Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται πώς αποκτώ πρόσβαση στα κέρδη της επιχείρησής μου ή επιχείρησης στην οποία συμμετέχω:

 

1) Απλά τα παίρνω από τον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας, δικά μου είναι στο φινάλε: Στην περίπτωση αυτή ισχύει το (προφανές) που λέει ο Βασ. (Πιθανώς αυτή είναι κακή πρακτική, στα χαρτιά μένουν ως μη διανεμόμενα κέρδη για επανεπένδυση κλπ - το αφήνουμε κατά μέρος.)

 

2) Ως αμοιβή προς τον εαυτό μου από τα κέρδη: αποτελεί ΜΕΡΙΣΜΑ και στο Ε1 πάει σε άλλη ενότητα από την επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

3) Ως αμοιβή εταίρου - διαχειριστή που προβλέπεται από το καταστατικό ή αποφασίζεται εκ των υστέρων ή δίδεται για συμμετοχή σε συνεδριάσεις κλπ: θεωρείται εισόδημα από ΜΙΣΘΩΤΗ εργασία και στο Ε1 πάει σε άλλη ενότητα από την επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, ισχύει αυτό που έγραψα στην πρηγούμενη ανάρτησή μου, ότι δηλ. έχει σημασία η "κατηγορία" εισοδήματος και όχι η "δραστηριότητα", η οποία μπορεί να είναι και η ίδια. Παραδείγματα:

 

α) Έστω ότι είμαι τοπογράφος ελ. επαγγελματίας και έχω και εταιρεία μονοπρόσωπη με το ίδιο ή παρεμφερές ΚΑΔ για τοπογραφικές υπηρεσίες. Διατηρώ την απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την ατομική και κόβω τιμολόγια από την εταιρεία σε όποιον ζητήσει παραστατικό με ΦΠΑ. Τα έξοδά μου τα κόβω στο ΑΦΜ της επιχείρησης για να συμψηφίζω το ΦΠΑ εξόδων με το ΦΠΑ τυχόν εσόδων αυτής. Έτσι αίρεται και το μειονέκτημα του να είσαι στην απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων.

 

β) Έστω ότι είμαι τοπογράφος και επειδή είμαι πολυσπούδαστος ή πολυπράγμων είμαι ταυτόχρονα και δικηγόρος ή έχω εμπορική επιχείρηση. Αν ξεπεράσω το όριο τζίρου των 10000€ συνολικά και από τις δύο δραστηριότητες οφείλω να μεταφερθώ στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ από την επόμενη χρονιά με δήλωσή μου στο μητρώο. Εδώ έχουμε διαφορετική "δραστηριότητα" που επηρεάζει την παραμονή ή όχι στις μικρές επιχειρήσεις.

 

Εγώ έτσι τα αντιλαμβάνομαι, μπορεί να κάνω και λάθος.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Από όλες τις δραστηριότητες που στη φορολογική δήλωση μπαίνουν μαζί, επομένως από επιχειρηματική δραστηριότητα πάσης φύσεως (Γ2), αλλά όχι από ακίνητα (Δ1), τόκους (Δ2) ή μισθωτές υπηρεσίες (Α) κλπ.

 

 

Aτυχής η περιγραφή , ατυχέστατη .

Υποκέιμενο σε ΦΠΑ (και επομένως εν δυνάμει δικαιούμενο της απαλλαγής ) είναι κάθε φυσικό ΄πρόσωπο (ΈΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ) εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα ........ ( ν 2859/2000, άρθρο 3)  ...

Link to comment
Share on other sites

 Κάτι λέγαν για 25000 το όριο απαλλαγής φπα. Το κάναν η ακόμα 10000 είναι ;;

."Απαλλαγή από ΦΠΑ για επιχειρήσεις με τζίρο έως 25.000 ευρώ

 

Το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σχετική πρόταση του ΔΝΤ.

 

Tην υποχρεωτική απαλλαγή από ΦΠΑ για μικρές επιχειρήσεις και για επαγγελματίες με ακαθάριστα ετήσια έσοδα έως 20.000 – 25.000 ευρώ εξετάζει το υπουργείο οικονομικών μετά από σχετική εισήγηση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

 

Σύμφωνα με το ΔΝΤ η συνεισφορά των επαγγελματιών αυτών και των επιχειρήσεων είναι αρνητική στα έσοδα ΦΠΑ, δηλαδή παίρνουν μεγαλύτερη επιστροφή φόρου, από αυτόν που αποδίδουν.

 

Επίσης ο φορολογικός μηχανισμός επωμίζεται και το κόστος της διαχείρισης όλων των δηλώσεων.

 

Η σχετική διάταξη, σύμφωνα με την «Καθημερινή», αναμένεται να περιληφθεί σε κάποιο από τα νομοσχέδια Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος και Κώδικας Φορολογικών Διαδικασιών που αναμένεται να κατατεθούν στη Βουλή μετά τις 15 Ιουλίου."

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14237

Link to comment
Share on other sites

."Απαλλαγή από ΦΠΑ για επιχειρήσεις με τζίρο έως 25.000 ευρώ

 

Το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σχετική πρόταση του ΔΝΤ.

 

Tην υποχρεωτική απαλλαγή από ΦΠΑ για μικρές επιχειρήσεις και για επαγγελματίες με ακαθάριστα ετήσια έσοδα έως 20.000 – 25.000 ευρώ εξετάζει το υπουργείο οικονομικών μετά από σχετική εισήγηση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

 

Σύμφωνα με το ΔΝΤ η συνεισφορά των επαγγελματιών αυτών και των επιχειρήσεων είναι αρνητική στα έσοδα ΦΠΑ, δηλαδή παίρνουν μεγαλύτερη επιστροφή φόρου, από αυτόν που αποδίδουν.

 

Επίσης ο φορολογικός μηχανισμός επωμίζεται και το κόστος της διαχείρισης όλων των δηλώσεων.

 

Η σχετική διάταξη, σύμφωνα με την «Καθημερινή», αναμένεται να περιληφθεί σε κάποιο από τα νομοσχέδια Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος και Κώδικας Φορολογικών Διαδικασιών που αναμένεται να κατατεθούν στη Βουλή μετά τις 15 Ιουλίου."

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14237

 

Παλαιό είναι αυτό . Εμεινε στα σχέδια .(τα επιχειρήματα που αναγράφονται πάντως είναι σαθρά )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέρασα από το λογιστήριο εταιρείας σήμερα και τους τα 'πρηξα πάλι.. Τους ρώτησα συγκεκριμένα:

"Από ποια εισοδήματα πέραν των ΑΠΥ-ΤΠΥ που κόβω ως ελ. επαγγελματίας κινδυνεύω να ξεπεράσω το όριο των 10000;"

 

Συμπέρασμα; Η πλειονότητα των λογιστών δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα!

 

Έχουμε την τύχη στο forum να διαθέτουμε τους καλύτερους λογιστές της επικράτειας! Δυστυχώς, πρέπει καμιά φορά να τους τα βγάζουμε με το τσιγκέλι. Για παράδειγμα, τι πάει να πει το παρακάτω:

 

Aτυχής η περιγραφή , ατυχέστατη .

Υποκέιμενο σε ΦΠΑ (και επομένως εν δυνάμει δικαιούμενο της απαλλαγής ) είναι κάθε φυσικό ΄πρόσωπο (ΈΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ) εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα ........ ( ν 2859/2000, άρθρο 3)  ...

 

Το πρόβλημα είναι στη μη επιστημονική διατύπωση ή στην ουσία του; Ένα αφοριστικό σχόλιο καλό θα ήταν να περιλαμβάνει και τεκμηριωμένη τοποθέτηση κατά πόσον η άποψη είναι σωστή ή λάθος, προκειμενου να συμβάλλει στη συζήτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέρασα από το λογιστήριο εταιρείας 

 

Συμπέρασμα; Η πλειονότητα των λογιστών δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα!

 

 

δηλαδή πέρασες από ένα λογιστήριο εταιρείας και έβγαλες το συμπέρασμα είναι ότι η πλειονόητα είνα άσχετοι... ακούγεται αρκετά τεκμηριωμένο...θα πρότεινα αν έχεις απορίες να περάσεις από το τμήμα ΦΠΑ της οικείας ΔΟΥ και να μας ενημερώσεις 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.