Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με μάστερ θα ισοδυναμούν τα πτυχία των Πολυτεχνείων


zio7

Recommended Posts

Εγώ έχω την απορία σε ένα εξάμηνο (σκάρτο) τι ακριβώς καθήκοντα αναλαμβάνεις και τι ακριβώς μαθαίνεις...αρχίσαμε πα΄λι να πουλάμε αέρα ο ένας στον άλλο... όλοι ξέρουμε πως δου΄λεύουν τα πράγματα Ελλάδα αλλά και πως έπρεπε να δουλεύουν..

 

Προσωπικά τι έκανα στην περίοδο της πρακτικής μου (2008-2009) για τον φίλο που έχει απορίες:

 

1) Project: Επίβλεψη κατασκευής εκθεσιακού περιπτέρου (2-3 εβδομάδες) μετά από 2 εβδομάδες στην εταιρεία. Πρώτη επαφή με κοστολόγηση - επίβλεψη - μάστορες - ΣΟΚ. 

2) Project: Σύνταξη τεχνικής προσφοράς - προϋπολογισμός για έργο του ΝΑΤΟ (Αξία έργου 60+). Το πρωί επίβλεψη καθ όλη τη διάρκεια του έργου (3-4 μήνες).Το απόγευμα ενημέρωση στον προϊστάμενο-συζήτηση-οργάνωση εργασιών επόμενης ημέρας. Επαφή με κοστολόγηση - επίβλεψη - Ευρωπαίους μηχανικούς - στραβά και καλά..

3) Project: Μελέτες ύδρευσης - αποχέτευσης - θερμομόνωσης 8όροφης οικοδομής στη Θεσσαλονίκη, μαζί με τα πηγαινέλα στη πολεοδομία για παρατηρήσεις. Επαφή με μελέτη - ελεγκτές ΥΔομ.

4) Παραλαβή τευχών δημοπράτησης (ξεσκόνισμα), έρευνα αγοράς και κοστολόγηση εργασιών για διάφορα έργα προκειμένου να κατεβαίνουμε σε δημοπρασίες. Επαφή με τη νομοθεσία των ΔΕ

5) Διάφορα σχέδια κουζινών - ντουλαπών για κοπή στο ξυλουργείο (όχι πολύ ενδιαφέρον!!). Εμπειρία με πελάτες (συνεννόηση - σχέδια - παρατηρήσεις και λοιπά).

 

Μέσα σε όλα:

Γενικά διάφορα πήγαινε-έλα σε πολεοδομία - πυροσβεστική - δήμους. Εμπειρία για το πως να "στέκεσαι" σε μία δημόσια υπηρεσία και για το πως να "ψυχολογείς" τους ΔΥ.. 

Εργασία πρωί - απόγευμα - Σάββατα (μόνο πρωί), συνήθως 11-12 ώρες σύνολο κάθε μέρα. Δεν νομίζω να ξαναζήσω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ως μηχανικός. Έμαθα να κοιμάμαι 6 ώρες το βράδυ και να λέω καλά ήταν απόψε, ξεκουράστηκα.

 

Λοιπά:

Μισθός περίπου κανονικός (για το 2008 όχι για το σήμερα!!), πολύ παραπάνω από πρακτικής. Κέρδος; Πολύ μεγάλο αναφορικά με τη δουλειά του μηχανικού από αυτό το 6μηνο rotation scheme. Από την έρευνα αγοράς, μέχρι τη μελέτη. Αν θέλεις συνάδελφε να μάθεις, μαθαίνεις. Θεωρώ ότι κέρδισα πράγματα αν και ήταν πολύ δύσκολα, αλλά συγκριτικά με τώρα ΠΟΛΥ καλύτερα!!! Επίσης, έκανα έναν πολύ καλό φίλο και σήμερα και συνεργάτη μου!

 

Στην εταιρεία δεν έμεινα λόγω φυγής μου στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό. Ένας από τους τελευταίους πρακτικάριους προ κρίσης.. Από την εταιρεία πέρασαν πολύ αλλά λίγοι έμειναν! Αυτά τα ολίγα από τον Earl, επειδή δεν κάνουν όλοι πρακτική από το σπίτι τους

Edited by Earl
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην δική μου εποχή , όλοι οι φοιτητές πηγαίναμε και δουλεύαμε σε γραφεία τα καλοκαίρια , είτε είμαστε ΠΕ , είτε ΤΕ .

 

Εγώ δούλευα σε ένα αρχιτεκτονικό γραφείο στο Κολωνάκι και μαζί μου δούλευαν μιά κοπέλλα που σπούδαζε Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα και ένας που σπούδαζε αρχιτεκτονική στην Φλωρεντία . Ωράριο 8.30-1.30 και 6.00-9.00 .

 

Μιά χαρά ήταν .

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνατε ατομικά ούτε ψάχνω να προσλάβω κόσμο, ο μέσος αποφοιτος τι σόι πρακτική κάνει ξέρετε? ή θα εθελοτυφλούμε μια ζωή σε αυτή τη χώρα? Αν λειτουργούν όλα τόσο ωραία γιατί γράφουμε κατεβατά ?

Edited by antboton
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνατε ατομικά ούτε ψάχνω να προσλάβω κόσμο, ο μέσος αποφοιτος τι σόι πρακτική κάνει ξέρετε? ή θα εθελοτυφλούμε μια ζωή σε αυτή τη χώρα? Αν λειτουργούν όλα τόσο ωραία γιατί γράφουμε κατεβατά ?

 

Δεν μπορώ να μιλήσω για όλους, εγώ μιλάω για τα 5-6 άτομα που συναναστρεφόμουν στενά ενώ ήμασταν συμφοιτητές.Αυτοί λοιπόν οι 5-6 κι εγώ κάναμε κανονική πρακτική.Φυσικά και υπήρχαν πολλοί που κάνανε την πρακτική από το σπίτι τους, δεν υπάρχει αντίρρηση εννοείται αλλά πιστεύω ότι ειδικά σήμερα που οι ευκαιρίες να αποκτήσεις πραγματική εμπειρία είναι ελάχιστη και οι φοιτητές το αντιλαμβάνονται, είναι μία θαυμάσια ευκαιρία να βγεις στον στίβο της εργασίας και να πάρεις έστω αυτή την εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

τους πολυτεχνίτες όμως τους κατηγορείτε μαζικά ότι δε κάνουν πρακτική, ενώ όπως σωστά προαναφέρθηκε πολλοί δουλέψαμε κοντά σε μηχανικούς στα φοιτητικά χρόνια, όχι μόνο τα καλοκαίρια, αλλά και τους χειμώνες. πιο πολύ το ασκήσαμε το επάγγελμα τότε, παρά μετά ως απόφοιτοι..

 

 

στη σημερινή εποχή που δε βρίσκουν δουλειά ούτε οι έμπειροι, δε βρίσκουν ούτε και οι πρακτικάριοι. μπαίνουν σε κάποιο γραφείο που τους δέχεται μόνο και μόνο για το επίδομά και πίνουν καφέδες μαζί με το αφεντικό.

Link to comment
Share on other sites

τους πολυτεχνίτες όμως τους κατηγορείτε μαζικά ότι δε κάνουν πρακτική, ενώ όπως σωστά προαναφέρθηκε πολλοί δουλέψαμε κοντά σε μηχανικούς στα φοιτητικά χρόνια, όχι μόνο τα καλοκαίρια, αλλά και τους χειμώνες. πιο πολύ το ασκήσαμε το επάγγελμα τότε, παρά μετά ως απόφοιτοι..

 

 

στη σημερινή εποχή που δε βρίσκουν δουλειά ούτε οι έμπειροι, δε βρίσκουν ούτε και οι πρακτικάριοι. μπαίνουν σε κάποιο γραφείο που τους δέχεται μόνο και μόνο για το επίδομά και πίνουν καφέδες μαζί με το αφεντικό.

 

Ποιός κατηγόρησε; Εμείς απλά είπαμε ότι είναι καλή η υποχρεωτική πρακτική

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι κάνουν κανονική πρακτική επειδή θέλουν να κάνουν πρακτική. Δύο φίλοι μου στη πρακτική τους τους έβαζαν να κάνουν άσχετα πράγματα και τελικά έκαναν καταγγελία της εταιρείας στο ΤΕΙ. Το αποτέλεσμα ήταν να ξαναξεκινήσουν την πρακτική αλλού και η εταιρεία να αποκλειστεί για πάντα από το θεσμό της πρακτικής. Μέχρι και απειλητικά τηλεφωνήματα είχαν δεχτεί τα παιδιά αλλά δεν μάσησαν. Τώρα αν υπάρχει και καμία εξαίρεση είναι για να επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι η ιδέα της πρακτικής που ανήκει στα ΤΕΙ ειναι σωστή. Αυτο που μένει ειναι να ακολουθήσουν βήματα σοβαρής χώρας και να αποκλείονται εταιρείες που χαβαλεδιαζουν με τους φοιτητές. Τα υπόλοιπα παω τα καλοκαίρια και ρίχνω μια ματιά η ψάχνω και βρίσκω και εργάζομαι τα ακούω βερεσέ. Η καθε σχολή οφείλει να προστατέψει τους αποφοίτους της και να τους εντάξει ομαλά στην αγορά εργασιας. Ειδικά σε περιόδους κρίσης αυτο θα ηταν το καλύτερο για πολλα παιδια που βγαίνουν έξω και ψάχνουν εργασία χρονια και δεν ξερουν πως ειναι τα τούβλα.

Και είπαμε εξαρτάται και απο το άτομο πόσο το θελει. Αν γουστάρει χαβαλε παει στην εταιρεια και πίνει καφε, αν ειναι σοβαρός τους καταγγέλει και συνεχίζει αλλού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτική τετράμηνη πρακτική έχει και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο και η Φαρμακευτική , δεν είναι μόνο τα ΤΕΙ . 

Ενώ σαν πρακτική , είναι και οι κλινικές του 6ου έτους της Ιατρικής .

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα προτιμήσουμε τα ΤΕΙ. Ευχαριστούμε Εarl και λοιποι.

 

"Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία από το να φέρεσαι ίσα στους άνισους''(ρητό)

 

Ναι υπάρχει πρακτικη στα πολυτεχνεία(μάθημα 9ου εξαμήνου).

 

Όλοι ξέρουμε τους ΤΕΙτζηδες που μπηκαν με κατατακτήριες στο ΕΜΠ και σου λένε:

<<εμείς διαβάζαμε μόνο στο τέλος άντε και σε καμιά πρόοδο. Εδώ διαβάζεις όλο το εξάμηνο και παραδίδεις συνεχώς θέματα και ασκήσεις.>>

 

Το αμφησβητεί κάποιος από το ΤΕΙ? πιστεύει ότι είναι ίδιο το επίπεδο?

 

Οι ΤΕΙτζηδες τείνεται να γίνεται ευαίσθητη ομάδα (τύπου ανάπηροι, ομοφυλόφιλοι) που κανείς δε λέει άσχημο γιατι ειναι κοινωνικός ρατσισμός.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.