Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 29% ο προτεινόμενος φόρος εισοδήματος


AlexisPap

Recommended Posts

Σωτήρη δεν πήγαινε προσωπικά σε εσένα το σχόλιο ! Άλλοι φωνάζουνε και παριστάνουν τους φιλελεύθερους λες και έριξε  την Μάργκαρετ Θάτσερ με υπ.οικονονομικών τον Φρίντμαν ο Τσίπρας και έφερε τον κομμουνισμό.

 

Μιλάμε τώρα για μία κατάσταση κρίσης. Χρειάζονται λεφτά και άμεσα. Η μέση ελληνική επιχείρηση έχει δεν έχει κέρδη 10.000...τι συζητάμε τώρα. Ο Τσίπρας δεν έχει επιλογές, χρειάζεται χρήματα και η μόνη λύση είναι να πληρώσουν δυστυχώς αυτοί που έχουν, οι πολύ μεγάλες επιχειρήσεις. Δεν μπορούν να πληρώσουν άλλοι. Ο μέσος συνταξιούχος παίρνει 600 ευρώ. Ο ΔΥ είναι στα 1000.  Αν δεν θέλετε να αυξηθεί το τέλος επιτ. όλων μας π.χ. στα 850 ευρώ βρείτε μία άλλη λύση.

 

Τα περί συμμαζέματος δημοσίου, διαφθοράς κ.τ.λ. είναι επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα και δεν έχει νόημα να τα συζητάμε ειδικά αυτήν την στιγμή.

 

Είναι προφανές ότι δεν μιλάμε για ανάπτυξη αλλά για επιβίωση. Ακόμη και το 26% είναι υπερβολικό για ανάπτυξη πόσο μάλλον το 29%. Αλλά δεν συζητάμε για αυτά τώρα αλλά για το πως θα την βγάλουμε για κάνα χρόνο ακόμη με μικρομεσαίες επιχειρησούλες του μεροκάματου και δουλειές του ποδαριού. 

 

 

Οκ , πάμε τώρα σε μεγαλύτερα μεγέθη . Εχουμε επιχείρηση που στον Ισολογισμό της εμφανίζουμε κέρδη 1.000.000 ευρώ. Με βάση τα ανακοινωθέντα έχουμε φόρο 29% 290.000,00 , προκαταβολή 100% , αλλά τόσα και έκτακτος φόρος 12% 120.000,00 , σύνολο 700.000,00 ευρώ , αν κάνει διανομή κερδών έχει 71.000 ευρώ εφάπαξ φόρο διανομής και κοντά στις 35.000 ευρώ φόρο αλληλεγγύης στις δηλώσεις των ΦΠ . Τελικό σύνολο πάνω από 800.000,00 ευρώ . Τα βλέπει όλα αυτά η Τράπεζα και ζητά περισσότερες εγγυήσεις προς εξασφάλιση του δανεισμού τον οποίο και σταδιακά μειώνει .

Το γράφω αυτό επειδή λέχθηκε ότι όλα είναι σχετικά. Λύση να μελετήσουμε τη μεταφορά της έδρας έξω πχ στις Βρυξέλλες μπας και μπορέσουμε να σταθούμε. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τελικά θα πρέπει το κράτος να επιβάλλει στους Έλληνες πριν ψηφίσουν πρώτη φορά να πηγαίνουν ένα ταξίδι στην πολιτισμένη Ευρώπη πχ Ολλανδία. Δεν μπορεί να οραματιζόμαστε τη Νέα Σοβιετία εν έτη 2015 με δούρειο ίππο το καλό του λαού. Γιατί αν πάει κανείς στην φιλελεύθερη Ολλανδία θα καταλάβει τι θα πει βιωτικό επίπεδο, τι θα πει κρατικές παροχές, τι θα πει κράτος αρωγός, τι θα πει εργασιακές σχέσεις, τι θα πει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Τέτοιο επίπεδο ούτε σε 100 χρόνια δε θα το φτάσουμε όπως πάμε.

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τελικά θα πρέπει το κράτος να επιβάλλει στους Έλληνες πριν ψηφίσουν πρώτη φορά να πηγαίνουν ένα ταξίδι στην πολιτισμένη Ευρώπη πχ Ολλανδία. Δεν μπορεί να οραματιζόμαστε τη Νέα Σοβιετία εν έτη 2015 με δούρειο ίππο το καλό του λαού. Γιατί αν πάει κανείς στην φιλελεύθερη Ολλανδία θα καταλάβει τι θα πει βιωτικό επίπεδο, τι θα πει κρατικές παροχές, τι θα πει κράτος αρωγός, τι θα πει εργασιακές σχέσεις, τι θα πει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Τέτοιο επίπεδο ούτε σε 100 χρόνια δε θα το φτάσουμε όπως πάμε.

δηλαδή αν πάω στην Ολλανδία δεν θα δω άνεργους και ανθρώπους να πεινούν ή να είναι σε εξαθλίωση , γιατί κάτι φίλοι μου που ήρθαν από εκεί και μένουν μόνιμα στην περιοχή μου άλλα μου είπαν 

 

Φτωχές χώρες υπάρχουν , χώρες όμως χωρίς καθόλου ανθρώπους να πεινούν ή να είναι άνεργοι ή να μην έχουν παιδεία - υγεία (έστω και ένας ) υπάρχουν λίγες και μια από αυτές είναι η Κούβα Η Κούβα είναι φτωχή χώρα έχει ανθρώπους με οικονομικές δυσκολίες  , αλλά δεν πεινούν άνθρωποι (ούτε ένας ) ούτε υπάρχουν άνεργοι και χωρίς περίθαλψη αν πάθουν κάτι σοβαρό (αν δεν έχουν αλλάξει από το 1987 που πήγα ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φτωχές χώρες υπάρχουν , χώρες όμως χωρίς καθόλου ανθρώπους να πεινούν ή να είναι άνεργοι ή να μην έχουν παιδεία - υγεία (έστω και ένας ) υπάρχουν λίγες και μια από αυτές είναι η Κούβα Η Κούβα είναι φτωχή χώρα έχει ανθρώπους με οικονομικές δυσκολίες  , αλλά δεν πεινούν άνθρωποι (ούτε ένας ) ούτε υπάρχουν άνεργοι και χωρίς περίθαλψη αν πάθουν κάτι σοβαρό (αν δεν έχουν αλλάξει από το 1987 που πήγα )

 

 

 

Ασ'το βρε Σταυρο.

Ασ'το να παει, ασ'το..

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν συνηθίσει την πείνα στην Κούβα αφου τρώνε Καρύδες και πίνουν μοχιτο. Θα μας τρελάνεις τωρα μου συγκρίνεις την Ολλανδία με την Κούβα; Εκτος αν μιλας για προορισμό ταξιδιού του μέλιτος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νικοστρι  τι έγινε?

ρεσυ Zio7,  τον οφι  θωρείς, τον σερμο του δεν θωρείς?

Δεν βλέπεις ότι έχουμε ξεφύγει?

1: Ανέβηκε ένα θέμα όπου από μόνο του παραβιάζει τους κανόνες των ειδήσεων ( θα μπορούσε να ανέβει στην σωστή θεματολογία του φορουμ)

 2: ο ένας προσβάλει τον άλλον....

 3: χλευαζόμαστε μεταξύ μας.......

 4: τρωγόμαστε........

Οσο για το 26% που προβλέπεται να γίνει 29 ή 30ή όσο θες- θελουν- εγώ πήρα τις αποφάσεις μου, προσωπικά θα με ξεσκίσουν ετσι μου είπε χτες ο λογιστής μου όταν κάναμε έλεγχο στο πρώτο εξάμηνο του 15….το 90% των κερδών μου θα το κάνω επένδυση , μπορεί να μην βγει οικονομικά κ να με βάλει μέσα αλλά, θα μου μείνουν οι εγκαταστάσεις.

Εάν ήξερα ότι αυτό 26-29-33% πήγαιναν σε επενδύσεις που θα έκανε το κράτος  με ότι σημαίνει αυτό  δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τα δώσω , αλλά να τα δώσω για να τα  πετάξει  σε μια μαύρη τρύπα( χρέος  ) ή να πληρώσει τους μισθούς των ΔΥ δεν το δέχομαι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν συνηθίσει την πείνα στην Κούβα αφου τρώνε Καρύδες και πίνουν μοχιτο. Θα μας τρελάνεις τωρα μου συγκρίνεις την Ολλανδία με την Κούβα; Εκτος αν μιλας για προορισμό ταξιδιού του μέλιτος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

φίλε μου Ικαρε μια που είσαι και βάζελος θα ξέρεις τον Δημήτρη Σαραβάκο Ο πατέρας του ήταν μεγάλος άσος του Πανιωνίου και πρώην παίκτης της ομάδας που έπαιξα και εγώ στον θρίαμβο Αθηνών .Πέθανε σαν το σκυλί στο αμπέλι Γιατί λόγο της οικονομικής του κατάστασης τον πέρασαν για άστεγο και ενώ είχε ένα ασήμαντο ατύχημα από αυτοκίνητο που τον κτύπησε , δεν ενδιαφέρθηκε κανένας (ούτε ο γιος του) στο νοσοκομείο που τον πήγαν και έφυγε αδιάβαστος Αυτό σου το υπογράφω στην Κούβα δεν θα γινόταν Αν είμαι παλαβός που εγώ αυτά τα θεωρώ σημαντικότερα από την επιφανειακή διαφορά της Ολλανδίας  με γεια και χαρά σου  Λοιδορούμε γιατί εδώ μέσα δεν είμαστε το τυπικό δείγμα της φτώχειας αρκετοί και δεν θα πάθουμε αυτό που έπαθε ο λατρευτός μου συγχωρεμένος  Θανάσης Σαραβάκος (που είχα την ευτυχία να γνωρίσω)

 

Υσ οι φίλοι μου που είχα την πληροφόρηση για Ολλανδία ήταν από Ολλανδία και όχι Έλληνες  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.