Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζετε μήπως αν νομικά προκύπτει υποχρέωση κατάθεσης ισόποσης αμοιβής από τους δύο διαδίκους (εναγόμενο και ενάγοντα) στο μηχανικό? 

Link to comment
Share on other sites

μια φορά που μου έτυχε να πληρώσω συνάδελφο-δικαστικό πραγματογνώμονα τα πλήρωσα όλα εγώ ως εναγόμενος αλλά στο τέλος -όταν δικαιώθηκα -πήρα κάτι ψίχουλα  και τα περισσότερα τα πήρε ο πελάτης ιδιοκτήτης (άσχετα αν ο ιδιοκτήτης τα έριχνε όλα σε μένα-καθώς αυτό συνήθως γίνεται- να εγώ δεν ξέρω .. ο μηχανικός μου)

δηλαδή το δικαστήριο επέβαλε στο ενάγοντα να μας πληρώσει συνολικά  7.500€ + τόκους και εγώ πήρα κάπου 1800

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ βάσει νομοθεσίας, τα συμφωνητικά και τραπεζικές καταθέσεις από ενάγοντα και εναγόμενο οφείλουν να είναι ισόποσες για θέματα αμεροληψίας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από νομοθετική ή άλλη διάταξη.

Βασικά, η επισπεύδουσα πλευρά που κινεί τη διαδικασία πρέπει να αντιμετωπίσει και την αμοιβή του πραγματογνώμονα, ανεξάρτητα από το πόρισμα του πραγματογνώμονα. 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να πληρώνουν και οι δύο διάδικοι.... Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν πλήρωναν ισόποσα, συνήθως αυτός που θέλει να τελειώνει η διαδικασία, θα προσπαθούσα να πληρώσει μόνο αυτός που καίγεται να τελειώσει...

Αλλά για το τυπικό μέρος δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι που να το καθορίζει....  μπορεί όμως να μην το γνωρίζω και ίσως άλλοι, εμπειρότεροι, να το γνωρίζουν...

 

υ.γ. με πρόλαβε την ώρα που έγραφα :) 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.