Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

Λοιπόν

 

Το πρόβλημα είναι στη μη επιστημονική διατύπωση ή στην ουσία του; Ένα αφοριστικό σχόλιο καλό θα ήταν να περιλαμβάνει και τεκμηριωμένη τοποθέτηση κατά πόσον η άποψη είναι σωστή ή λάθος, προκειμενου να συμβάλλει στη συζήτηση. 

 

Η προβληματική διατύπωση έχει επιπτώσεις και στην ΄περιγραφή της ουσίας . Τίποτε πέραν αυτού .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ένταξη ή απένταξη στο καθεστώς μη ΦΠΑ η προθεσμία είναι 30 ημέρες;

 

Ειναι μεχρι τελος ιανουαρίου.

 

#gio απο που προκύπτει αυτή η αλλαγή μέχρι τέλους Ιανουαρίου, ενω ήταν μέχρι το πρώτο 10ήμερο του μηνός ?

 

Επειδή έχω αμελήσει (μέχρι σήμερα) να κάνω μεταβολή στο μητρώο θα με ενδιέφερε να ξέρω αν έχω ελπίδες να ενταχθώ στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και μετα την προθεσμία αρκεί να μην έχεις κόψει απόδειξη και να πληρώσεις το τυπικό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση ... δεν έχω κόψει κάτι μέχρι στιγμής αλλά η ερώτηση είναι αν ισχύει και απο που, αυτό που αναφέρει ο #gio !

Και εννοείται οτι δεν είναι καιρός για επιπλέον πρόστιμα ! :sad: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

#gio απο που προκύπτει αυτή η αλλαγή μέχρι τέλους Ιανουαρίου, ενω ήταν μέχρι το πρώτο 10ήμερο του μηνός ?

 

Επειδή έχω αμελήσει (μέχρι σήμερα) να κάνω μεταβολή στο μητρώο θα με ενδιέφερε να ξέρω αν έχω ελπίδες να ενταχθώ στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ !

Aπο εδώ το πήρα ΠΗΓΗ: TAXHEAVEN.GR

Επισημάνσεις_ Έως 30 Ιανουαρίου 2017 η δήλωση μετάταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς (και αντίστροφα) του άρθ. 39 του ν. 2859_2000(1).doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

#gio απο που προκύπτει αυτή η αλλαγή μέχρι τέλους Ιανουαρίου, ενω ήταν μέχρι το πρώτο 10ήμερο του μηνός ?

 

Επειδή έχω αμελήσει (μέχρι σήμερα) να κάνω μεταβολή στο μητρώο θα με ενδιέφερε να ξέρω αν έχω ελπίδες να ενταχθώ στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ !

 

Εχει αλλάξει ο νόμος και από τις 03-08-2016 η προθεσμία των 10 ημερών , έγινε 30 ημέρες (μιλάμε για εμπρόθεσμη μεταβολή ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Αν πάω στο μητρώο τώρα για να ενταχθώ στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ τι πρόστιμο θα πληρώσω? Και τι χαρτιά χρειάζονται?

 

1) 102,40 ευρω

2) Μια απλή δήλωση μεταβολής Μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.