Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 29% ο προτεινόμενος φόρος εισοδήματος


AlexisPap

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι καλός ο καπισταλισμός ή κακός αλλά όταν ο πολίτης μίας χώρας δεν βιώνει ανασφάλεια και έχει καταπληκτικές παροχές από το κράτος τότε δεν νομίζω να έχει παράπονα από το καπιταλισμό. Εξαίρεσεις πάντα θα υπάρχουν. Και επαναλαμβάνω, στην Ελλάδα τέτοιο επίπεδο δε θα βιώσουμε ούτε σε 100 χρόνια όπως πάμε. Μην πιάσουμε και περιπτώσεις σαν τη Κούβα ή πρώην σοσιαλιστικές χώρες, που οι πολίτες που έγιναν ή έκαναν τα παιδιά τους ιερόδουλες για να επιβιώσουν δεν είναι καθολου εξαίρεση. Εκτός και αν αυτός είναι ο στόχος, εκτός από γκαρσόνια της Ευρώπης να γίνουμε και τα ... τους.

 

@atsalovergas Μόνο 5% του χρέους είναι επαχθές και δεν το λέει κανένας κακός καπιταλιστής αυτό, ο ΣΥΡΙΖΑ το λέει. Άρα μην τρέφεις ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ούτε υπάρχουν άνεργοι και χωρίς περίθαλψη αν πάθουν κάτι σοβαρό (αν δεν έχουν αλλάξει από το 1987 που πήγα ) 

 

ρε φιλε για να σου απαντησω χωρις να ξεφυγω απτο πολιτισμενο κλιμα μιας συζητησης , πηγες το 1987 , ΤΟ ΧΙΛΙΑ ΕΝΝΙΑΚΟΣΙΑ ΟΓΔΟΝΤΑ ΕΠΤΑ δηλαδη πριν απο (28) ΕΙΚΟΣΙ ΟΚΤΩ ολοκληρα χρονια στην Κουβα (επι ΕΣΣΔ) ειδες κατι σχετικα με την οποια περιθαλψη ειχανε και το μεταφερεις σημερα το 2015 ως επιχειρημα για να αποδειξεις τι?

 

αν δεν ειναι αυτο  τρολλαρισμα , τοτε τι ειναι?

 

 

Πάντως, γενικά κάποιος που δεν έχει (κι έχει μα΄θει στη ζωή του να προσπαθεί), δεν φοβάται τίποτε.

Δηλαδή, σε εμένα κάνει ακριβώς το ίδιο είτε ευρώ είτε δραχμές.

Ο όποιος συνάδελφος, που κλαίγεται εδώ μέσα, αλλά έχει ακόμα παραδάκι κι έχει εισοδήματα κι από άλλες πηγές, πλην του ελευθέρου επαγγέλματος, λογικό είναι να θέλει ευρώ.

Μόλις σταματήσουν οι μπαμπάδες σας να σας ταϊζουν, θα καταλάβετε... τι εστί βερύκοκο!!!

Παρακαλώ να έρθει η ώρα όχι μόνο για δραχμές, αλλά να γίνει και πολύ μεγάλη περικοπή συντάξεων (άνω του 70%), για να δουν και οι παπούδες πώς βγαίναν τα ευρώ της συνταξούλας τους.

Α, ρε Χίος (Στέφανος) που χρειάζεται...

 

 

Καμια ελπιδα. 

Edited by lefe
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι καλός ο καπισταλισμός ή κακός αλλά όταν ο πολίτης μίας χώρας δεν βιώνει ανασφάλεια και έχει καταπληκτικές παροχές από το κράτος τότε δεν νομίζω να έχει παράπονα από το καπιταλισμό. Εξαίρεσεις πάντα θα υπάρχουν. Και επαναλαμβάνω, στην Ελλάδα τέτοιο επίπεδο δε θα βιώσουμε ούτε σε 100 χρόνια όπως πάμε. Μην πιάσουμε και περιπτώσεις σαν τη Κούβα ή πρώην σοσιαλιστικές χώρες, που οι πολίτες που έγιναν ή έκαναν τα παιδιά τους ιερόδουλες για να επιβιώσουν δεν είναι καθολου εξαίρεση. Εκτός και αν αυτός είναι ο στόχος, εκτός από γκαρσόνια της Ευρώπης να γίνουμε και τα ... τους.

 

@atsalovergas Μόνο 5% του χρέους είναι επαχθές και δεν το λέει κανένας κακός καπιταλιστής αυτό, ο ΣΥΡΙΖΑ το λέει. Άρα μην τρέφεις ελπίδες...

Δεν είμαστε το τυπικό δείγμα των ανθρώπων που πεινούν εδώ μέσα για αυτό και δεν γίνονται κατανοητά μερικά πράγματα ούτε είμαστε το τυπικό δείγμα ανθρώπων που δεν μπορούν να αγοράσουν δεύτερο σώβρακο Δηλαδή η Κούβα σήμερα έχει περισσότερες πόρνες από ότι η Ελλάδα ή η Ολλανδία ? ή η Κούβα έχει περισσότερους αναλφάβητους από ότι η Ελλάδα ?  Πολλά Κουβανάκια παίρνουν απείρως καλύτερη παιδεία από τα παιδιά των Καβοντοχωριών ή των αντίστοιχων χωριών της περιφέρειας  Μπορεί να πήγα το 1987 , αλλά βλέπω ακούω ρωτάω ,ζω το κόσμο μας των διαφορετικών ταχυτήτων και επιλέγω να είμαι κοντά στο κόσμο της εργασίας και όχι του πλούτου και αφουγκράζομαι τα προβλήματα τους  Χτες χάθηκε ένα παλικάρι 24 χρονών στην Χαλκίδα και οι ειδήσεις αυτές είναι καθημερινές 

 

Εγώ πιστεύω ότι σε 10 μέρες θα έχουμε μια συμφωνία που  αυτά που θα μας επιβάλουν με την τρομοκρατία και την προπαγάνδα πυο έχει αρχίσει εδώ και καιρό να προβάλλεται θα πούνε όλοι ευχαριστώ αγά μου που δεν με έσφαξες  και η ζωή θα συνεχιστεί ,  με τους πλούσιους να γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι Το έργο το έχω ξαναδεί είναι χιλιοπαιγμένο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν οδηγεί πουθενά αυτή η συζήτηση.

Δεν υπάρχει και αρκετή φαντασία, όταν λέμε για επιστροφή στη Δραχμή

Δεν προσέχαμε πολύ και τις κωμωδίες του Ελληνικού κινηματογράφου του 50-60.

Δε βλέπουμε και το γενικότερο κλίμα. Εγώ απορώ γιατί ασχολούνται με μια παρονυχίδα όπως το Ελληνικό πρόβλημα, και δεν ασχολούνται σοβαρά με Ουκρανία Συρία και ΙΣΙΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Κούβα σήμερα έχει περισσότερες πόρνες από ότι η Ελλάδα ή η Ολλανδία ?

 

Το σωστό ερώτημα είναι έχει η Κούβα σήμερα περισσότερες κουβανες (-ους) πόρνες από ότι η Ελλάδα ελληνίδες(-νες) πόρνες; Η απάντηση είναι Ν Α Ι . Εδώ οι περισσότερες πόρνες είναι από πρώην σοσιαλιστικές χώρες (γιατί άραγε;) εισαγώμενες.

 

Και όπως σου είπαν και πριν η Κούβα έχει αλλάξει τα τελευταία 28 χρόνια. Διάβασε και αυτό. Που ξέρεις, μπορεί να σε κάνει να θες να ξαναπάς...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό ερώτημα είναι έχει η Κούβα σήμερα περισσότερες κουβανες (-ους) πόρνες από ότι η Ελλάδα ελληνίδες(-νες) πόρνες; Η απάντηση είναι Ν Α Ι . Εδώ οι περισσότερες πόρνες είναι από πρώην σοσιαλιστικές χώρες (γιατί άραγε ;) εισαγώμενες.

 

Και όπως σου είπαν και πριν η Κούβα έχει αλλάξει τα τελευταία 28 χρόνια. Διάβασε και αυτό. Που ξέρεις, μπορεί να σε κάνει να θες να ξαναπάς...

Εγώ ακούω από φίλους συντοπίτες μου που σπουδάζουν στην Αθήνα για Ελληνίδες φοιτήτριες που για να σπουδάσουν πηγαίνουν με ευκατάστατους κυρίους (ντροπή του αντρικού φύλου) Για μοντέλα και ηθοποιούς που περνάνε από το κρεβάτι του παραγωγού Για υπάλληλους που υποκύπτουν στις σεξουαλικές ορέξεις των αφεντικών τους  Πόσες τέτοιες ταινίες και σήριαλ  έχουν τέτοιο θέμα ,  επιστημονική φαντασία είναι ? ή έχουν βγει από την ζωή μας , εδώ στην υπέροχη χώρα μας και τις υπέροχες χώρες της δύσης    

 

Αν μιλάμε για την επίσημη πορνεία μου φαίνεται περίεργο να άλλαξε τόσο πολύ από αυτό που είδα εγώ το 1987 Το διάβασα το κείμενο , αλλά γενικά είμαι επιφυλακτικός με ότι διαβάζω στο δίκτυο 

 

για να επανέλθω στο θέμα , πρέπει να αφήσουμε να δούμε τι θα γίνει γιατί νομίζω ότι πολλά γράφονται και πολλά ακούγονται Το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε μια πολλή δύσκολη ακόμα χρονιά με πολύ προσπάθεια για επιβίωση αυτών που είναι τίμιοι και μη προνομιούχοι στην Ελλάδα και που φοβάμαι είναι οι μόνοι που παρά τις δυσκολίες , πηγαίνουν στις τράπεζες(πιο παλαιά και στην ΔΕΗ) και πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους σε φόρους δυσβάσταχτους 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δεν εχετε ακομα καταλαβει τι σημαινει νομισμα με αρχικη υποτιμηση 20-30% και το οποιο θα υποτιμαται καθε τρεις και λιγο.....

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί θα γίνουν όλα αυτά;

Και για την ακρίβεια πες μου σε περίπτωση εξόδου από την ευρωζώνη

1) Ποια θα είναι η ισοτιμία της νέας ελληνικής νομισματικής μονάδας έναντι του € και του $; Παρεμπιπτόντως η παλαιά ισοτιμία Δρχ - € ήταν η σωστή και πως προέκυψε;

2) Τι εννοείς όταν λες ότι θα υποτιμηθεί το ελληνικό νόμισμα απέναντι του $  αρχικά κατά 20 - 30 %; Με την κλειδωμένη αντιστοιχία €-$ και δρχ-€ δεν είναι ήδη υποτιμημένη απέναντι στο $ που έφτασε σχεδόν 1/1

το € με το $; Και γιατί θα υποτιμάται κάθε τρεις και λίγο; Ένας σημαντικός παράγοντας που μας οδήγησε στα σημερινά χάλια ήταν και η ποσοτική χαλάρωση του $ απέναντι στο €. Με την κλειδωμένη ισοτιμία Δρχ-€-$ για πρώτη φορά στα χρονικά της η Δρχ έφτασε σε αντιστοιχία περίπου 1/285 προς το $ πράγμα που επηρέασε αρνητικά τις εξαγωγές μας. Και τώρα που το € μπαίνει σε ποσοτική χαλάρωση και ενώ το $ "σκληραίνει" η ΕΚΤ δεν μας δίνει χρήμα ενώ το δικαιούμαστε.  

3) Πόσα είναι τα συναλλαγματικά αποθέματα της ΤτΕ που θα αποδεσμευτούν σε περίπτωση Grexit και πόσα αυτά των εσωτερικών καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες;

4) Πόσος είναι ο αξιακός όγκος των ελληνικών εισαγωγών και εξαγωγών με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ; (ή οποιουδήποτε άλλου οικονομικού οργανισμού θέλεις) 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά για ποια Κούβα και πόρνες μιλάμε τώρα; Καταρχήν για να εξετάσουμε αν είναι περισσότερες η λιγότερες πρέπει να εξετάσουμε το ποσοστό τους ανά μέρος του πληθυσμού.

Από οτι βλέπω ο πληθυσμός της Κούβας είναι στα ίδια νούμερα περίπου με τον δικό μας. Το ΑΕΠ της αρκετά χαμηλότερο όμως, άρα οικονομικά σε χειρότερη θέση από εμας. Τώρα τι γινόταν πριν 28 χρόνια δεν το γνωρίζω.

 

Ας επικεντρωθούμε στα προβλήματα της χώρας μας.

Link to comment
Share on other sites

όλοι βλέπουν τα νούμερα αλλά λίγοι τους ανθρώπους  Εδώ έχουμε μεγάλη διαφορά στο πως αντιμετωπίζεται η ανθρωπιστική κρίση Άλλοι αυτοκτονούν και άλλοι έκανα πάρτι πάνω σε ιστορικά  πολεμικά πλοία Εγώ βλέπω φίλους που ακόμα κάνουν διακοπές και άλλους που δεν σηκώνουν κεφάλι από την δουλειά για να τα φέρουν βόλτα Και αυτό με τις προηγούμενες πολιτικές αλλά και τις νέες όπως φαίνεται (να δούμε για να μην είμαι άδικος ακόμα ) διευρύνεται Μαθαίνω κάθε μέρα και μια νέα αυτοκτονία για οικονομικούς λόγους ή απώλειες από καρδιά λόγο των οικονομικών προβλημάτων Βλέπω νέα ζευγάρια να θέλουν να παντρευτούν και να μην μπορούν Έχω φίλους που πλέον δουλεύουν στο εξωτερικό Βλέπω δημόσιες υπηρεσίες να υπολειτουργούν , νοσοκομεία να υπολειτουργούν , σχολεία να έχουν προβλήματα και μέσα σε αυτά να ακούω για μειώσεις ΔΥ , δηλαδή να τα διαλύσουμε τελείως Επομένως οι πολιτικές αυτές που εκπορεύονται από το Ευρώ απέτυχαν  Θέλετε φταίμε εμείς θέλετε φταίνε οι άλλοι μια φορά με το ευρώ δεν μπορούμε Φάνηκε από τις πρώτες μέρες που ήρθε το ευρώ στην χώρα μας έγιναν αυτόματα όλα πανάκριβα σε σχέση με την δρχ Και όλοι καταμαρτυρούν ότι διαλύθηκε η παραγωγική βάση της χώρας κάτι που είχε ξεκινήσει με την είσοδο στην ΕΟΚ και ολοκληρώθηκε με την είσοδο στην Ευρωζώνη  Τι μαγικό θα γίνει αν συνεχίσουμε με μέτρα που οδηγούν σε ύφεση τώρα , που θα με πείσουν ότι θα είμαστε καλά σε λίγα χρόνια , όταν με τις ίδιες  πολιτικές αυτές τόσα χρόνια στην ΕΕ φτάσαμε να διαλύσουμε κάθε παραγωγικό τομέα που είχαμε πλην ελάχιστους 

 

Μπορεί να έρθει ανάπτυξη όταν θα συνεχίσουμε για αρκετά χρόνια τα πλεονάσματα Αλλά τότε ο γάιδαρος θα έχει ψοφήσει από την πείνα γιατί γίνονται τα πλεονάσματα , κόβοντας το φαι στο γαιδούρι 

 

Πρέπει να οργανώσουμε την χώρα  πρώτα στα βασικά πχ κτηματολόγιο κλπ Δηλαδή που πάμε ξυπόλητοι στα αγγούρια και το κακό είναι ότι τα αγγούρια τα τρώνε οι γνωστοί κάθε φορά μη προνομιούχοι

 

Ο αντίλογος είναι ότι θα γίνουμε μια φτωχή χώρα κάτι πχ σαν τα νησιά Φερόε Ναι αλλά  συγχρόνως θα είμαστε σαν τα νησιά Φερόε στην ίδια θέση όλοι Θα πανηγυρίζουμε μια νίκη στα 100 παιχνίδια , αλλά θα την πανηγυρίζουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο Επίσης ακούω και πολλούς που γράφουν , γιατί να κατέβω εγώ και να γίνω χάλια σαν το συν πατριώτη μου που δεν έχει να χάσει τίποτα  ?

 

Ναι να κατέβεις για να ανέβει εκείνος λίγο και να μην οδηγείται στην αυτοκτονία , όπως ακριβώς στα νησιά Φερόε που φαντάζομαι δεν έχουν παρά την παγκόσμια οικονομική κρίση μια αυτοκτονία κάθε μέρα Και για να μην τον αναγκάζεις να πάρει το κουμπούρι , για να τα πάρει με την εγκληματικότητα  Όλα αυτά έχω πεισθεί ότι δεν γίνονται μέσα στο ευρώ και την πολιτική του , χρειάζεται άλλη πολιτική Και αν έχει κάτι θετικό αυτή μας η κατάσταση είναι ότι είδαμε τα λάθη που κάναμε τόσα χρόνια , πιθανώς και από τα χρόνια που ιδρύσαμε το κράτος μας Ας κάνουμε λοιπόν μια νέα Εθνοσυνέλευση στην Επίδαυρο ,  να την ξανά ιδρύσουμε και πάλι σε πιο υγιείς βάσεις  με κτηματολόγιο πχ και νέα πρωτεύουσα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.