Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατοικία στα Μέγαρα διεκδικεί το Ευρωπαικό βραβείο Σύγχρονης Αρχιτεκτονικής


Engineer

Recommended Posts

Δεν θέλω να σχολιάσω ούτε το τριγωνικό, ούτε το εμφανές μπετόν, ούτε τις αυλές. Ο καθένας έχει δικαίωμε να φτιάχνει το σπίτι του όπως του αρέσει, ειδικά όταν διαθέτει τεράστιο οικόπεδο και έτσι δεν ενοχλεί αισθητικά τον γείτονα.

Γιατί όμως χαρακτηρίζεται Eco-friendly μία κατασκευή που εμφανώς δεν έχει ενσωματώσει ούτε μελέτη κλασικής θερμομόνωσης? Ασε τώρα τις συνθήκες ηλιασμού και σκίασης (με κουρτίνες) στο 38 γεωγραφικό πλάτος. 

Eco-killer είναι.

Εκτός και άν το "eco" δεν προέρχεται από το ecology αλλά από την ΕΚΟ, την γνωστή εταιρεία πετρελοειδών.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δεχτώ το ανεπίχριστο στα κατακόρυφα στοιχεία, για αυτή την κατασκευή τουλάχιστον. Αλλά στο εσωτερικό να φαίνονται οι γραμμές από τον ξυλότυπο στην οροφή;;;

Περί ορέξεως

Link to comment
Share on other sites

Το σκυρόδεμα είναι απαράδεκτο και σίγουρα δεν έγινε για αρχιτεκτονικούς λόγους. Δόξα το θεω υπάρχουν stencils για αυτό και αν είσαι και λίγο τρελαμένος φτιάχνεις το δικά σου με σιλικόνη. Αν το σκυρόδεμα έχει επιπλέον προδιαγραφές θερμομόνωσης πχ με προσθήκη Vermiculite δεν το ξέρω αλλα αμφιβάλω διότι μάλλον δεν είχαν τέτοια τεχνογνωσία.

 

παράδειγμα

 

http://www.cmnzl.co.nz/assets/sm/2400/61/1325ThorbjorgSaevarsdottir.pdf

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές δουλειές είναι μόνο γιά τα περιοδικά , αλλά όχι γιά να διαβιώνεις σε αυτές . Γενικά υπάρχει μιά λογική εντυπωσιασμού σε βάρος της λειτουργικότητας .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το άφησαν επίτηδες.

Και το ΕΝ206 γιατί το έχουμε???

 

Επισκευαστικό μπάλωμα σε εμφανές απαγορεύεται. Παύει να είναι εμφανές.

Λάθος σύνθεση ή/και δόνηση.

Δεν επιμένω συνάδελφε, άλλωστε τα περί σκυροδέματος δεν είναι της ειδικότητάς μου. Δέχομαι τα λεγόμενά σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια είχα την απορία πώς εξασφαλίζεται η θερμομόνωση στα εμφανή και ως απάντηση μέχρι στιγμής έχω δώσει μόνο την εσωτερική θερμομόνωση, χωρίς εκμετάλλευση της θερμοχωρητικότητας.

 

 

 

Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά αφορά μόνο σε μη φέροντα στοιχεία (τύπου προκάτ);

 

P.S. Δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά έχει και φυτεμένο δώμα το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μονο για προκατ κοίταξε το

 

MISAPOR Beton

 

http://www.misapor.ch/files/misapor_thb_daemmbeton_2014-8_en.pdf

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τόχετε γυρίσει αλλού αλλά

ως δείγμα "μοντέρνας" αρχιτεκτονικής δεν είναι κακό, είναι εντός κλίμακας αν και ελαφρώς εκκεντρικό (κυριολεκτικά και μεταφορικά)

είναι λίγο ξεκάρφωτο (πολιτισμικά και χωροταξικά) και με τα μεγάλα ανοίγματα για άλλο κλίμα, αλλά έχει και κάποια στοιχεία όπως η στέγαση του αιθρίου με τέντα (βλέπω τα σύρματα) και το φυτεμένο δώμα (δυσδιάκριτο στις φωτό αλλά αν δεν είναι χόρτα που φύτρωσαν στην ερημιά του σκυροδέματος μάλλον είναι φυτεμένο δώμα) 

τώρα, ο καθένας θεωρεί οικολογικό ό,τι θέλει προς βρώσιν των αρχιτεκτονικών περιοδικών και διαγωνισμών

(συμφωνώ ούτως ή άλλως εν μέρει με BAS & Brasco -1ο σχόλιο- & kostas_super_3)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το θεωρώ (κυρίως από αρχιτεκτονικής άποψης) απαράδεκτο κτήριο και καταθλιπτικό για την συγκεκριμένη χρήση (κατοικία).

Το "εμφανές" σκυρόδεμα, ειδικά όταν διακρίνεται η γράμμωση των σανίδων, το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αλλά όταν χρησιμοποιείται σε επιλεγμένες περιοχές και όχι σε όλη την έκταση του κτηρίου.

Η (ακραία) μοντέρνα αρχιτεκτονική, εκτός των άλλων, νομίζω ότι είναι και ανεπίκαιρη.    

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήτανε να το βάφανε και με μια transparent paint EN 1504-2 διότι με τα εμφανή στην Ελλάδα δεν έχουμε και τις καλύτερες επιδόσεις απο πλευράς ανθεκτικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.