Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσβαση ΑΜΕΑ σε νεα κατοικια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπότε δεν το γλιτώνω το αναβατοριο μάλλον. Άδικο το βρίσκω. Έπρεπε να ισχύει πρόβλεψη και οχι απαίτηση για κατασκευες για ΑΜΕΑ σε τόσο μικρά έργα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αναλάβει τη μελέτη για μια οικοδομη με υψος 7 μέτρα (χαμηλό κτίριο), με ισόγειο και πρώτο όροφο και με δύο μικρά διαμερίσματα σε κάθε όροφο.Ολοκλήρωσα όλες τις μελέτες χωρίς να στηριχθώ στην εγκύκλιο 42382/16-07-13 για ΑΜΕΑ.Κατέθεσα την αίτηση έγκρισης και μου ζήτησαν να κάνω τις μελέτες με βάση αυτήν την εγκύκλιο.Είχα την εντύπωση πως αυτή η εγκύκλιος δεν ισχύει.Όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του, τί πρέπει να συμπεριλάβω στη μελέτη?Επιβάλλεται όντως η εξασφάλιση οριζόντιας και κάθετης μετακίνησης ΑΜΕΑ?

Δες από την αρχή του παρόντος νήματος.

Link to comment
Share on other sites

[εκτος εάν περιμενεις τον νεο νομο]

 

Άρθρο 18
Περιφερειακές Επιτροπές Προσβασιμότητας

1. Συνιστάται στην έδρα κάθε περιφέρειας Επιτροπή Προσβασιμότητας η οποία είναι αρμόδια να γνωμοδοτεί ύστερα από  αίτημα πολίτη  επί ειδικών θεμάτων προσβασιμότητας των εμποδιζομένων ατόμων και επί θεμάτων σχετικών με την εφαρμογή των διατάξεων  για την προσβασιμότητα του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού και του  Κτιριοδομικού  Κανονισμού.

 

σε αντικατασταση της παρ. 7 του αρθρου 26  του ΝΟΚ, που οριζε οτι

 

7. Στην περίπτωση ανάγκης γνωμοδότησης επί ειδικών θεμάτων προσβασιμότητας που προκύπτουν κατά την εφαρμογή των παραπάνω διατάξεων, τα αρμόδια γνωμοδοτικά / ελεγκτικά όργανα, όπως ΥΔΟΜ, Ελεγκτές Δόμησης, Συμβούλια Αρχιτεκτονικής μπορούν να προσφύγουν στην «Επιτροπή Προσβασιμότητας», που συνιστάται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και εδρεύει στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Η Επιτροπή αυτή θα μπορεί να εισηγηθεί στον Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και ειδικές ρυθμίσεις που αφορούν στην προσβασιμότητα. Με την παραπάνω απόφαση καθορίζονται οι φορείς που θα εκπροσωπούνται σε αυτήν, μεταξύ των οποίων περλαμβάνονται οπωσδήποτε εκπρόσωποι της Εθνικής Συνομοσπονδίας των Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ), οι ιδιότητες των μελών, ο τρόπος συγκρότησης και λειτουργίας της και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. Να ρωτησω και εγω κατι σε παρομοιο θεμα? εγω που εχω ανεγερση νεας οικοδομης που θα εχει διαμερισμα 90τ.μ. στον Α οροφο και 30τ.μ. στην πυλωτη(χωρις να υπαρχει προβλεψη για μελλοντικους οροφους, ουτε δομηση) να υποθεσω δεν χρειαζεται να κανω προβλεψη για Ανελκυστηρα η αναβατοριο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το γεγονως οτι η γκαρσονιερα ειναι στο ισογειο και δεν εχει σχεση με το κλιμακοστασιο? δεν εχει σχεση? γιατι ουσιαστικα εξυπηρετει μονο μια κατοικια το κλιμακοστασιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Προσθήκη κατ' επέκταση, λειτουργικώς εξαρτημένων τμημάτων (επιπλέον γραφείο σε κτίριο γραφείων ή επιπλέον δωμάτιο σε κατοικία) θεωρείται νέο κτίριο, σύμφωνα με το άρθρο 26 του ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.