Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Σωστό το ερώτημα του Σωτήρη.

Προφορική (προφανώς) διαβεβαίωση που δεν βασίζεται σε κάποια επίσημη αναφορά (που μάλλον τέτοια θα ήταν η διαβεβαίωση) είναι άχρηστη πληροφορία .... αλλά και γραπτά να τις είχε ο συνάδελφος δεν νομίζω να είχαν τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το ερώτημα του Σωτήρη.

Προφορική (προφανώς) διαβεβαίωση που δεν βασίζεται σε κάποια επίσημη αναφορά (που μάλλον τέτοια θα ήταν η διαβεβαίωση) είναι άχρηστη πληροφορία .... αλλά και γραπτά να τις είχε ο συνάδελφος δεν νομίζω να είχαν τύχη.

 

 

Επί του συγκεκριμένου η θέση της διοίκησης (του υπουργείου οικονομικών δηλαδή ) ξεκαθάρισε με την έκδοση  της  ΠΟΛ 1047/2015 , εντός του 2015 και να θυμαμαι καλά τον μήνα Φεβρουάριο  . Αυτό σημαίνει ότι μέσα στο 2014 οτι και να του ειχαν πεί , ότι και να του είχαν δώσει γραπτώς ήταν στον αέρα , υπο την έννοια ότι εκρεμμούσε τη ερμηνευτική θέση της διοίκησης επι του άρθρου 12 ν 4172/2014.

Δυστυχώς πολλές μα πολλές  εφαρμοστικές εγκύκλιοι για το Ν 4172/2014 εκδόθηκαν με καθυστέρηση 18 , 19 ,20 ...μηνών , απο την έδοση του συγκεκριμένου νόμου και σε χρόνο που είχε λήξει ήδη το φορολογικό έτος , αρα δεν μπορούσες να διορθώσεις τίποτε . Εκδόθηκαν μάλλιστα  εγκύκλιοι που ρυθμίζουν σημαντικά θέματα των φετινών φορολογικών δηλώσεων , ενώ έχει ήδη ξεκινήσει η υποβολή τους , με αποτέλεσμα να απαιτεπιται η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων τώρα πχ η ΠΟΛ 1113/03-06-2015 (για τις εκπιτόμενες δαπάνες) ή η χτεσινή ΠΟΛ 1116/11-06-2015 για τα αγροτικά εισοδήματα. Μια πρακτική που κατατάσει τη χώρα μας εκτός δυτικού κόσμου . Δε σχολιάζω το λεγόμενο μινι φορολογικό νομοσχεδιο που και αυτό ανατρέπει υποβληθείσες δηλωσεις .  

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τους είχα ζητήσει είναι ότι θα έκοβαν Απόδειξη Δαπάνης από τον φορέα και δεν θα μου ζητούσαν να τους κόψω εγώ παραστατικό....

 

με βάση αυτό και επειδή πέρσι είχα πάλι μέχρι τρεις εργοδότες αλλά και μια απόδειξη δαπάνης φορολογήθηκα κανονικά ως μισθωτός.

 

(Η απόδειξη δαπάνης είχε κοπεί πριν κάνω έναρξη ως μηχανικός...)

 

Βγάλανε τώρα την ΠΟΛ 1047/2015 και τα γ@#@# την μάνα....

 

Ούτε προγραμματισμό μπορείς να κάνεις ούτε τπτ... 

Link to comment
Share on other sites

Επί του συγκεκριμένου η θέση της διοίκησης (του υπουργείου οικονομικών δηλαδή ) ξεκαθάρισε με την έκδοση  της  ΠΟΛ 1047/2015 , εντός του 2015 και να θυμαμαι καλά τον μήνα Φεβρουάριο  . Αυτό σημαίνει ότι μέσα στο 2014 οτι και να του ειχαν πεί , ότι και να του είχαν δώσει γραπτώς ήταν στον αέρα , υπο την έννοια ότι εκρεμμούσε τη ερμηνευτική θέση της διοίκησης επι του άρθρου 12 ν 4172/2014.

Δυστυχώς πολλές μα πολλές  εφαρμοστικές εγκύκλιοι για το Ν 4172/2014 εκδόθηκαν με καθυστέρηση 18 , 19 ,20 ...μηνών , απο την έδοση του συγκεκριμένου νόμου και σε χρόνο που είχε λήξει ήδη το φορολογικό έτος , αρα δεν μπορούσες να διορθώσεις τίποτε . Εκδόθηκαν μάλλιστα  εγκύκλιοι που ρυθμίζουν σημαντικά θέματα των φετινών φορολογικών δηλώσεων , ενώ έχει ήδη ξεκινήσει η υποβολή τους , με αποτέλεσμα να απαιτεπιται η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων τώρα πχ η ΠΟΛ 1113/03-06-2015 (για τις εκπιτόμενες δαπάνες) ή η χτεσινή ΠΟΛ 1116/11-06-2015 για τα αγροτικά εισοδήματα. Μια πρακτική που κατατάσει τη χώρα μας εκτός δυτικού κόσμου . Δε σχολιάζω το λεγόμενο μινι φορολογικό νομοσχεδιο που και αυτό ανατρέπει υποβληθείσες δηλωσεις .  

 

Την βρίσκουν με το να μας παγιδεύουν...   αυτό κοινώς λέγεται ΑΛΗΤΕΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Και να ήταν η πρώτη φορά, πάει και έρχεται... αλλά αυτό γίνεται συστηματικά εδώ και χρόνια!! Οπότε είναι κατ'εξακολούθηση το αδίκημα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τπτ δεν ειχε το μινι φορονομοσχεδιο για τους μπλοκακηδες ως μισθωτους

που καναν εγκλημα να παρακολουθησουν σεμιναρια;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα με δύο επιπλέον ερωτήσεις και ευχαριστώ βέβαια για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις τον Σωτήρη σε προηγούμενο ερώτημα που είχα θέσει. 

 

Το εισόδημα από Σεμινάριο σε ποιο κωδικό του Ε1 δηλώνεται?

Επίσης, σε ποιο κωδικό του Ε1 δηλώνονται οι κρατήσεις και οι φόροι που κρατήθηκαν για το προαναφερθέν Σεμινάριο?

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα φορολογικά μου μιας και ως νέος μηχανικός είμαι ολίγον άσχετος...

 

Ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα σε μία εταιρία ως ηλεκτρολόγος μηχανικός με μπλοκάκι. Στο ΤΕΕ γράφτηκα μόλις το καλοκαίρι και είναι η πρώτη φορά που ασκώ το επάγγελμα. Έδρα έχω δηλώσει την κατοικία μου.

 

Με βάση τη συμφωνία που έχω κάνει με την εταιρία το συνολικό μηνιαίο ποσό, μαζί και με ΦΠΑ, που θα της κοστίζω είναι 1500 ευρώ (1220 μηνιαίες αποδοχές + 280 ΦΠΑ/μήνα). Με βάση τους υπολογισμούς μου (διορθώστε με αν κάνω λάθος) θα πληρώνομαι κάθε μήνα 1500 - 20%*1220 = 1256 ευρώ εκ των οποίων όμως 280 θα προορίζονται για ΦΠΑ και 175 περίπου για το ΤΣΜΕΔΕ, επομένως καθαρά θα μου μένουν στο τέλος 800. 

 

Εφόσον τα παραπάνω είναι σωστά, θα ήθελα να με διαφωτίσετε για τα ακόλουθα:

 

1) Φορολογία εισοδήματος: Θα φορολογηθώ με κλίμακα μισθωτών (22%) ή ελεύθερων/ανεξάρτητων επαγγελματιών (26%);

 

2) Σε περίπτωση που φορολογηθώ ως μισθωτός, η έκπτωση φόρου 2100 ευρώ μέσω συλλογής αποδείξεων 10% του φορολογητέου εισοδήματος (με την οποία στην ουσία μηδενίζεται ο φόρος μου και άρα θα έχω επιστροφή όλης της παρακράτησης) ισχύει;

 

3) Εάν πάλι φορολογούμαι ως ελεύθερος επαγγελματίας τι ισχύει σε σχέση με εκπτώσεις από το φόρο εισοδήματος; (ποιες δαπάνες εκπίπτουν, πόσο μειώνεται ο φόρος κλπ.)

 

4) Για το ΦΠΑ τι προβλέπεται σε σχέση με εκπτώσεις δαπανών;

 

5) Τι αποδείξεις πρέπει να μαζεύω και τι όφελος θα έχω από αυτές ως προς φόρο εισοδήματος και ΦΠΑ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.