Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

 

 

 

Εστω προστιμο 10000Ε με παραβολο 2000Ε. Συμψηφιζεις μεχρι (10000-2000)/2 = 4000Ε.

Και αυτος στην ουσια θα πληρωσει 2000Ε το παραβολο και 8000Ε-4000Ε(συμψηφισμος)-2000Ε(εκπτωση 20%) = 2000Ε?

 

 

Αυτο δεν το καταλαβα. Εννοεις να βαλλεις δοσεις και να πληρωθει το 30% του προστιμου, ωστε να εχεις εκπτωση 10%?

Το θεμα ειναι οτι αν αλλαξει το εξαμηνο, μετα δεν εχεις δικαιωμα για την εκπτωση 20% στην εφαπαξ πληρωμη (τυπικα τουλαχιστον).

 

1. Έστειλα mail στο [email protected] και με πήραν τηλέφωνο. Ήταν απόλυτη ότι ισχύει αυτό που λες Τερρυ, 2000 €.

2. Μετά μου συμπλήρωσε και το δεύτερο για την πληρωμή του 30% με έκπτωση. Σε αυτό δεν επέμεινα για μια ξεκάθαρη απάντηση οπότε μη σας πάρω στο λαιμό μου. Πάντως μου ανέφερε πως κάποια στιγμή οι προσαυξήσεις λόγω καθυστέρησης πληρωμών θα αναζητηθούν.

Ισχύει ότι αν λήξει το εξάμηνο χάνεις την έκπτωση 20%? Τυπικά στον νόμο ή και στο σύστημα του ΤΕΕ? Μήπως σου βάζουν απλά προσαύξηση? (που ακόμα δεν βάζουν...)

Επίσης σε πληρωμή με έκπτωση 10% που έχω, για παράδειγμα, στις αιτήσεις βγάζει σαν επιλογή την αλλαγή σε εφάπαξ πληρωμή. Αυτό αν λήξει το εξάμηνο χάνεται? Και πάλι τυπικά σύμφωνα με τον νόμο ή και στο σύστημα του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Το γραφει η ΥΑ για την την εφαρμογη του Ν4178. Καταληκτικη ημερομηνια για την εφαπαξ πληρωμη ειναι η το τελος του καθε εξαμηνου.

Θεωρω οτι εφοσον εχεις επιλεξει την εφαπαξ πληρωμη, θα πληρωσεις (καποια στιγμη) προσαυξησεις.

Αλλα αν εχεις επιλεξει πληρωμη με δοσεις, θεωρω οτι μετα το περας του εξαμηνου δεν εχεις δικαιωμα να πας σε εφαπαξ πληρωμη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι, μια που ανοιξε πλεον το συστημα επιστρεφουμε στο θεμα!

 

Καποιες ερωτησεις για λογου επιβεβαιωσης, ωστε να υπαρχει και ενα οδηγος για το μελλον.

 

Στον πινακα του υποδειγματος για την Ενεργειακη Αναβαθμιση έχει καποιους υποπινακες που χρηζουν επεξηγησης.

 

1ον. Σχετικα με τον πρωτο πινακα στην δικια μου περιπτωση υπαρχει ενιαιο παραστατικο με νεα κουφωματα και ρολλα. Αρα συμπληρωνεται ετσι:

 

post-70266-0-15291600-1447412640_thumb.jpg

Οπου 3000 ειναι το μεγιστο ποσο που μπορει να εξοικονομησει ο πελατης (προστιμο 8000 με 2000 παραβολο = 8000-2000 = 6000/2 = 3000) και 10000 τα κοστη των κουφωματων και ρολων.

 

Στα κουτακια Όριο μ2, οριο διαμ. και οριο κτηριου , τι πιστευετε οτι πρεπει να μπει; Τα ορια του εξοικονομηση; Δλδ 280 / μ² και 1 οριο κτηριου;

 

 

2ον. Στον τελευταιο πινακα αυτή θεωρω πως είναι η ορθη συμπληρωση για την αντιστοιχη περιπτωση μου.

post-70266-0-99851500-1447412697.jpg

 

Συμφωνείτε; 

 

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον εαυτό μου. Τώρα το διάβασα ότι συμψηφίζεται το κόστος έκδοσης πεα. Με vasilis_top συμφωνώ. Λογικά έτσι έχουν τα πράγματα. Το μόνο ερώτημα είναι αν τα ΠΕΑ τελικά μπορούμε να τα εκδώσουμε οι ίδιοι που κάνουμε την τακτοποίηση 

Link to comment
Share on other sites

Antonis εγω για το πρωτο ΠΕΑ εβαλα συναδελφο να το κανει, ηταν ενα οκταμηνο σχεδον πριν και δεν θυμαμαι γιατι και που βασιστηκα

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα αυτοτελές διώροφο κτίριο (κατοικία στο ισόγειο, έτερη κατοικία στον Α όροφο) στο οποίο δεν έχουν συσταθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες. Έχω κάνει μια κοινή δήλωση στον Ν.4178/13 για τις αυθαιρεσίες του ισογείου και του Α ορόφου. Θέλω να το εντάξω στην ενεργεακή αναβάθμιση με συμψηφισμό προστίμου πιστεύετε οτι θα μπορούσα να κάνω 2 ξεχωριστά ΠΕΑ για τις κατοικίες?Του χρόνου πρόκειται να συσταθούν οριζόντιες και σκέφτηκα να έχει η κάθε μία το δικό της ΠΕΑ για το μέλλον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, εάν δεν υπάρχει σύσταση τότε το ΠΕΑ θα πρέπει να αφορά όλο το ακίνητο χωρίζοντάς το σε θερμικές ζώνες εάν αυτό κρίνεται απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ο κάθε όροφος έχει τον δικό του λέβητα κι έχει κατασκευαστεί σε διαφορετική χρονολογία, το ισόγειο το 1990 ενω ο Α όροφος το 2000, γι΄αυτό αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν πιο σωστό να κάνουμε 2 ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.