Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Εντός του 2015 μπορεί να ψηφιστεί φορολογικός νόμος με ισχύ από το 2014, οπότε το 2016 θα έχει σταθεροποιηθεί το φορολογικό πλαίσιο για το 2014.

 

 

Εστω ότι γίνεται αυτό ενώ ήδη τρέχει η προθεσμία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων και έχουν ήδη υποβληθεί αρκετές εξ αυτών . Θα πάμε με δηλώσεις δύο ταχυτήτων ?  τι εμποδίζει στη συνέχεια τις αλλεπάλληλες τροποποιήσεις αυτού του νόμου , οπότε θα αυξηθούν και οι ταχύτητες  ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το συγκεκριμένο θέμα θα έλεγα να σε παραπέμψω σε λογιστές αλλά βλέπω πως είσαι λογιστής.

 

Οι λογιστές που γνωρίζω πραγματικά υποφέρουν από το άγχος των συνεχών αλλαγών.

Αν σε εμάς τους μηχανικούς αλλάζουν μια φορά οι νόμοι και οι λοιπές διατάξεις στους λογιστές αλλάζουν δέκα (για την ακρίβεια σε εμάς αλλάζει το ίδιο συχνά η προθεσμία αλλά τουλάχιστον μοιράζεται στις ειδικότητες με κάποια επικάλυψη).

Πολλές φορές το κράτος δίνει παράταση σε προθεσμίες υποβολής εντύπων ώστε να προλάβει να ενημερώσει το σύστημα και να βγάλει τις σχετικές εγκυκλίους.

Ούτε το ίδιο το κράτος δεν προλαβαίνει τις εξελίξεις στην λογιστική νομοθεσία.

 

Νομίζω τα ξέρεις καλύτερα από εμένα. Αν θυμάμαι καλά υπήρχε περίοδος που κανένας λογιστής δεν μπορούσε να κάνει φορολογική δήλωση για κάποιες κατηγορίες πελατών λόγω των αλλαγών.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που υπερβαίνει το τεκμαρτό και συγχρόνως εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα που δεν υπερβαίνει το τεκμαρτο. Θεωρείται ότι οι τεκμαρτές δαπάνες καλύπτονται από το εισόδημα μισθωτών υπηρεσιών?

 

Με άλλα λόγια, ο φόρος που προκύπτει για το εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα, θα προκύψει με βάση το πραγματικό εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα (που είναι κάτω του τεκμαρτού) ή θα προκύψει με βάση το τεκμαρτό εισόδημα, που είναι και το δυσμενέστερο για τον φορολογούμενο, αλλά το ευνοϊκότερο για το κράτος?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα:

 

Ν. 4308/2014 (Eλληνικά Λογιστικά Πρότυπα), άρθρο 12, εδάφιο 1.

"1. Για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες καταναλωτές, μπορεί να εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών), αντί έκδοσης τιμολογίου του άρθρου 8. Αντίτυπο αυτού του εγγράφου παραδίδεται, αποστέλλεται ή τίθεται στη διάθεση του πελάτη."

 

Άρθρο 8. Τιμολόγιο πώλησης
"1. Τιμολόγιο είναι το στοιχείο που εκδίδεται από την υποκείμενη σε αυτόν το νόμο οντότητα για κάθε πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών, εντός της χώρας ή άλλης χώρας μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή προς άλλη χώρα, καθώς και σε κάθε περίπτωση συναλλαγής που υπόκειται σε Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.), βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας."
 
1) Εγω, προσωπικά, για το 2015
σε φυσικά πρόσωπα-ιδιώτες θα κόβω από αθεώρητο μπλοκ που αναγράφει "Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσιών)"
σε φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες, εταιρείες κλπ θα κόβω από αθεώρητο μπλοκ που αναγράφει "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών"
 
2) Λέγοντας αντίτυπο σημάινει ότι το πρωτότυπο το κρατάμε εμείς (ενώ πριν το έπερνε ο πελάτης) και στον πελάτη δίνουμε "αντίτυπο" ?
 
Κάνω κάτι λάθος ?
 
Δηλαδή ρωτάω σε παροχή υπηρεσιών τι παραστατικό τελικά πρέπει να χρησιμοποιούμαι για την παροχή υπηρεσιών ? 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνεχίσω με ΑΠΥ για ιδιώτες και ΤΠΥ για επιτηδευματίες.

Αυτό με το αντίτυπο, ομολογώ πως με μπέρδεψε....

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε ήδη μαι εγκύκλιος σχετικη με τα θέματα των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων . Είναι η 1003/2015 ( σύμπτωση ή σκόπιμα δε το γνωρίζω έχει τον ίδιο αριθμό με τη θρυλική εγκύκλιο εφαρμογής του ΚΒΣ , την 1003/1992 . Να δούμε αν θα αντέξει όσο αυτή ). έκτασης 57 σελίδων. Να τη μελετήσουμε πρώτα και βλέπουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την είδα κι εγώ νωρίτερα .... βοήθειά μας !!! ή καλύτερα βοήθειά σας!!! (λογιστές)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι εδω και 5 χρόνια.

Δουλεύω σε έναν εργοδότη με σύμβαση εργασίας & έδρα το πατρικό μου.

Εγώ έπειτα από τον γάμο μου δηλώνω σαν κατοικία το διαμέρισμα που νοικιάζει ο σύζυγος μου.

Πέρυσι φορολογήθηκα σαν μισθωτός.

Μπορώ να φορολογηθώ και φέτος ή θα έχω πρόβλημα επειδη διαφέρει η κατοικία από την έδρα?

Εαν κάνω τώρα μεταβολή έδρας μπορώ να κερδίσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω:

1) Αν αλλάξεις διεύθυνση κατοικίας, έχεις υποχρέωση να υποβάλεις σχετική δήλωση (έντυπο Μ1) μέχρι την λήξη του οικείου οικονομικού έτους.

 

2) Αν αλλάξεις έδρα της επιχείρησης ή του επαγγέλματός σου, αλλά και οποιαδήποτε επαγγελματική εγκατάσταση (αποθήκη, υποκατάστημα, γραφείο κ.λ.π), πρέπει μέσα σε 10 ημέρες από την μεταβολή και πριν την πραγματοποίηση οποιασδήποτε συναλλαγής από την νέα διεύθυνση να υποβάλεις δήλωση μεταβολής. (έντυπο Μ2)

 

3) Αναδρομική αλλαγή της φορολογικής κατοικίας του φυσικού προσώπου δεν νοείται, πέραν του οικείου έτους. Συνεπώς η Δ.O.Y. έχει χρονική αναρμοδιότητα για να προβεί σε οποιαδήποτε τέτοια αλλαγή.

 

Αρα πιστεύω ότι δεν θα μπορέσεις να φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών για το έτος 2014.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι εδω και 5 χρόνια.

Δουλεύω σε έναν εργοδότη με σύμβαση εργασίας & έδρα το πατρικό μου.

Εγώ έπειτα από τον γάμο μου δηλώνω σαν κατοικία το διαμέρισμα που νοικιάζει ο σύζυγος μου.

Πέρυσι φορολογήθηκα σαν μισθωτός.

Μπορώ να φορολογηθώ και φέτος ή θα έχω πρόβλημα επειδη διαφέρει η κατοικία από την έδρα?

Εαν κάνω τώρα μεταβολή έδρας μπορώ να κερδίσω κάτι?

 Με βάση το νόμο δε μπορείς γιατί έχεις εδρα διαφορετική από την κατοικία σου. Μπορείτε να συμβουλευτείτε κάποιον συνάδελφο σχετικά και να δείτε αν μπορείτε να ξεπεράσετε τον σκόπελο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.