Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Σωτήρη δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν δευτερεύουσα κατοικία η δεύτερη έτσι ώστε να φορολογηθεί σαν μισθωτός?

 

 

Σε έναν γνωστό μου που έχει δηλώσει επαγγελματική έδρα το πατρικό του (έχει και το 50% της ψιλής κυριότητας) στα Γιαννιτσά και νοικιάζει και στούντιο στη Θεσσαλονίκη, η λογίστριά του, του είπε ότι η δεύτερη κατοικία στη Θεσσαλονίκη θα είναι η δευτερεύουσα οπότε δεν θα έχει πρόβλημα να φορολογηθεί σαν μισθωτός (απλά θα έχει αυξημένα τεκμήρια τα οποία έτσι και αλλιώς καλύπτει με τη μείωση φόρου 2100€ που ισχύει στους μισθωτούς)

 

Αν βάλεις στο Ε1 δύο κατοικίες μια κύρια και μια δευτερεύουσα γίνεται αυτό τυπικά . Ουσιαστικά θα είναι μετά στην ευχαίρεια του οποιουδήποτε ελέγχου να αποδείξει ότι τα πραγνατα δεν έχουν έτσι όπως δηλώθηκαν .

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεί να αποδείξει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο? π.χ. τα καύσιμα του αυτοκινήτου του φαίνονται από πρατήρια της ευρύτερης περιοχής των Γιαννιτσών.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Μετά και την ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ σχετικά με τη φορολόγηση για τα μπλοκάκια για το 2015, αναφέρεται:

 

''Σε σχέση με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι», το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει τα εξής:

 

1. Σύμφωνα με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, τα φυσικά πρόσωπα που αμείβονται αποκλειστικά με «μπλοκάκια» εξακολουθούν να φορολογούνται ως μισθωτοί (με φορολογικό συντελεστή 22% για φορολογητέο εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ) και όχι ως ελεύθεροι επαγγελματίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

 

α. Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία ή, ακόμη και αν υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό, εφόσον ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες (όπως άλλωστε ακριβώς ίσχυε και για τα εισοδήματα του 2013 με τον προϊσχύσαντα Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος).

 

Παιδιά, το " Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά πρόσωπα" εννοεί και τις Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών που κόβουμε σε Ιδιώτες;

Δηλ. ισχύει ότι Ιδιώτης = Φυσικό πρόσωπο, σωστά;;

 

Γιατί θα με τρελάνει ο λογιστής μου (ο οποίος μου λέει ότι δεν ισχύει)

Θα 'θελα μια δεύτερη λογιστική γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει πως φυσικά πρόσωπα είναι άτομα (ιδιώτες και επαγγελματίες) ενώ νομικά πρόσωπα είναι εταιρείες....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έχω καταλάβει Faethon, αλλά ο λογιστής μου

λέει ότι φυσικά πρόσωπα είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες,

(ατομική επιχείρηση)

ενώ ιδιώτες είναι οι πελάτες μας.... και το διαχωρίζει!!!

 

Ενάντια στη λογική μου βέβαια...

 

Ας μας πει και κάποιος λογιστής, τελικά

 

Φυσικό Πρόσωπο = Ιδιώτης ή/και ελ. επαγγελματίας (ατομική επιχείρηση)  ?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον λογιστή σου ένα παράδειγμα είναι το παρακάτω που αφορά σε μεταβολές ατομικών στοιχείων:

 

Φυσικό πρόσωπο - Ιδιώτης

Εντυπο Μ1 υποβάλλεται για μεταβολές ατομικών στοιχείων "φυσικού προσώπου" μόνο για "φυσικά προσώπα". (ΕΝΤΥΠΟ Μ1 - οδηγίες)

ή

Φυσικό πρόσωπο - επιτηδευματίας

Εντυπο Μ2 υποβάλλεται για μεταβολές ατομικών στοιχείων "φυσικού προσώπου επιτηδευματία" μόνο για "φυσικά προσώπα". (ΕΝΤΥΠΟ Μ2 - οδηγίες)

 

Μη φυσικό πρόσωπο - νομικό πρόσωπο ή ενώσεις προσώπων

Εντυπο Μ3 υποβάλλεται για μεταβολές ατομικών στοιχείων "μη φυσικού προσώπου - νομικά πρόσωπα ή ενώσεις προσώπων" μόνο για "φυσικά προσώπα". (ΕΝΤΥΠΟ Μ3 - οδηγίες)

post-2272-0-31041100-1420992204_thumb.jpg

post-2272-0-51476200-1420992214_thumb.jpg

post-2272-0-12585200-1420992223_thumb.jpg

post-2272-0-59087200-1420992232_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τεκμηρίωσή σου!

 

Κι εγώ... διαφωνώ με το λογιστή μου!

Μην τρελαθούμε και τελείως!!

 

Πολύ λογικό έτσι! Ευχαριστώ georgarelos!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις εξαγγελιες του ΣΥΡΙΖΑ υπαρχει ενδεχομενο να αλλαξει το αφορολογητο για εμας τους επαγγελματιες? Ή να μειωθει το 26% απο το 1ο ευρω?

 

Το ρωταω γιατι εχω επιλογη να κοψω ενα αρκετα μεγαλο ποσο ανάμεσα στο 2014 ή 2015.

Να το ρισκαρω και να το αφησω για το 2015? Ποσο χειροτερα να πανε τα πραγματα?

Το κακο βεβαια ειναι οτι θα παει πισω κι η αντιστοιχη παρακρατηση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πάει 15% από το πρώτο ευρώ, 54% από το πρώτο ευρώ, 15% από την πρώτη δραχμή, 80% από την πρώτη δραχμή.......

Ποιος ξέρει σίγουρα;

Αρμόδιος να απαντήσει είναι ο Χορταρέας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.