Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 29% ο προτεινόμενος φόρος εισοδήματος


AlexisPap

Recommended Posts

Αρα δεν αφορα η μελλοντικη αυξηση του συντελεστη φορου εμας τους ελευθερους επαγελματιες που θεωρουμαστε οτι εχουμε ατομικες επιχειρησεις σωστα?

(Εννοειται με κερδη κατω απο 100 χιλιαρικα)

 

Λάθος . Οσοι έχουμε συναλλαγές με επιχειρήσεις αυτού του μεγέθους (στα κέρδη) μας αφορά στο βαθμό που αυτές οι επιχειρήσεις πάρουν ανάποδες και μειώσουν την δραστηριότητά τους . Εμμέσως λοιπον μας αφορά .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Λάθος . Οσοι έχουμε συναλλαγές με επιχειρήσεις αυτού του μεγέθους (στα κέρδη) μας αφορά στο βαθμό που αυτές οι επιχειρήσεις πάρουν ανάποδες και μειώσουν την δραστηριότητά τους . Εμμέσως λοιπον μας αφορά .

Για δωσε ενα παραδειγμα.Τον απλο μηχανικο που εχει ενα γραφειο πως τον αφορα?Δεν μπορω να το καταλαβω

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν το δουμε λιγο διαφορετικα, εχουμε ενα φορο 26% και μας πειραζουν τα 3% επιπλεον. Δεν λεω, επιβαρυνση ειναι, αλλα 26% μαζι με τη προκαταβολη, το τελος, το μπουρμπουαρ και δε ξερω τι αλλο πληρωνουμε ειναι απο παλια ενα παλλουκι. Τωρα απλα θα μας " μπει" τρεις ποντους ποιο βαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Σωτήρη... Γιατί αν το +3% του φόρου το πληρώσει μία επιχείρηση που έχει κέρδη άνω των 100.000 (που είναι λίγες)...δεν θα γίνουν μειώσεις σε συντάξεις (που κακά τα ψέματα είναι πιο πιθανό να έχω πελάτη συνταξιούχο) ή αύξηση φορολογίας σε εμάς. Και για εμένα τον ελ.επ. μηχανικό μπορεί να με συμφέρει. Είναι όλα σχετικά. 

 

Κατά τα άλλα το ότι φωνάζετε σαν παλαβοί σε 8 σελίδες για κάτι που τελικά δεν ισχύει λέει πολλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα, το 3% στα 100.000Ε ειναι 3000Ε..... (αν σας φαινονται μπουρμπουαρ, παω πασο)

Δεν βαζω το 26%, το 33%, εισφορα αλληλεγγύης, το τελος επιτηδευματος, την προκαταβολη κτλ κτλ.

 

Η λογικη, "ελα μωρε το 55% το παιρνει το κρατος, ας παρει το 58%, σιγα...", ειναι εκτος πραγματικότητας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν προκαταβολή 80% και οχι 55 %.

Επιπλέον το συγκεκριμένο μέτρο προταθηκε σε συνδιασμό με την αύξηση της προκαταβολής στο 100% (από 55% και 80% που ειναι τώρα ).

 

 

Δεν είναι έτσι Σωτήρη... Γιατί αν το +3% του φόρου το πληρώσει μία επιχείρηση που έχει κέρδη άνω των 100.000 (που είναι λίγες)...δεν θα γίνουν μειώσεις σε συντάξεις (που κακά τα ψέματα είναι πιο πιθανό να έχω πελάτη συνταξιούχο) ή αύξηση φορολογίας σε εμάς. Και για εμένα τον ελ.επ. μηχανικό μπορεί να με συμφέρει. Είναι όλα σχετικά.

 

Κατά τα άλλα το ότι φωνάζετε σαν παλαβοί σε 8 σελίδες για κάτι που τελικά δεν ισχύει λέει πολλά.

 

Που το ξερετε ότι δε θα γινουν μειώσεις σε συντάξεις ?

Επειδή ειναι όλα σχετικα σας λέω οτι ειναι ετσι όπως το γραφω ακριβώς. Επιβαρύνει το κλίμα αυτό με ότι μπορεί να καταλάβει ο καθένας .

Έπίσης δε δέχομαι προσωπικά τον χαρακτηρισμό "παλαβός" . Μόνο παλαβός δεν είμαι. Επιπλέον εις ότι με αφορά δε φωνάζω , Σχολιάζω με όσες πληροφορίες και περια διαθέτω επί των συγκεκριμένων ζητηματων και διαθέτω αρκετή και στα δύο.

Edited by terry
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία συνάδελφοι, κάποιο ισοδύναμο μέτρο θα βρεθεί & δε θα ληφθεί το μέτρο του 29%. Ψυχραιμία, είναι όλα τόσο ρευστά που όλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Σωτήρη... Γιατί αν το +3% του φόρου το πληρώσει μία επιχείρηση που έχει κέρδη άνω των 100.000 (που είναι λίγες)...δεν θα γίνουν μειώσεις σε συντάξεις (που κακά τα ψέματα είναι πιο πιθανό να έχω πελάτη συνταξιούχο) ή αύξηση φορολογίας σε εμάς. Και για εμένα τον ελ.επ. μηχανικό μπορεί να με συμφέρει. Είναι όλα σχετικά. 

 

Κατά τα άλλα το ότι φωνάζετε σαν παλαβοί σε 8 σελίδες για κάτι που τελικά δεν ισχύει λέει πολλά.

Οι φοροεπιδρομές είτε είναι σε μπλοκάκηδες, είναι είναι στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία, είναι υφεσιακά μέτρα και εμμέσως μας επηρεάζουν όλους.

Για να είναι πλήρης μια οικονομία χρειάζονται και οι μικροί και οι μεγάλοι.

Τώρα ναι, υπό τη στενή έννοια, αν μπουν φόροι μόνο σε επιχειρήσεις με κέρδη άνω των 100Κ, μικροπρόθεσμα δεν μας πειράζει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη δεν πήγαινε προσωπικά σε εσένα το σχόλιο ! Άλλοι φωνάζουνε και παριστάνουν τους φιλελεύθερους λες και έριξε  την Μάργκαρετ Θάτσερ με υπ.οικονονομικών τον Φρίντμαν ο Τσίπρας και έφερε τον κομμουνισμό.

 

Μιλάμε τώρα για μία κατάσταση κρίσης. Χρειάζονται λεφτά και άμεσα. Η μέση ελληνική επιχείρηση έχει δεν έχει κέρδη 10.000...τι συζητάμε τώρα. Ο Τσίπρας δεν έχει επιλογές, χρειάζεται χρήματα και η μόνη λύση είναι να πληρώσουν δυστυχώς αυτοί που έχουν, οι πολύ μεγάλες επιχειρήσεις. Δεν μπορούν να πληρώσουν άλλοι. Ο μέσος συνταξιούχος παίρνει 600 ευρώ. Ο ΔΥ είναι στα 1000.  Αν δεν θέλετε να αυξηθεί το τέλος επιτ. όλων μας π.χ. στα 850 ευρώ βρείτε μία άλλη λύση.

 

Τα περί συμμαζέματος δημοσίου, διαφθοράς κ.τ.λ. είναι επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα και δεν έχει νόημα να τα συζητάμε ειδικά αυτήν την στιγμή.

 

Είναι προφανές ότι δεν μιλάμε για ανάπτυξη αλλά για επιβίωση. Ακόμη και το 26% είναι υπερβολικό για ανάπτυξη πόσο μάλλον το 29%. Αλλά δεν συζητάμε για αυτά τώρα αλλά για το πως θα την βγάλουμε για κάνα χρόνο ακόμη με μικρομεσαίες επιχειρησούλες του μεροκάματου και δουλειές του ποδαριού. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λέει αυτή την στιγμή ο Άλεξ:

 

"...ήρθε η ώρα την κρίση να την πληρώσει η ολιγαρχία, και όχι οι μισθωτοί, οι συνταξιούχοι, οι αυτοαπασχολούμενοι..."

 

Ωχ ! Μήπως με 17.000 € ετήσιο εισόδημα είμαι Ολιγάρχης ???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.