Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα... ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα


Engineer

Recommended Posts

Το γεγονός ότι αρνήθηκαν να χρησιμοποιήσουν τα εργαστήρια του ΤΕΙ Δυτ.Μακεδονίας είναι και αυτό προϊόν μυθοπλασίας; Εγώ αυτά τα έμαθα από απόφοιτο του τμήματος,αν μου μετέφερε ψεύδη απολογούμαι δημόσια.Και μία θεωρητική ερώτηση κρίσεως,αν δεν ήταν πολυτεχνικό το τμήμα θα ανέβαινε η βάση του;

 Ισχύει. Για τον λόγο ότι θεωρούσαν ότι αυτό θα ήταν το πρώπο βήμα για την "ενωσή" τους με το ΤΕΙ πράγμα που δεν ήθελαν. Μετά από αυτό ακολούθησαν οι κινητοποιήσεις (από τις οποίες προέρχεται και το βίντεο που παρέθεσες) όπου ζητούσαν την επίσπευση της κατασκευής των νέων εγκαταστάσεων. Στην τελευταία σου ερώτηση απάντησε μόνος σου με βάση το πως διαμορφώνονται οι βάσεις. Και εγώ μια ερώτηση κρίσεως, αν το τμήμα δεν ήταν στην Κοζάνη θα είχε ποτέ κάτω από 17000 μόρια πχ ασχέτως ονομασίας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προτείνω τα δύο τμήματα να ανταλλάξουν ονομασία! Το τεϊ μηχανολογίας σερρών να αναβαθμιστεί σε πολυτεχνικό, να γίνει πενταετές, οι απόφοιτοι να γράφονται στο τεε κλπ και το άλλο να γίνει τεϊ...

 

Εκτός από τα πολλά τεϊ, ιδίως τα επαρχιακά, πρόβλημα αποτελούν και τα πολλά πολυτεχνικά τμήματα που ίσως δεν έχουν το απαιτούμενο επίπεδο για να φέρουν αυτό τον τίτλο.

 

Κανονικά πρέπει να κλείσουν ΟΛΑ τα τμήματα και να ξανανοίξουν από την αρχή. Πιθανώς συγκεντρωμένα σε μία ή δύο πόλεις της ελλάδας, όπου θα μεταφερθούν όλα τα εργαστηριακά μηχανήματα που αυτή τη στιγμή είναι διάσπαρτα σε όλη την ελλάδα και υπολειτουργούν και θα φτιαχτεί ένα και καλό πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

 
 

 

Εγώ προτείνω τα δύο τμήματα να ανταλλάξουν ονομασία! Το τεϊ μηχανολογίας σερρών να αναβαθμιστεί σε πολυτεχνικό, να γίνει πενταετές, οι απόφοιτοι να γράφονται στο τεε κλπ και το άλλο να γίνει τεϊ...

 

Εκτός από τα πολλά τεϊ, ιδίως τα επαρχιακά, πρόβλημα αποτελούν και τα πολλά πολυτεχνικά τμήματα που ίσως δεν έχουν το απαιτούμενο επίπεδο για να φέρουν αυτό τον τίτλο.

 

Κανονικά πρέπει να κλείσουν ΟΛΑ τα τμήματα και να ξανανοίξουν από την αρχή. Πιθανώς συγκεντρωμένα σε μία ή δύο πόλεις της ελλάδας, όπου θα μεταφερθούν όλα τα εργαστηριακά μηχανήματα που αυτή τη στιγμή είναι διάσπαρτα σε όλη την ελλάδα και υπολειτουργούν και θα φτιαχτεί ένα και καλό πανεπιστήμιο.

 

Μπορούν πολύ απλά να συγχωνευθούν ώστε να επιτύχουν και οικονομίες κλίμακας.

 

Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ και ΠΕ

 

ΑΠΘ.ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας, ΠΔΜ, ΤΕΙ Θεσσαλίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.5 Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών που βρίσκονται το πολύ 200km το ένα από το άλλο (Βόλου-ΑΠΘ)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να λέμε και κανένα ψέμα έτσι για την πλάκα αλλά εσύ το εχεις παρακανει πια. Σαn κάτοικος της Κοζανης έχω να πω οτι οι υποδομες του Πανεπιστημιου Δυτικης Μακεδονιας είναι για γελια σε συγκριση με το ΑΕΙ ΤΤ Δυτικης Μακεδονιας. Εκτος από αυτό όμως το τραγικό της υπόθεσης ειναι οτι το εν λογο τμημα μηχανικων ενεργειακών πόρων η κατι τετοιο τελος παντων για συνεχομενα ετη δεν ειχε ουτε καν εργαστηρια...Οι φοιτητες τους τα μαθαιναν θεωρητικα και μονο.....Τραγικο για τις τεχνολογικες επιστημες......Ερχομαστε τωρα στις Βασεις":

ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΚΟΖΑΝΗ)

ΠΑΝ ΔΥΤ ΜΑΚ/ΝΙΑΣ

12.370

 Περσυνές βάσεις αλλά αυτα τα ξεχνατε ευκολα

Βλεπεις εχει δυο τμηματα η Κοζανη και το δευτερο ειναι σε ακομη χειροτερη μοιρα.....Δεν ειναι πισω απο σουπερ μαρκετ αλλα ειναι μεσα σε γνωστο σουπερ μαρκετ για την ακριβεια στις αποθηκες του συγκεκριμενου σουπερ μαρκετ.........Μια απλη αναζητηση θα σε βοηθησει 

 

 

Ε αφού το λες εσύ έτσι θα είναι. ΑΕΙ ΤΤ?? Τι είναι αυτό?

Edited by sotn
Link to comment
Share on other sites

Καθόμαστε και φαγωνόμαστε με το αν είναι καλύτερα τα ΑΕΙ ή τα ΤΕΙ και ποιος θα έχει τον τίτλο του μηχανικού και δε βλέπουμε την ουσία. Και η ουσία είναι αυτό που βιώνουμε όλοι μας και τί κάνουμε για να ανταπεξέλθουμε σε αυτό. Κάποτε έλεγα ότι είμαι μηχανικός και ένιωθα ότι είχα κάποιο κύρος, τώρα όταν πεις σε κάποιον είμαι μηχανικός κουνά συγκαταβατικά (και χαιρέκακα  θα πω) το κεφάλι. Να τον βράσω εγώ τον τίτλο του Διπλωματούχου και ποσώς με ενδιαφέρει αν το ΤΕΙ μετονομάστηκε σε ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα. Και τί έγινε θα μας φάνε τις δουλειές? ποιες δουλειές θα ρωτήσω εγώ ή θα χάσουμε το κύρος μας, ποιό κύρος θα ξαναρωτήσω εγώ. Είναι δουλειά μηχανικού ή είναι καποιου ιδιαίτερου κύρους το να εκδίδεις ΠΕΑ των 50 ευρώ ή να ρυθμίζεις αυθαιρέτα με 300 ευρώ? Και μη μου πείτε ότι φταίνε οι συνάδελφοι των ΤΕΙ για αυτή την ξεφτίλα.

Στο κάτω κάτω μηχανικοί δεν είναι και οι απόφοιτοι των ΤΕΙ?

Και για να θίξω και το θέμα του επιπέδου των σπουδών. Πως μπορούμε να έχουμε άποψη για το επίπεδο σπουδών μιας άλλης σχολής χωρίς να την έχουμε παρακολουθήσει ποτέ? Από τη λίστα των μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών? το θεωρώ μάλλον απλοϊκό τρόπο να κρίνεις μια ολόλήρη σχολή και το πρόγραμμα σπουδών της. Γνώμη, πιστεύω μπορεί να έχει μόνο όποιος έχει παρακολουθήσει και τελειώσει και τις δυο σχολές.

Για να υπάρχει μια πιο αντικειμενική άποψη για το ποιος αξίζει να λέγεται μηχανικός και ποιος όχι ας γίνουν ουσιαστικές και όχι τυπικές οι εξετάσεις του ΤΕΕ και να περιλαμβάνουν και τους τεχνολόγους. Έτσι θα κρινόμαστε όλοι μας για το επίπεδο των γνώσεών μας. Και για να το πάω και παραπέρα κανονικά πιστεύω ότι η ιδιότητα του μέλους του ΤΕΕ θα πρέπει να αξιολογείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (τί έχεις κάνει για να επιμορφωθείς, πόσο ενημερωμένος είσαι με τις νέες τεχνικές στον κλάδο σου κλπ). Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω διασφαλίζεται  και το κύρος του μηχανικού και η ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουμε.

Edited by zvasilia
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
 

 

Καθόμαστε και φαγωνόμαστε με το αν είναι καλύτερα τα ΑΕΙ ή τα ΤΕΙ και ποιος θα έχει τον τίτλο του μηχανικού και δε βλέπουμε την ουσία. Και η ουσία είναι αυτό που βιώνουμε όλοι μας και τί κάνουμε για να ανταπεξέλθουμε σε αυτό. Κάποτε έλεγα ότι είμαι μηχανικός και ένιωθα ότι είχα κάποιο κύρος, τώρα όταν πεις σε κάποιον είμαι μηχανικός κουνά συγκαταβατικά (και χαιρέκακα  θα πω) το κεφάλι. Να τον βράσω εγώ τον τίτλο του Διπλωματούχου και ποσώς με ενδιαφέρει αν το ΤΕΙ μετονομάστηκε σε ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα. Και τί έγινε θα μας φάνε τις δουλειές? ποιες δουλειές θα ρωτήσω εγώ ή θα χάσουμε το κύρος μας, ποιό κύρος θα ξαναρωτήσω εγώ. Είναι δουλειά μηχανικού ή είναι καποιου ιδιαίτερου κύρους το να εκδίδεις ΠΕΑ των 50 ευρώ ή να ρυθμίζεις αυθαιρέτα με 300 ευρώ? Και μη μου πείτε ότι φταίνε οι συνάδελφοι των ΤΕΙ για αυτή την ξεφτίλα.

Στο κάτω κάτω μηχανικοί δεν είναι και οι απόφοιτοι των ΤΕΙ?

Και για να θίξω και το θέμα του επιπέδου των σπουδών, πως μπορούμε να έχουμε άποψη για το επίπεδο σπουδών μιας άλλης σχολής χωρίς να την έχουμε παρακολουθήσει ποτέ? Από τη λίστα των μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών? το θεωρώ μάλλον απλοϊκό τρόπο να κρίνεις μια ολόλήρη σχολή και το πρόγραμμα σπουδών της. Γνώμη, πιστεύω μπορεί να έχει μόνο όποιος έχει παρακολουθήσει και τελειώσει και τις δυο σχολές.

Για να υπάρχει μια πιο αντικειμενική άποψη για το ποιος αξίζει να λέγεται μηχανικός και ποιος όχι ας γίνουν ουσιαστικές και όχι τυπικές οι εξετάσεις του ΤΕΕ και να περιλαμβάνουν και τους τεχνολόγους. Έτσι θα κρινόμαστε όλοι μας για το επίπεδο των γνώσεών μας. Και για να το πάω και παραπέρα κανονικά πιστεύω ότι η ιδιότητα του μέλους του ΤΕΕ θα πρέπει να αξιολογείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (τί έχεις κάνει για να επιμορφωθείς, πόσο ενημερωμένος είσαι με τις νέες τεχνικές στον κλάδο σου κλπ). Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω διασφαλίζεται  και το κύρος του μηχανικού και η ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουμε.

 

+1

Τα εργαλεία για την αξιολόγηση υπάρχουν (βλ. εξωτερικές αξιολογήσεις ΑΔΙΠ).Αν το κράτος αποφασίσει επί τέλους να ασχοληθεί σοβαρά με την παιδεία και ειδικότερα την τριτβάθμια εκπαίδευση έχει την δυνατότητα να θεραπεύσει τα κακώς κείμενα.Απλά εγώ θεωρώ όπως και σε πολλά άλλα θέματα ότι η συγκεκριμένη κυβέρνηση όπως και πολλές άλλες κυβερνήσεις του προσφάτου ή όχι τόσο προσφάτου παρελθόντος φοβούνται να κάνουν τομές για να μην γίνουν δυσάρεστοι ή προκαλέσουν ή δημιουργήσουν αντιπάθειες που θα έχουνε πολιτικό κόστος.Το θέμα της απονομής δικαιώματων δεν είναι ουσιαστικό,είναι πολιτικό.Εκεί που θέλουν μπορούν (βλ. κολλέγια)

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι πολύ απλή και θα μπορούσε να είχε εφαρμοσθεί από το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος, μετά την υλοποίηση του σχεδίου "ΑΘΗΝΑ".

 

1) Τα Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας δεν θα δεχθούν εισακτέους με πανελλήνιες εξετάσεις από το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 και μεταγενέστερα. Στα τμήματα αυτά δεν θα διενεργηθούν κατατακτήριες εξετάσεις κατά το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 ή σε ακαδημαϊκό έτος μεταγενέστερο αυτού.

 

2) Τα τμήματα της πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας θα συνεχίσουν να λειτουργούν με τους υφιστάμενους φοιτητές μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018. Μετά την παρέλευση αυτού του χρονικού διαστήματος αυτά τα τμήματα και η πολυτεχνική σχολή του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας καταργούνται.

 

3) Τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας διορίζονται, μετά την κατάργησή του, ως μέλη ΕΠ (στις ίδιες βαθμίδες) στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας. Το ίδιο συμβαίνει με τα μέλη ΕΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, διοκητικό προσωπικό κλπ. 

 

4) Τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας διορίζονται, μετά την κατάργησή του, ως μέλη ΕΠ (στις ίδιες βαθμίδες) στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας. Το ίδιο συμβαίνει με τα μέλη ΕΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, διοκητικό προσωπικό κλπ.

 

5) Οι προπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, μετά το πέρας του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, που δεν έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους θα εξετάζονται στις επόμενες εξεταστικές περιόδους σε αίθουσες του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας. Το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας δεν προσφέρει ΠΜΣ οπότε δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση για τις μεταπτυχιακές σπουδές. Οι υποψήφιοι διδάκτορες του τμήματος, που δεν έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους μέχρι το πέρας του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, θα συνεχίσουν με την ίδια τριμελή συμβουλευτική επιτροπή στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας και το διδακτορικό δίπλωμα θα φέρει την επωνυμία του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας ή/και του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, εφόσον έχει δοθεί μέχρι τότε η δυνατότητα στα ΤΕΙ χορήγησης διδακτορικών διπλωμάτων.

 

6) Οι προπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, μετά το πέρας του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, που δεν έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους θα εξετάζονται στις επόμενες εξεταστικές περιόδους σε αίθουσες του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας. Το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας δεν προσφέρει ΠΜΣ οπότε δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση για τις μεταπτυχιακές σπουδές. Οι υποψήφιοι διδάκτορες του τμήματος, που δεν έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους μέχρι το πέρας του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, θα συνεχίσουν με την ίδια τριμελή συμβουλευτική επιτροπή στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας και το διδακτορικό δίπλωμα θα φέρει την επωνυμία του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας ή/και του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, εφόσον έχει δοθεί μέχρι τότε η δυνατότητα στα ΤΕΙ χορήγησης διδακτορικών διπλωμάτων.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

 

... ΑΕΙ ΤΤ ?? Τι είναι αυτό??? ...

 

νομίζω τα ΤΕΙ σε πιό σέξυ συσκευασία ...   :mrgreen:

 

κάτι σαν το Audi TT audi_tt_0002.jpg

Edited by Didonis
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάτε τι θα κάνετε με δουλειές τα ιδρύματα και η λειτουργία τους σας μαραναν.. Πλάκα εχει κάτσε να παρω ποκ κορν, κάθε 3 και λιγο το ίδιο θεμα να περνάει η ωρα.. Καλα ειναι..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Didonis οφείλω να σου πω ότι τη πρώτη φορά που το πόσταρες δεν ήταν αστείο. Πόσο μάλλον τη δεύτερη. Επιπλέον είναι από τις λίγες φορές που γίνετε κουβέντα χωρίς άγρια σχόλια και παρεκτροπή, και βλέπω έναν moderator να τρολάρει. Τώρα να φανταστώ ότι δε θέλετε κάποια πράγματα να διαβάζονται στο forum και θέλετε πάσει θυσία να γίνετε χαμός στη κουβέντα για να κλειδώνονται τα θέματα ή όχι;

 

@zvasilia +1 και από μένα. Είσαι από τα λίγα μέλη με νηφάλιο λόγο στο θέμα αυτό

 

@sotn τι επίπεδο σπουδών νομίζεις ότι έχει ένα τμήμα μηχανολόγων μηχανικών χωρίς εργαστήρια εκτός από ελλιπέστατο; Είναι σοβαρή ερώτηση αυτή; Όλες οι άλλες σχολές που έχουν εργαστηριακά μαθήματα γιατί τα έχουν δηλαδή; Για πλάκα; Επιπλέον το βίντεο τραβήχτηκε από τους φοιτητές για να αναδείξουν τα προβλήματα αυτά και να πιέσουν να λυθούν. Φυσικά δεν έχει λυθεί τίποτα έως σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.