Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίριο που προτάθηκε για διατηρητέο


Moύκου

Recommended Posts

 

...πως μπορούν να γίνουν συμβόλαια πώλησης αλλά με τον όρο να μην βγει διατηρητέο.....

 

 

Τώρα αλλάζει και θα χρειαστείς δικηγόρο.

 

Γνωρίζω  ότι σίγουρα μπορείς να κάνεις προσύμφωνο με την αναίρεση που λες.

Συμβόλαιο και μεταβίβαση που να μπορεί να αναιρεθεί νομίζω πως δεν μπορείς. (απλά νομίζω)

 

Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει και ένας χρονικός ορίζοντας για αυτά ο οποίος θα πρέπει να είναι μεγάλος. (μερικά χρόνια μαζί με τις ενστάσεις).

 

Έως τότε σίγουρα δεν θα μπορεί να βγάλει άδεια δόμησης.

 


 

...Η γνωμάτευση της ΕΠΑΕ δεν ξέρω ποια είναι....

χωρίς αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ....

 

(Εξακολουθείς να το γράφεις ΕΠΑΕ αντί για ΣΑ. Μπας και η γνωμάτευση δεν ήταν πρόσφατη αλλά είναι πιο παλιά όπου πράγματι είχε ονομασία ΕΠΑΕ?)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Όχι πρόσφατη έιναι. Από συνήθεια την λέω ΕΠΑΕ.Αν μπει ένας εργάτης και το ψιλό γκρεμίσει τι γίνεται μετά? Να ρίξει την οροφή ας πούμε..... :mrgreen:

  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ψιλό ή χοντρό παρανομίες και πώς να τις κάνεις δεν μπορείς να τις έχεις από ένα δημόσιο φόρουμ και ειδικά εδώ.

Αν το συνεχίσεις με αυτό το είδος ερωτήσεων το θέμα θα κλειδώσει.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι :) να το γκρεμίσει... πιθανόν να υπάρχουν φωτογραφίες, με ... συγκεκριμμένη ημερομηνία,

αυτό με το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής αργεί. Και μόνο οτι προτάθηκε θέλει χρόνο ... αν το ζητούμενο είναι ο χρόνος, θα έπρεπε αυτός εξ του οποίου ρωτάς να κοιτάξει κάτι άλλο.

Αν ...είτε ευκαιρία είναι, είτε... δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε αυτά τα λεφτά θα έπρεπε να περιμμένει...

Link to comment
Share on other sites

το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω για το συμβόλαιο

είναι ότι η τιμή αγοράς στο συμβόλαιο θα πρέπει να συμφωνεί με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ (φαντάζομαι η πραγματική δύσκολα είναι πιο χαμηλά από εμπορική)

 

έτσι αν κριθεί ότι πρέπει να επιστρέψει λεφτά και άκυρο το συμβόλαιο να σου επιστρέψει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.....

 

 

στη λάρισα απόσο ξέρω υπάρχουν κτίρια που αν και αρχιτεκτονικά δεν σου γεμίζουν το μάτι όντως αξίζουν για διάφορουςλόγους να διαητρηθούν

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά:

 

  • Αν το κτίσμα διαθέτει αξιόλογα αρχιτεκτονικά στοιχεία, χαρακτηριστικά της εποχής του, αν είναι σπάνιο και αντιπροσωπευτικό δείγμα μιας αρχιτεκτονικής που δεν υπάρχει πλέον, θα κηρυχθεί.
  • Αν είναι ένα αδιάφορο κτίσμα, που διασώζει στοιχεία διαμόρφωσης ή μορφολόγησης μίας εποχής, και που λόγω υπερβάλλοντος ζήλου, ουσιαστικής άγνοιας ή ευθυνοφοβίας το πρότεινε ένας υπάλληλος για κήρυξη, δεν θα κηρυχθεί.

Την διαφορά ανάμεσα στα δύο την κάνει ένας αρχιτέκτονας με καλή γνώση της συγκεκριμένης αρχιτεκτονικής περιόδου, που θα αξιολογήσει με πραγματικά δεδομένα και θα κάνει τις σχετικές εισηγήσεις στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Ακόμη, στις περιπτώσεις αυτές εξετάζονται και τα ζητήματα βιωσιμότητας του κτιρίου η δυνατότητα αξιοποίησής του από τον ιδιοκτήτη του κλπ. Εδώ, ο ρόλος του πολιτικού μηχανικού είναι προφανής.

 

Συμπερασματικά, αξιόπιστη ενημέρωση, και εκτίμηση της πιθανότητας να κηρυχθεί, μπορούν να σου δώσουν μόνο οι μηχανικοί που θα το αναλάβουν.

 

Τα θέματα αυτά είναι χρονοβόρα, κρίνονται σε υψηλότατα κλιμάκια (η κήρυξη γίνεται με ΥΑ), και θέλουν σοβαρότητα και γνώση.

 

Και, ναι, υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις (η μεγάλη πλειοψηφία) που τα συμβούλια απορρίπτουν τις προτάσεις κήρυξης.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

AlexisPap αυτή διαδικασία πόσο διαρκεί χρονικά δηλαδή από την στιγμή που θα προταθεί μέχρι την στιγμή που θα φτάσει στο υπουργείο ? Πάντως το συγκεκριμένο ακίνητο είναι ένα σχετικά αδιάφορο κτίσμα ''που διασώζει στοιχεία διαμόρφωσης ή μορφολόγησης μίας εποχής''.Δύο αρχιτέκτονες που το είδαν μου είπαν πως δεν θα βγει διατηρητέο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις.Το ακίνητο είναι στην Λάρισα ,το θέλει για οικόπεδο να κτίσει νέα οικοδομή δηλαδή να κατεδαφίσει την παλαιά οικία και είναι τιμή ευκαιρίας.Το οικόπεδο έχει μέσα διώροφο κτίσμα σε άσχημη κατάσταση.Κατά την γνώμη μου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά έχει κάποια ωραία στοιχεία (κυρίως μπαλκόνια).Η γνωμάτευση της ΕΠΑΕ δεν ξέρω ποια είναι.Πάντως κάποιους που ρώτησα μου είπαν πως είναι πολύ δύσκολο να βγει διατηρητέο.Τώρα τι κάνει κάποιος είναι δύσκολο θέμα όντως.Ένας φίλος πολιτικός μηχανικός μας είπε πως μπορούν να γίνουν συμβόλαια πώλησης αλλά με τον όρο να μην βγει διατηρητέο.Δηλαδή δίνεται μία προκαταβολή από τον αγοραστή και τρέχουν την διαδικασία.Αν δεν βγει διατηρητέο γίνεται κανονικά η αγοραπωλησία. Αν βγει επιστρέφεται η προκαταβολή στον υποψήφιο αγοραστή.Ξέρει κανένας αν ισχύει αυτό?

 

 

 

 
 

 

Τώρα αλλάζει και θα χρειαστείς δικηγόρο. :smile: :-)

 

Γνωρίζω  ότι σίγουρα μπορείς να κάνεις προσύμφωνο με την     αν  αίρεση που λες.

Συμβόλαιο και μεταβίβαση που να μπορεί να αναιρεθεί νομίζω πως  δεν μπορείς. (απλά νομίζω)

[πολυ σωστα νομιζεις]

 

Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει και ένας χρονικός ορίζοντας για αυτά ο οποίος θα πρέπει να είναι μεγάλος. (μερικά χρόνια μαζί με τις ενστάσεις).

 

Έως τότε σίγουρα δεν θα μπορεί να βγάλει άδεια δόμησης.

 


 

χωρίς αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ....

 

(Εξακολουθείς να το γράφεις ΕΠΑΕ αντί για ΣΑ. Μπας και η γνωμάτευση δεν ήταν πρόσφατη αλλά είναι πιο παλιά όπου πράγματι είχε ονομασία ΕΠΑΕ?)

 

και βεβαια,

αφου δεν γνωριζουν την καταληξη της υποθεσης...δεν επιτρεπεται  να γινει κανενα συμβολαιο..με  τιμη "Α" αν κηρυχθει διατηρητεο και τιμη "Β" αν δεν κηρυχθει..

 

 

 

καλημερα didoni

 

παμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.