Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Vasili

Αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους βάση ν.4178/2013

Recommended Posts

βάσει του 4178/2013 αρθρο 25 παρ 12 γραφει πως επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε χώρους που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.4178/2013 αρκεί να έχει περαιωθεί η διαδικασία ή να έχει εξοφληθεί το 30% του ειδικού προστίμου και να επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση τόσο στο ακίνητο όσο και στην περιοχή.

 

Αυτό κατ' εμέ σημαίνει πως επιτρέπεται να εκδοθεί άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης σε τμήμα ρυθμισμένο. σωστά ?

 

βασίλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αδεια δόμησης αλλαγής χρήσης, πρώτη φορά το ακούω αυτό!

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν προβλέπεται άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένα αυθαίρετα αλλά μπορεί να δοθεί έγκριση εργασιών για  αλλαγής χρήσης τακτοποιημένου χώρου όπως η έγκριση αποπεράτωσης αυθαιρέτου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν προβλέπεται άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένα αυθαίρετα αλλά μπορεί να δοθεί έγκριση εργασιών για  αλλαγής χρήσης τακτοποιημένου χώρου όπως η έγκριση αποπεράτωσης αυθαιρέτου. 

νομιζω οτι επιτρεπεται η αλλαγη χρησης εφοσον δεν προσαυξανεται ο σδ

Edited by martha1

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν είπα κάτι το διαφορετικό εκτός από την διοικητική πράξη η οποία δεν είναι άδεια δόμησης αλλά έγκριση αλλαγής χρήσης τακτοποιημένου χώρου

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκεί ο νόμος τα έχει μπερδέψει γιαυτο και το ερώτημα μου. Λέει ο 4067 πως μόνο σε νομίμως υφιστάμενα ακίνητα μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης. Στη συνέχεια αποσαφηνίζει τι εννοεί με το "νομίμως υφιστάμενα" (άρθρο 23). στην παράγραφο δ λοιπόν (προσθηκη του 4258) λεέι πως νομίμως υφιστάμενα είναι και "αν προυφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9,8,1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν1337/1983 η εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4178/2013"

 

το εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4178/2013 βάσει των κατηγοριών αυθαιρέτων του 4178 (άρθρο 9) λεέι πως οριστικά εξαιρούνται οι κατηγορίες 1, 2, 3 αυτόματα με την υπαγωγή καθώς και η κατηγορία 4 μετά την καταχώρηση της ταυτότητας κτιρίου. αφού δεν υπάρχει ακόμη δυνατότητα καταχώρηση της ταυτότητας κτιρίου θεωρούμε πως εν δυνάμει ακόμη και της κατ 4 έχει οριστική εξαίρεση ?

 

Το άρθρο 25 ωστόσο του 4178 αναφέρει αυτό που γράφω και στην αρχή πως επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε χώρους ρυθμισμένους. τώρα αν είναι άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών δεν το ονομάζει με σαφήνεια.

 

Ουσιαστικά αυτό που με ενδιέφερε είναι η δυνατότητα αλλαγής χρήσης. (γιατί θυμάμαι καλά στον 4014 μια την έδιναν μία την απαγόρευαν).

 

Σας παρακαλώ και τη γνώμη σας σε συγκεκριμένο. θέλει ιδιοκτήτης μονάδας βιομηχανικής να διαμορφώσει ένα χώρο του συγκροτήματος σε χώρος έκθεσης προιόντων. αυτό προφανώς δεν αποτελεί ξεχωριστό κατάστημα αλλά συνεκτικό τμήμα της βασικής χρήσης και άμεσα συνδεδεμένη με αυτήν. αυτό θεωρείται αλλαγή χρήσης ή αναδιαμόρφωση ? ο χώρος ήταν βάσει άδειας υπόστεγο που ωστόσο ήταν πανελομένο από τις τρεις πλευρές με μόνο τη μια ανοιχτή. μπορώ να θεωρήσω πως είναι υπόστεγο και τον κλείνουμε τώρα ή πως κλείστηκε (λόγω του πανελόματος) και τον νομιμοποιώ και αναδιαμορφώνω ?

Edited by Vasili
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

εφόσον ο χώρος ήταν ανοιχτός κατά την άδεια (φαντάζομαι φαινόταν ως υπόστεγο ακριβώς για να μην μετράει στον συντελεστή)

τότε το κλείσιμο θα πρέπει να γίνει με άδεια δόμησης (αν έχει τις προδιαγραφές και υπόλοιπο)

ή να ρυθμιστεί με 4178 αν έχει γίνει μέχρι 28-7-11.

Το ίδιο ισχύει και για την αλλαγή της διαρρύθμισης και των σχετικών μελετών (πυροπροστασίες, Η/Μ κλπ)

Αλλαγή χρήσης δεν απαιτείται, γιατί είναι χρήση μέσα στη χρήση όπως το λες.

Δεν μπορεί όμως να γίνει ανεξάρτητο κατάστημα. Τότε θέλει αλλαγή χρήσης, αν επιτρέπεται.

Στη δικιά μας πολεοδομία το πάνε με διαδικασία αδείας κανονικά, αφού στις περισσότερες περιπτώσεις αφορά και τμήματα αδείας και όχι εντελώς αυθαίρετα.

Για εντελώς αυθαίρετα δεν ξέρω αν θα πάει με ειδική διαδικασία περί ρυθμισμένων.

(η οποία πάντως επί της ουσίας δεν θα διαφέρει και πολύ από την κανονική) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο 25 ωστόσο του 4178 αναφέρει αυτό που γράφω και στην αρχή πως επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε χώρους ρυθμισμένους. τώρα αν είναι άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών δεν το ονομάζει με σαφήνεια.

εχω περιπτωση καταστηματος με αδεια που εχει γινει κατοικια.

Η ερωτηση ειναι μπορω να κανω ενημερωση φακελου (τροποποιημενο αρθρο 5 ΝΟΚ)

ή οχι αφου εχει προσθεσει και ενα λεβητοστασιο-αποθηκη κολλητα με το κτισμα που θα το τακτοποιησει με 4178?

Πρεπει να προηγηθει η ενημερωση ή η τακτοποιηση?

Ή μηπως δεν μπορω ενημερωση αλλα μονο αδεια λογω της αυθαιρετης αποθηκης?

ευχαριστω

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.