Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κατά τα 2015 βρισκόμουν σε καθεστώς εξαίρεσης ΦΠΑ (αφού το 2014 ήμουν <10000), αλλά τα έσοδα μου εντός του 2015 ξεπέρασαν το όριο, οπότε χάνω την εξαίρεση για το 2016. Χρειάζεται να κάνω κάτι γι' αυτό στην ΔΟΥ/TaxisNet, ή η "μεταγωγή" θα γίνει αυτόματα; Αν ναι, τι χρειάζεται, π.χ. μια απλή επίσκεψη/δήλωση στο μητρώο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από μένα.

Δυστυχώς δεν γνώριζα για την συγκεκριμένη δυνατότητα απαλλαγής, ενώ ο τζίρος μου είναι <10000.

Ισχύει ακόμα η προθεσμία για ένταξη έως 11.01.2016 ή μήπως δόθηκε κάποια παράταση?

Υπάρχει και η δυνατότητα εκπρόθεσμης ένταξης με πληρωμή προστίμου 100€?

Και τι ακριβώς ισχύει σε αυτό το νέο καθεστώς? Για οποιοδήποτε τιμολόγιο μέχρι τις 10.000 ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ? Υπάρχει υποχρέωση για δηλώσεις ΦΠΑ ανά τρίμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι αναφέρει ο ειδικός σε προηγούμενα posts, αν πέρασες το όριο πρέπει να πας να το δηλώσεις στο μητρώο στο πρώτο δεκαήμερο της χρονιάς και δεν γίνεται αυτόματα. Όταν πας και το κάνεις, αν θες ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι αναφέρει ο ειδικός σε προηγούμενα posts, αν πέρασες το όριο πρέπει να πας να το δηλώσεις στο μητρώο στο πρώτο δεκαήμερο της χρονιάς και δεν γίνεται αυτόματα. Όταν πας και το κάνεις, αν θες ενημέρωσέ μας.

Φίλε Meremeti αυτό που λες νομίζω ότι αφορά περιπτώσεις υπέρβασης του ορίου των 10.000. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτό....δεν έχω καν ενταχθεί στο καθεστώς εξαίρεσης ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στο #71. Δεν ήταν προφανές;

Αυτά που ρωτάς εσύ έχουν συζητηθεί στα προηγούμενα posts και στα σχετικά θέματα των ειδήσεων εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι αναφέρει ο ειδικός σε προηγούμενα posts, αν πέρασες το όριο πρέπει να πας να το δηλώσεις στο μητρώο στο πρώτο δεκαήμερο της χρονιάς και δεν γίνεται αυτόματα. Όταν πας και το κάνεις, αν θες ενημέρωσέ μας.

 

Ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω την τύχη μου αύριο-μεθαύριο και θα σας ενημερώσω. Αναρωτιέμαι πόσο θα μου κοστίσει το εκπρόθεσμο του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατά τα 2015 βρισκόμουν σε καθεστώς εξαίρεσης ΦΠΑ (αφού το 2014 ήμουν <10000), αλλά τα έσοδα μου εντός του 2015 ξεπέρασαν το όριο, οπότε χάνω την εξαίρεση για το 2016. Χρειάζεται να κάνω κάτι γι' αυτό στην ΔΟΥ/TaxisNet, ή η "μεταγωγή" θα γίνει αυτόματα; Αν ναι, τι χρειάζεται, π.χ. μια απλή επίσκεψη/δήλωση στο μητρώο;

 

Ευχαριστώ.

 

Δήλωση μετατάξης , ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΌ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ , στο μητρώο της ΔΟΥ , διαφορετικά δε θα μπορέσεις να υποβάλεις περιοδικές δηλώσεις του ΦΠΑ

 

Οσο αφορά το κόστος 102,40 ευρώ είναι . (δεν πληρώνεις αμέσως )

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Δυστυχώς δεν γνώριζα για την συγκεκριμένη δυνατότητα απαλλαγής, ενώ ο τζίρος μου είναι <10000.

Ισχύει ακόμα η προθεσμία για ένταξη έως 11.01.2016 ή μήπως δόθηκε κάποια παράταση?

Υπάρχει και η δυνατότητα εκπρόθεσμης ένταξης με πληρωμή προστίμου 100€?

Και τι ακριβώς ισχύει σε αυτό το νέο καθεστώς? Για οποιοδήποτε τιμολόγιο μέχρι τις 10.000 ισχύει απαλλαγή ΦΠΑ? Υπάρχει υποχρέωση για δηλώσεις ΦΠΑ ανά τρίμηνο?

 

Μπορείτε να ενταχθείτε και εκπρόθεσμα στο καθεστώς αυτό , αν πληρείτε την προυπόθεση που θέτει στο άρθρο 7 η ΠΟΛ 1126/17-06-2015.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση μετατάξης , ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΌ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ , στο μητρώο της ΔΟΥ , διαφορετικά δε θα μπορέσεις να υποβάλεις περιοδικές δηλώσεις του ΦΠΑ

 

Οσο αφορά το κόστος 102,40 ευρώ είναι . (δεν πληρώνεις αμέσως )

 

Ακριβώς. Πήγα στο Μητρώο (Ζ' ΔΟΥ Θεσ/νίκης), συμπλήρωσα επί τόπου μία ΥΔ και ένα Μ2 με την ταυτότητα μόνο, και μου έβγαλε τη Βεβαίωση Μεταβολής και μία Ταυτότητα Οφειλής για 102,40€.

 

Περιοδικές ΦΠΑ θα πρέπει να υποβάλλω από τώρα (για το 4ο τρίμηνο του 2015) ή από τον Απρίλιο (για το 1ο τρίμηνο του 2016)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ενταχθείτε και εκπρόθεσμα στο καθεστώς αυτό , αν πληρείτε την προυπόθεση που θέτει στο άρθρο 7 η ΠΟΛ 1126/17-06-2015.

 

Ευχαριστώ φίλε SOTHRIS. Αν έχω καταλάβει σωστά η ένταξη αφορά το τρέχων έτος του 2016 και το κριτήριο ένταξης είναι ο τζίρος του 2015? Πως όμως θα αποδείξεις τον τζίρο του 2015 χωρίς να υπάρχει φορολογική δήλωση? Επίσης η εκπρόθεσμη ένταξη ισχύει χωρίς κάποιο χρονικό όριο? Και το πρόστιμο είναι το ίδιο ανεξάρτητα από το χρόνο καθυστέρησης της ένταξης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.