Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδότηση ξεχωριστών χώρων με έναν μετρητή ΔΕΗ


Costantinos

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω έναν προβληματισμό.

Σήμερα είχα μια επίσκεψη από έναν πελάτη ο οποίος μου ζήτησε υδέ.

Αρχικά είχε δύο σπίτια μεσοτοιχία με δύο μετρητές, αργότερα η δεή του πήρε τον έναν μετρητή και αυτός ένωσε τα δύο σπίτια από πίνακα σε πίνακα αλλά και με πόρτα.

Στην δεή μου είπε ότι έχει δηλωμένα τα τετραγωνικά κανονικά για όλο το οίκιμα αλλά παρόλα αυτά τώρα με ένα μετρητή το ξαναχώρισε και τα νοικιάζει ως δύο ξεχωριστά διαμερίσματα με δύο ξεχωριστά συμβόλαια.

Εγώ ως ηλεκτρολόγος είναι νόμιμο να κάνω υδέ σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα....?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εισαι ηλεκτρολογος... Ουτε συμβολαιογραφος, ουτε ελεγκτης δομησης ουτε αστυνομικος. Κανεις επανελεγχο.

Αν η εγκατασταση απο τον μετρητη και μετα ειναι οπως πρεπει, τα παροχικα ειναι σωστα υπολογισμενα, ασφαλειες, τα παντα ολα, εκδιδεις ΜΙΑ υδε, και φτιαχνεις κατοψεις στις οποιες αποτυπωνεται η ΠΛΗΡΗΣ εγκατασταση ΩΣ ΕΧΕΙ. Απο εκει και περα, το ποσα τ.μ. εχει δηλωμενα, το πως θα φτιαξει συμβολαια, το πως θα τα νοικιασει και πως θα μοιραζουν το ρευμα ειναι προβλημα του.....

 

Η λιγοστη μου εμπειρια μου λεει οτι τετοιες περιπτωσεις ειναι καμμενο χαρτι, θα εχει τραβηξει οτι καλωδιο να ναι για να ενωσει πινακες, δεν θα δεχεται να κανεις μερεμετι να βαλεις αυτο που πρεπει... Παρολα αυτα μπορει τα βασικα να ειναι οκ... ειδες καθολου την εγκατασταση?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν την έχω δει την εγκατάσταση, μου είπε απλά ότι οι είναι ενωμένοι οι πίνακες.

τα υπόλοιπα κατά την αυτοψία αν τελικά δεν αλλάξει γνώμη ο πελάτης....

και τότε θα βάλω λεπτομέρειες της εγκατάστασης για να το σχολιάσουμε για το φόρουμ.

συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προσεχε με αυτα γιατι προσφατα ενα συναδερφος εδοσε πιστοποιητικα σε μια τετοια περιπτωση πουτο ειχαν δυο αδερφια και τσακοθηκαν για τους μετριτες ο ενασ ηθελε εναν ο αλλος δυο το πηγαν δικαστικα ηρθαν απο το υπ βιομηχανιας μηχανολογοι ελεγξανε την εγκατασταση και γινοταν τις κακομοιρας το προστιμο που εφαγε ο ηλεκτρολογος ειναι  5000 την επομενη παρσημο τις αδειας.. κανε πολυ καλο ελεγχο της εγκαταστασης κ γρααψε ακρριβος τις θεσεις των πινακων προσοχη στο μονταρισμα με σωστα χροματα και πρωσοχη στις διατομες των καλοδιων στις ασφαλειες..1,5 σε 16αρα κ τετοια .. το κακο μια φορα θα γινει και θα τρεχεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω μια σχετική με το θέμα ερώτηση, σε διπλανά διαμερίσματα σε πολυκατοικία το ένα έχει κομμένο ρεύμα. Για να δώσεις ρεύμα από το ένα στο άλλο χρειάζεται να συνδέσεις και φάσεις και ουδέτερους ή μόνο φάσεις αρκούν;  

 

Είναι παράνομο αυτό; Δεν είναι για μόνιμα προσωρινά για να γίνουν κάποιες εργασίες.\

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και ο σκοπός των εργασιων, ποιός ειναι..??

 

Να κατοικηθει  το διαμερισμα

 

Επομενως ποιος ο λογος να μην ζητησεις επανασυνδεση απο τωρα???

 

 Παντως η ερωτηση ευθεως λεει: Πώς θα συνδεσω παρανομα ολοκληρη την ηλεκτρολογικη εγκατασταση του β' διαμερισματος...χωρις να με παρουν χαμπαρι...

 

 

[ασχετο:  δλδ μια μπαλαντεζα δεν φτανει για να δουλεψει ενα τρυπανι ή ενας κοφτης στο διαστημα των επισκευων?]

 

υγ

βαλε και την ιδιοτητα σου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και ο σκοπός των εργασιων, ποιός ειναι..??

 

Να κατοικηθει  το διαμερισμα

 

Επομενως ποιος ο λογος να μην ζητησεις επανασυνδεση απο τωρα???

 

 Παντως η ερωτηση ευθεως λεει: Πώς θα συνδεσω παρανομα ολοκληρη την ηλεκτρολογικη εγκατασταση του β' διαμερισματος...χωρις να με παρουν χαμπαρι...

 

 

[ασχετο:  δλδ μια μπαλαντεζα δεν φτανει για να δουλεψει ενα τρυπανι ή ενας κοφτης στο διαστημα των επισκευων?]

 

υγ

βαλε και την ιδιοτητα σου

Μπράβο έχεις καταλάβει το σχέδιο που έχω καταστρώσει και από ότι βλέπω είσαι και νομικός οπότε μπορείς να μου λύσεις την απορία κατά πόσο είναι παράνομο ή όχι. Φαντάζομαι στο τεχνικό κομμάτι της ερώτησης για το αν φτάνει μόνο η φάση ή πρέπει να συνδεθεί και ο ουδέτερος δε μπορείς να απαντήσεις. Δεν υπάρχει ρελέ διαρροής ούτε στο ένα ούτε στο άλλο διαμέρισμα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από παράνομο, είναι και επικίνδυνο αφού καταλαβαίνω ότι εσύ ο ίδιος έχεις σκοπό να κάνεις τις συνδέσεις.

 

Αν δεν θες μπαλαντέζα όπως πρότεινε ο dimitris GM, βρες μια μικρή γεννήτρια και κάνε τη δουλειά σου νόμιμα και με ασφάλεια.

 

Τέλος σου προτείνω να βάλεις ρελέ στους πίνακες σου (ειδικά σε αυτόν που έχει ρεύμα)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να συνδέσω τη γεννήτρια στον πίνακα; Αν είναι να βάλω γεννήτρια και να έχω πάλι μπαλαντέζες μέσα στο σπίτι δε με βοηθάει, Χρειάζομαι καλό φωτισμό για τις εργασίες και μόνο τα φώτα του σπιτιού θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν οπότε η μόνη λύση είναι να τροφοδοτήσω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ με κάποιο νόμιμο τρόπο την εγκατάσταση του διαμερίσματος. 

 

Γνωρίζει κάποιος κάποια πρακτική λύση;

Ευχαριστώ. 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ανέφερε ο Δημήτρης το να πάρεις ρευμα από δίπλα είναι παράνομο. Το επικίνδυνο υπάρχουν άλλοι συνάδελφοί που θα σου τα πούνε όπως πρέπει.

 

Γιατί δεν συνδέεις ξανά το διαμερισμα;; Πιο νόμιμο από αυτό δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.