Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Vasili

Αλλαγή χρήσης σε ρυθμισμένους χώρους βάση ν.4178/2013

Recommended Posts

εχω περιπτωση καταστηματος με αδεια που εχει γινει κατοικια.

Η ερωτηση ειναι μπορω να κανω ενημερωση φακελου (τροποποιημενο αρθρο 5 ΝΟΚ)

ή οχι αφου εχει προσθεσει και ενα λεβητοστασιο-αποθηκη κολλητα με το κτισμα που θα το τακτοποιησει με 4178?

Πρεπει να προηγηθει η ενημερωση ή η τακτοποιηση?

Ή μηπως δεν μπορω ενημερωση αλλα μονο αδεια λογω της αυθαιρετης αποθηκης?

ευχαριστω

Εφόσον η αλλαγή χρήσης έγινε αυθαίρετα, και αν προϋφίστατο του 2011, θα πρέπει να δηλωθεί μαζί με το λεβητοστάσιο. (και να τελειώνεις)

Η προσθήκη του λεβητοστασίου μπορεί να γίνει με απλή ενημέρωση; Δεν αλλάζουν τα Η/Μ; Δεν είναι ειδικό κτίριο; (Εφόσον ήταν κατάστημα)

Πότε είναι η άδεια; Πότε λήγει; Μήπως θέλει αναθεώρηση για όλα αυτά; 

Σε κάθε περίπτωση, η δήλωση 4178 θα πρέπει να προηγηθεί οποιασδήποτε διοικητικής πράξης

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αδεια ειναι του 1983

η αλλαγη χρησης εγινε καπου το 1990

ελεγα να βαλω στον 4178 μονο το λεβητοστασιο καθως αν βαλω και την αλλαγη χρησης το προστιμο βγαινει 4πλασιο

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αδεια ειναι του 1983

η αλλαγη χρησης εγινε καπου το 1990

ελεγα να βαλω στον 4178 μονο το λεβητοστασιο καθως αν βαλω και την αλλαγη χρησης το προστιμο βγαινει 4πλασιο

αν κατάλαβα καλά η αλλαγή χρήσης είναι ΚΧ > ΚΧ και δεν υπάρχει πρόβλημα με τους όρους δόμησης.

Άρα το πρόστιμο είναι 500 (με αναλυτικό) Ποιο είναι το 4πλάσιο που λες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....

εντιτ

Οκ εβγαλα μια ακρη (διαβασα και το νημα για το αρθρο 19-αλλαγη χρησης)

οποτε βαζω μαζι σε ενα αναλυτικο την ΑΧ

μαζι με το λεβητοστασιο, που ειναι κατ 3ιγ

καταλαβα σωστα?

 

οποτε ουτε ενημερωση ουτε αδεια

μπερδευτηκα με την αυξηση της δομησης που δινει το λεβητοστασιο

oποτε 'επερχεται ΥΔ΄ συμφωνα με το 18.5.β

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυνατότητα Αλλαγής Χρήσης βάσει ΝΟΚ σε τακτοποιημένους χώρους με τους Ν.3843/10, 4014/11 & 4178/13

Οι νόμοι που πρέπει να κοιτάξει κάποιος για τη συγκεκριμένη εργασία, είναι ο Ν.4178/13 (Άρθρο 25 παρ.10,11,12 , ο Ν.4067/12 – ΝΟΚ και η τροποποίησή του με το Ν.4258/14. (Ισχύει μέχρι σήμερα Ιούνιο 2015 εκτός και αν ψηφιστεί κάτι νέο)

Ισχύουν τα κάτωθι:

•    Ν.4178/13 Άρθρο 25 παρ.10,11,12

4.    Για χώρους που έχουν διατηρηθεί σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 5 και 6 του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) όπου απαιτείται προσκομίζεται αντίγραφο της αίτησης όπου βεβαιώνεται η περαίωση της διαδικασίας διατήρησης του χώρου, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 6 του ν. 3843/2010 (Α΄ 62).
5.    Για κατασκευές ή χρήσεις που έχουν υπαχθεί στις ρυθμίσεις του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) και στις διατάξεις του παρόντος νόμου προσκομίζεται η βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας σύμφωνα με το άρθρο 2 της 41498/26.9.2011 απόφασης των Υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Β΄ 2167) ή η βεβαίωση εξόφλησης ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος, από το πληροφοριακό σύστημα.
6.    Στις παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων 10 και 11 του παρόντος άρθρου επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης εφόσον η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου. Από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. βεβαιώνεται ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου.

    Οπότε και εξάγεται το συμπέρασμα ότι είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σε ακίνητα με τακτοποιημένους χώρους των ως άνω περιπτώσεων ΜΟΝΟ σε περίπτωση που το επιτρέπουν οι ισχύουσες χρήσεις γης.

•    Ν.4067/12 Άρθρο 5 παρ.3 (προγενέστερος του Ν.418/13)

3. Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το ισχύον ρυμοτομικό σχέδιο, τις ισχύουσες χρήσεις γης της περιοχής και ανεξάρτητα από τυχόν μεταβολή λοιπών όρων δόμησης.

    Εξακολουθεί λοιπόν και ισχύει η διάταξη του Ν.4178/13, ωστόσο βγήκε ο Ν.4258/14 (ίσως λοιπόν μεταξύ Αυγούστου του 13 και Απριλίου 14 να ήταν δυνατή και η αλλαγή χρήσης κατηγορίας 5 του 4178), ο οποίος τροποποίησε το ΝΟΚ με την ακόλουθη διάταξη:

•    Ν.4258/14 Άρθρο 20 παρ.25 (μεταγενέστερος του Ν.418/13)

25. Η περίπτωση δ΄ της παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:
≪δ) αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4178/2013.≫

    το εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4178/2013 βάσει των κατηγοριών αυθαιρέτων του 4178 (άρθρο 9) λέει πως οριστικά εξαιρούνται οι κατηγορίες 1, 2, 3 αυτόματα με την υπαγωγή καθώς και η κατηγορία 4 μετά την καταχώρηση της ταυτότητας κτιρίου. Η δε κατηγορία 5 δεν εξαιρείται ΠΟΤΕ οριστικά της κατεδάφισης. Επίσης επειδή δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα καταχώρηση της ταυτότητας κτιρίου θεωρούμε πως  ακόμη και τα ακίνητα της κατηγορίας 4 , ακόμα δεν έχουν οριστική εξαίρεση μέχρι την ταυτότητα κτιρίου!
    Εξάγω λοιπόν το τελικό συμπέρασμα ότι δύναται η αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένα με το Ν.4178/13, αποκλειστικά και μόνο για τις κατηγορίες 1,2,3 & 4, αλλά όχι για κατηγορία 5 που διατηρούν τη χρήση που δηλώθηκαν για 30 χρόνια. Ως προς τα τακτοποιημένα με το Ν.3843/10 & Ν.4014/11, πρέπει να ελεγχθεί πότε και αν παίρνουν ποτέ οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση. Νομίζω ότι τα δηλωθέντα με το Ν.3843/10 παίρνουν εξαίρεση μετά τη λειτουργία της ταυτότητας κτιρίου, ενώ για τα με το Ν.4014/11 τακτοποιημένα (με περαίωση β φάσης), λογικά θα πρέπει πρώτα να μεταπηδήσουν στο Ν.4178/13 και ανάλογα με τις κατηγορίες που θα καταταχθούν, παίρνει ή όχι εξαίρεση από την κατεδάφιση,οπότε είναι δυνατή η περαιτέρω αλλαγή χρήσης ή όχι.

 
Ηρακλής
 
Ελπίζω να βοηθήσουν τα παραπάνω την κοινότητα.

 
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς και στην κατηγορία 5 να κάνεις αλλαγή χρήσης.Και ο 4014 και ο 4178 δεν είχε περιορισμό κατηγοριών για την αλλαγή χρήσης.Αυτό φαίνεται και από το απόσπασμα που έχεις βάλει :

 

6.    Στις παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων 10 και 11 του παρόντος άρθρου επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης εφόσον η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου. Από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. βεβαιώνεται ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου.

 

Η παραγραφος 11 αναφέρει:

 

11. Για κατασκευές ή χρήσεις που έχουν υπαχθεί στις ρυθμίσεις του άρθρου 24 του Ν.4014/2011 (ΦΕΚ.209/Α΄) και στις διατάξεις του παρόντος νόμου προσκομίζεται η βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας σύμφωνα με το άρθρο 2 της 41498/26.09.2011 απόφασης των Υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και...................................

 

Δεν αναφέρει κάποια κατηγορία αλλά λέει γενικά για τις διατάξεις του παρόντος νόμου. Άρα αρκεί να το έχεις δηλώσει και μετά μπορείς να του κάνεις και αλλαγή χρήσης.

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θεωρητικά ναι Μανώλη,ωστόσο η ΥΔΟΜ μπορεί να πατήσει στο γεγονός οτι η τροποποίηση του 4067 με τον 4258/14, είναι μεταγενέστερη του Ν.4178/13 και ουσιαστικά να ψάχνεις να βρείς το δίκιο σου...

 

Καλό είναι αν δε γνωρίζει το συγκεκριμένο εδάφιο του 4258 η ΥΔΟΜ, να το αποκρύπτεις επιμελώς... :)

 

Η ειδοποιός διαφορά έγγυται στο "εξαίρεση απο κατεδάφιση" του 4067, όπου οι κατηγορίες 5 του 4178 δεν λαμβάνουν ποτέ.
Edited by Alsterwasser
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

και δεν έχει και λογική. Δεδομένου ότι η νέα χρήση επιτρέπεται, αλλιώς δεν θα μιλάγαμε καθόλου για άδεια πολεοδομίας,

ποιος ο λόγος της μη αδειοδότησης της κατηγορίας 5; Και καλά θα τα γκρεμίσουν και δεν θέλουν να βγάζουν διοικητικές πράξεις επ' αυτών.

Μα τότε δεν θα γίνουν και οι ρυθμίσεις, αφού μόνο για τις διοικητικές πράξεις χρειάζονται, κατά τη λογική της αγοράς.

Αλλά κι έτσι να είναι, δώσε για το 40%, κι άσε εκτός το υπόλοιπο που δήθεν θα κατεδαφιστεί.

Τότε όμως τα τελείως αυθαίρετα τι θα γίνουν;

Κι αν κάτι νομιμοποιηθεί και μειωθεί το ποσοστό κάτω από 40% και αλλάξει κατηγορία;

Άλλωστε το κράτος αποφάσισε να δώσει επιλογή στον ιδιοκτήτη: ρύθμιση ή νομιμοποίηση. Ακόμα κι αν η νομιμοποίηση είναι εφικτή.

Όχι όπως στις αρχές του 4014 που διώχναμε τους πελάτες λόγω υποχρεωτικής νομιμοποίησης.

 

Μήπως πρόκειται για ορθογραφικό / γραμματικό / εκφραστικό λάθος;

Εμένα πάντως δεν μου το έχουν θέσει ποτέ το ζήτημα από καμία υπηρεσία 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

ωραία καταλήξαμε στο οτι μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης επι αυθαιρέτου. Το ερώτημα είναι: Ενα WC θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μέσα ; εσωτερικές διαρρυθμίσεις; τι εργασίες επιτρέποντα να γίνουν στην αλλαγή χρήσης αυθαιρέτου; Στην Υ.ΔΟΜ μου λένε οτι δεν μπορώ ούτε ξύλινο πάγκο να βάλω .

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από πρόσφατη παρόμοια εμπειρία, δε μπορεσα να βγάλω wc με αδεια μικρης κλιμακας και εσωτερικες διαρρυθμισεις.

θελει αδεια δομησης κανονικα. Ο λογος? Τροποποιουνται τα η/μ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.